Let kapsuly Crew Dragon od SpaceX, ktorý sa mal uskutočniť v stredu v noci nášho času, museli odložiť. Počasie v okolí štartovacej rampy nebolo priaznivé. Ide o štandardnú situáciu, na ktorú boli v SpaceX aj v NASA pripravení.
Let preložili na sobotu 30. mája. Štartovacie okno bude od 21:22. Ani spočasie na sobotu zatiaľ nevyzerá ideálne.
Napriek nepriazni pokračovali prípravy v stredu podľa plánu zhruba do 22:20. Nádrže rakety Falcon 9 už boli takmer naplnené tekutým kyslíkom a kerozínom.
Členovia posádky, astronauti Robert L. Behnken a Douglas G. Hurley, v tom čase už viac ako dve hodiny sedeli na palube kapsuly Crew Dragon.
Poveternostné podmienky sú jedným z najčastejších dôvodov pre odloženie štartov do vesmíru. V okolí štartovacej rampy pritom nemusia byť hurikány či veľké búrky, aby inžinieri štart prerušili.
Pri misiách sledujú rôzne faktory - od vetra, dažďa, typu oblakov - aj niekoľko kilometrov od miesta štartu lode. Počas štartu by napríklad nemalo pršať, vietor by nemal byť rýchlejší ako 33 kilometrov za hodinu a teploty by mali byť nad osem stupňov Celzia.
Najväčším problémom pri lete do vesmíru môžu byť blesky. Rakety sú totiž ako obrovské vodiče.
Aj v stredu v noci existovala zvýšená šanca na ich vznik. Zásah bleskom by mohol spôsobiť zlyhanie rôznych letových systémov.
Loading
...
Priebeh misie
Ďalší pokus o štart misie bude túto sobotu.
Cieľom cesty bude Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) na obežnej dráhe Zeme.
Loď Crew Dragon vynesie raketa Falcon 9 zo Štartovacieho komplexu 39 vo Vesmírnom stredisku Johna F. Kennedyho na Floride. Z rovnakého miesta v minulosti štartovali misie Apollo aj program raketoplánov.
Dragon bude po úspešnom štarte spolu s posádkou približne 24 hodín krúžiť okolo Zeme, až sa napokon priblíži k vesmírnej stanici.

Na obežnej dráhe posádka otestuje loď, jej manévrovací systém, riadiaci a navigačný systém aj systémy podpory života.
Priblíženie a dokovanie bude loď robiť autonómne, posádka môže v prípade potreby prevziať kontrolu.
Behnken a Hurley sa následne pripoja k posádke vesmírnej stanice. Okrem výskumu budú robiť aj ďalšie testovanie lode Dragon.
Termín návratu lode ešte nestanovili. Pri vesmírnej stanici bude však dokovať maximálne do 23. septembra 2020.
Finálny test
Dnešný let Crew Dragon Demo-2 mal byť prvým pilotovaným letom z americkej pôdy od roku 2011, keď skončil program Space Shuttle amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).
Misia Demo-2 je v skutočnosti finálnym testom pre SpaceX v rámci programu komerčných letov s ľuďmi v NASA.

Firma naň získala zákazku v roku 2014, jej rivalom v programe je Boeing. Ten s astronautmi tento rok určite nepoletí.
Ak sa druhý pokus o testovací let podarí, SpaceX bude môcť už v tomto roku pravidelne cestovať s astronautmi na ISS.
Američania tak nebudú závislí od kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane a ruských rakiet Sojuz, na ktorých lietali astronauti doteraz.