Z výkalov tučniaka kráľovského vám môže prísť nevoľno. Nie iba pre ich zápach. Vylučujú totiž rajský plyn, ktorý sa bežne používa ako anestetikum v medicíne.
Náhodou to zistili dánski vedci. Na ostrove neďaleko Antarktídy skúmali hodnoty skleníkových plynov, keď začali pociťovať nezvyčajné príznaky.
Rajské guáno
"Keď sa niekoľko hodín prehrabávate v tučniačom guáne, úplne vám preskočí. Začnete cítiť nevoľnosť a bolí vás hlava," hovorí pre web ScienceAlert vedúci výskumu Bo Elberling z univerzity v Kodani.

Rajský plyn je prezývka pre oxid dusný. Prívlastok rajský dostal pre svoje euforické účinky. Pri dlhšom vystavení však nemusia byť úplne príjemné, ako opisujú aj dánski vedci.
Oxid dusný sa využíva ako hnací plyn v sprejových šľahačkách, no doktori ho často podávajú aj ako mierne anestetikum pri pôrodoch, menších úrazoch alebo operáciach ústnej dutiny.
Vo výkaloch tučniakov plyn vzniká pri kontakte s pôdou.
Pomôžu im baktérie
Vedci sledovali tučniaky kráľovské na ostrove Južná Georgia v Atlantickom oceáne medzi Južnou Amerikou a Antarktídou.
"Tučniačie guáno tvorí značne vysoké množstvo oxidu dusného v okolí ich kolónií," hovorí Elberling. Dá sa to vysvetliť stravou tučniakov - ryby a krily totiž obsahujú veľa dusíka.
“Keď sa niekoľko hodín prehrabávate v tučniačom guáne, úplne vám preskočí.
„
Dusík sa z exkrementov dostane do zeme, kde ho pôdne baktérie premenia práve na oxid dusný, ktorý je skleníkový plyn. 300-krát viac znečisťuje životné prostredie ako oxid uhličitý.
Preto bolo zistenie o výkaloch pre vedcov dôležité. Chceli totiž vedieť, ako tieto bielo-čierne vtáky ovplyvňujú tvorbu skleníkových plynov. Svoje zistenia uverejnili vo vedeckom časopise Science of The Total Environment.
Emisie, ktoré namerali na ostrove nie sú dostatočne vysoké, aby ovplyvnili dianie v atmosfére Zeme. Ukazujú však, ako tučniaky ovplyvňujú svoje bezprostredné okolie.
"Je to zaujímavé, pretože kolónie sa čoraz viac rozširujú," dodal Elberling. A kedže ustupujúci ľad odkrýva pôdu na viacerých miestach v antarktickej oblasti, je možné, že vznikne viac miest, kde sa vedcom z guána môže zatočiť hlava.