SME
Sobota, 12. jún, 2021 | Meniny má ZlatkoKrížovkyKrížovky

Vedci zapísali písmená do mozgu. Nevidiaci ľudia videli tvary

Technológia má potenciál obnoviť aj ďalšie zmysly.

Vedci stimulovali mozog svetelnými signálmi, zrakovo postihnutí videli tvary.Vedci stimulovali mozog svetelnými signálmi, zrakovo postihnutí videli tvary. (Zdroj: STOCK ADOBE)

Ak človek oslepol počas života, má podľa nového výskumu nádej opäť “vidieť.”

Štúdia uverejnená vo vedeckom časopise Cell ukázala použitie technológie, ktorá dokáže prenášať krátke elektrické impulzy priamo do mozgu zrakovo postihnutého človeka.

Ako metóda funguje

Súvisiaci článok Žijú s polovicou mozgu, no nič na nich nevidieť. V čom sa líši ich hemisféra? Čítajte 

Ľudia, ktorí oslepli počas života, majú zvyčajne poškodené oči alebo zrakové nervy a nie oblasť mozgu, ktorá spracováva vizuálne informácie. To prináša nádej na používanie zariadenia, ktoré vynecháva oko a prenáša informácie priamo na elektródy implantované do mozgu.

Skryť Vypnúť reklamu

Malé záblesky svetla, ktoré vznikli elektrickým prúdom, ľudia dokážu vnímať aj bez toho, aby svetlo skutočne vniklo do oka. Nazývajú sa fosfény a okrem elektrickej stimulácie mozgu vznikajú aj mechanicky, napríklad, keď si pošúchate dlaňami zavreté oči. Pred očami sa vám zjavia rôzne rozmazané farby a obrazce - teda fosfény.

Predchádzajúce výskumy v tejto oblasti pracovali so svetelnými signálmi, ktoré sa vytvárali naraz a takto sa premietali aj na mozog - bolo to, akoby ste namiesto ťahu perom pri písaní celé písmeno vtlačili naraz - ako pečiatku.

Účastníci si uvedomovali svetelné signály, no nevedeli určiť, aké tvary im vedci premietajú. Zložité obrazy z mnohých fosfénov, ako sú písmená abecedy, ľudský mozog akoby rozmazal.

Pri novom výskume vedci našli spôsob, ako problém obísť.

Skryť Vypnúť reklamu

Svetelné signály použili iným spôsobom. Namiesto statickej stimulácie použili stimuláciu dynamickú.

Implantáty na príjem signálov vedci umiestnili účastníkom na mozgovú kôru zodpovednú za vizuálne vnímanie. Následne mozog postupne stimulovali krátkymi impulzami elektriny.

Predstavte si to, ako keby ste písali písmeno N prstom na dlaň - najskôr urobíte čiaru smerujúcu nadol, potom idete šikmým poklesom a nakoniec urobíte čiaru nahor.

Rovnaká technológia má potenciál obnoviť aj ďalšie zmysly, ktoré boli stratené napríklad dotyk ak je poškodená miecha.

Bradley Greger

Novou metódou vznikali fosfény v mozgu postupne, jeden za druhým. Účastníci ich preto vedeli omnoho lepšie rozoznať.

Keď vedci zapísali tvar písmen do mozgu, zrakovo postihnutý účastník nakreslil tvar, ktorý vnímal, na dotykovú obrazovku počítača. Metóda postupného vytvárania písmena pomocou svetelných impulzov postupne umožnila príjemcom rýchlo vnímať tvary písmen.

Skryť Vypnúť reklamu

Doteraz vedci testovali iba jednoduché tvary, ako napríklad písmená C, W a U. Obrysy predmetov, ako sú tváre, domy alebo autá, by sa zrejme dali odsledovať rovnakým spôsobom.

Obnova zmyslov

Nová metóda by mohla poskytnúť nevidiacim prehľad o najdôležitejších objektoch v ich okolí alebo im pomôcť pri navigácii.

Pokročilejšia verzia technológie by mohla fungovať podobne ako implantáty, ktoré stimulujú nervy vnútorného ucha pomocou elektród a pomáhajú zlepšovať sluchové schopnosti nositeľov.

„Rovnaká technológia má potenciál obnoviť aj ďalšie zmysly, ktoré boli stratené, napríklad dotyk, ak je poškodená miecha. Má tiež potenciál na použitie pri liečbe iných neurologických porúch, napríklad Parkinsonovej choroby a záchvatových porúch, “ povedal pre Reuters Bradley Greger, ktorý skúma protézy kortikálneho videnia a na štúdii sa nepodieľal.

Skryť Vypnúť reklamu

DOI: 10.1016/j.cell.2020.04.033

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová.

Ani ruská vakcína nezvráti smutný pochod Slovenska k zatváraniu štátu v septembri.


10. jún
Umelkyňa Katarína Janečková Walshe

Ženy v jej obrazoch sú sebavedomé.


11. jún
Novak Djokovič zdolal Rafaela Nadala v semifinále Roland Garros 2021.

Finále Roland Garros si zahrajú Novak Djokovič a Stefanos Tsitsipas.


Jana Sedláková 13 h
Ilustračné foto.

S peniazmi od EÚ sa región môže zmeniť.


Nolan Theisen 10. jún

Neprehliadnite tiež

Technologický podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 6 h