Pri výrobe elektriny zo slnečného svetla sú tiene tým posledným, s čím sa chcete stretnúť. Obmedzujú totiž ich plnú funkčnosť.
Singapurskí vedci teraz navrhli zariadenie, ktoré sa pri výrobe elektriny spolieha na to, že bude čiastočne zatienené. Ich prototyp vytvoril dostatočné množstvo energie na pohon digitálnych hodiniek.
Štúdiu zverejnili v časopise Energy & Environmental Science.
Lacné riešenie
"Tiene sú všade, berieme ich ako samozrejmosť," ozrejmuje v tlačovej správe Singapurskej národnej univerzity spoluautor Tan Swee Ching.

"Keď je svetlo pri bežnom využití potrebné na poháňanie zariadení, tiene nechcete, pretože znižujú výkonnosť."
Nový prototyp presne s týmto obmedzením ráta. Nazvali ho shadow-effect energy generator, voľne preložené ako generátor tieňovej energie.
Zariadenie zhotovili tak, že naniesli tenkú vrstvu zlata na kremíkový podklad. Sériu takýto článkov potom umiestnili na ohybný kus plastu. Podľa vedcov sa celé zariadenie dá ľahko vyrobiť a je oveľa lacnejšie v porovnaní s bežnými solárnymi článkami na báze kremíka.
Keď sa prototyp umiestni tak, aby časť bola osvetlená a časť zatienená, kontrast v osvetlení následne spôsobí rozdiel v napätí oboch častí. Tak vznikne elektrický prúd.
Ešte viac vylepšiť
Prototyp dosiahol najlepšie výsledky, keď presne jedna polovica bola osvetlená a druhá zatienená.
“Tiene sú všade, berieme ich ako samozrejmosť.
„
Keď bolo zariadenie v tieni alebo na svetle úplne celé, vyrábalo veľmi málo alebo žiadnu elektrinu.
Výskumníci sa teraz snažia ešte viac zvýšiť efektívnosť ich vynálezu. Veria, že raz by mohol zlepšiť využitie zariadení na nosenie ako sú napríklad múdre hodinky, okuliare či iná malá elektronika.
Taktiež chcú nájsť iný materiál namiesto zlata, ktorý by mohol cenu ešte viac znížiť.
DOI: 10.1039/D0EE00825G