Pokrok v riešení otázky internetu brzdí podľa API nezáujem vlády
BRATISLAVA 30. januára (SITA) - Podľa predsedu Asociácie poskytovateľov internetu (API) Jána Vigaša, súčasná situácia v otázke vývoja cien prístupu na internet nemôže byť vyriešená bez záujmu vlády. "Už stretnutie premiéra Mikuláša Dzurindu s prezidentom
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Slovenských telekomunikácií Ladislavom Mikušom ukázalo, že vláda nemá záujem priamo riešiť vzniknutú situáciu," povedal Vigaš. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol, chybou vlády je, že už v minulosti nevypracovala strategický plán rozvoja internetizácie spoločnosti a aj iniciatíva podobná projektu e-Slovensko mala vyjsť z jej strany. "Nemyslím si, že je správne, aby v tejto situácii s projektom vyšiel práve monopolný prevádzkovateľ pevnej telekomunikačnej siete," dodal.
Napriek celkovým nejasnostiam ohľadom projektu e-Slovensko, ktorý by mal nadväzovať na projekt rozvoja internetu v krajinách Európskej únie s názvom e-Europe, je API pripravená podieľať sa na internetizácii spoločnosti. "Na januárovom zasadnutí asociácie sme rozhodli, že ak nám bude umožnené, budeme na projekte participovať. Chceme však najskôr vedieť, ako konkrétne sa bude projekt realizovať, čoho sa bude týkať a kto ho bude zastrešovať," konštatoval J. Vigaš.
Predseda API taktiež poukázal nečinnosť Telekomunikačného úradu SR (TÚ), ktorý ako jediná inštitúcia môže regulovať ceny monopolných Slovenských telekomunikácií. Podľa neho má oprávnený regulátor vždy možnosť, ako vplývať na tvorbu cien monopolu. "TÚ v prípade cenotvorby telekomunikácií postupuje striktne podľa legislatívy, ale napríklad v prípade UPC sa správal odlišne. Vždy je predsa možnosť, že Najvyšší súd SR nakoniec potvrdí rozhodnutie úradu," uviedol Vigaš. V tomto prípade však opäť za problém označil nezainteresovanosť vlády ako aj systém financovania úradu.
API by podľa predsedu asociácie privítala možnosť deliť príjmy z používania pevných telekomunikačných liniek z pripojenia k internetu medzi telekomunikácie a providera. Ani v tomto prípade však k dohode nedošlo. "Napriek rokovaniam s telekomunikáciami sme sa zatiaľ nedohodli. Dôvodom bolo najmä vysporiadanie sa s prípadnými neplatičmi," povedal Vigaš. Znamená to, že ak by poskytovatelia internetu ponúkali užívateľom komplexný balík služieb, vrátane telekomunikačných poplatkov, problémom by bolo vymáhanie pohľadávok za neuhradené faktúry. "Museli by sme sa so Slovenskými telekomunikáciami dohodnúť na tom, že prípadným neplatičom by vypínali pevné linky. Prekážkou však je súčasná legislatíva," uzavrel predseda API.