Cvičenie má pozitívny vplyv na zdravé fungovanie mozgu, tvrdia vedci z Texasu. Niektorí predpokladajú, že udržiavanie fyzickej kondície dokonca zlepšuje pamäť.

Štúdia UT Southwestern Medical Center analyzovala zmeny v mozgu po roku cvičenia, ktoré zvyšuje prietok krvi v kľúčových oblastiach súvisiacich práve s pamäťou.
Tento jav môže pomôcť najmä starším ľuďom a tiež vedcom pri ďalšom skúmaní liečby Alzheimerovej choroby.
Počas štúdie, ktorú publikovali v Journal of Alzheimer's Disease, zdokumentovali zmeny v dlhodobej pamäti a toku krvi v mozgu u 30 ľudí.
Všetci mali minimálne 60 rokov a problémy s pamäťou. Polovica z nich sa rok venovala aeróbnemu cvičeniu známe tiež ako kardio, patrí sem rýchla chôdza, plávanie, beh či cyklistika. Zvyšná skupina robila len strečing, teda cviky na preťahovanie.
Po roku sa ukázalo, že prvá skupina dosiahla zlepšenie v teste pamäte o 47 percent, u druhej spozorovali len minimálne pozitívne zmeny. Aj skeny mozgu u cvičiacej skupiny ukázali zvýšený prietok krvi v oblastiach mozgu, ktoré sú zodpovedné sa správne fungovanie pamäte.
"Dokázali sme, že keď sa vaša pamäť začína zhoršovať, môžete s tým ešte niečo urobiť, ak sa začnete venovať aeróbnemu cvičeniu," napísal v tlačovej správe výskumník z UT Southwestern Medical Center Binu Thomas.
"Máme dostatok dôkazov o tom, že cvičenie môže mať dlhodobý pozitívny vplyv na naše mozgy a tiež srdcia," dodal.
DOI: 10.3233/JAD-190977