Ak človek oslepol počas života, má podľa nového výskumu nádej opäť “vidieť.”
Štúdia uverejnená vo vedeckom časopise Cell ukázala použitie technológie, ktorá dokáže prenášať krátke elektrické impulzy priamo do mozgu zrakovo postihnutého človeka.
Ako metóda funguje

Ľudia, ktorí oslepli počas života, majú zvyčajne poškodené oči alebo zrakové nervy a nie oblasť mozgu, ktorá spracováva vizuálne informácie. To prináša nádej na používanie zariadenia, ktoré vynecháva oko a prenáša informácie priamo na elektródy implantované do mozgu.
Malé záblesky svetla, ktoré vznikli elektrickým prúdom, ľudia dokážu vnímať aj bez toho, aby svetlo skutočne vniklo do oka. Nazývajú sa fosfény a okrem elektrickej stimulácie mozgu vznikajú aj mechanicky, napríklad, keď si pošúchate dlaňami zavreté oči. Pred očami sa vám zjavia rôzne rozmazané farby a obrazce - teda fosfény.
Predchádzajúce výskumy v tejto oblasti pracovali so svetelnými signálmi, ktoré sa vytvárali naraz a takto sa premietali aj na mozog - bolo to, akoby ste namiesto ťahu perom pri písaní celé písmeno vtlačili naraz - ako pečiatku.
Účastníci si uvedomovali svetelné signály, no nevedeli určiť, aké tvary im vedci premietajú. Zložité obrazy z mnohých fosfénov, ako sú písmená abecedy, ľudský mozog akoby rozmazal.
Pri novom výskume vedci našli spôsob, ako problém obísť.