Jeden bol ctihodný velikán s viac ako storočným dedičstvom v leteckom priemysle, zohrával rolu v každom veľkom momente v histórii NASA.
Ten druhý bol relatívny nováčik, ktorému sa v začiatkoch vysmievali, že je iba bludnou fantáziou miliardára, a o ktorom kritici hovorili, že svoje rakety stavia z vosku a gumičiek.

Nikto si nemyslel, že SpaceX Elona Muska porazí Boeing vo vesmíre. Niektorí členovia Kongresu sa dokonca čudovali, prečo NASA uzavrela zmluvy s dvoma spoločnosťami na zostrojenie kapsúl, ktoré dostanú posádku na Medzinárodnú vesmírnu stanicu v rámci programu komerčných letov. Veď to mali prenechať Boeingu.
Ale po všetkých stránkach vyhral SpaceX.
Stredajší štart kapsuly Crew Dragon od SpaceX s astronautmi na palube nebude len prvým komerčným letom na obežnú dráhu s posádkou, ale aj dôležitým zvratom v novom type vesmírnych pretekov.
Počas éry misií Apollo sa NASA hnala na Mesiac pod vplyvom vesmírnych pretekov so Sovietskym zväzom. Dnes zastávajú úlohy národov súkromné spoločnosti - v pretekoch, ktoré, ako NASA dúfa, pomôžu vesmírnej agentúre vrátiť sa k úspechom z dávnych čias.
Ak bude štart úspešný, bude značiť koniec éry, počas ktorej podobné výkony dosahovali iba vládou vlastnené vesmírne lode. A bude predstavovať ďalší veľký krok v privatizácii vesmíru.
Fakt, že tento prerod robí SpaceX a nie Boeing, iba podčiarkuje dramatickú povahu tejto zmeny.
Verejne obe spoločnosti zľahčujú existenciu akéhokoľvek napätia. No konkurencia sa rokmi vyostrila. Najmä po tom, ako sa SpaceX zmenil z vrtochu boháča, ktorý nikto nebral vážne, na rozvracača, ktorý zmenil letecký priemysel.
Nie sú reálne, nepoletia
V začiatkoch SpaceX často zatracovali ako pochabosť, ktorá nikdy nedosiahne nič veľké.