Objektív je špeciálna rubrika, v ktorej predstavujeme zaujímavé snímky či videá zo sveta vedy a technológií.
Astronómovia veria, že zrejme po prvýkrát pozorovali zrod novej planéty.
V okolí mladej hviezdy AB Aurigae videli hustý disk plynu a prachu, ktorý má výraznú špirálovitú štruktúru. Vo vnútornej oblasti si všimli nápadné pokrútenie, ktoré by mohlo naznačovať polohu vznikajúcej planéty.
Astronómovia vedia stále málo o vzniku extrasolárnych planét. Vedia však, že planéty vznikajú nabaľovaním zhlukov prachu a chladného plynu v protoplanetárnych diskoch v blízkosti mladých hviezd.
Preto sa pri výskume zameriavajú na veľmi mladé sústavy. Skúmaná hviezda sa nachádza v súhvezdí Povozníka a od Zeme je vzdialená približne 520 svetelných rokov.
Vznikajúca planéta je od nej približne tak ďaleko ako Neptún od Slnka. Obeh okolo AB Aurigae spôsobuje, že v disku plynu a prachu sa začnú vytvárať špirálovité ramená, ktoré sa stretávajú na mieste zrodu telesa.
Červený útvar na fotke tak vzdialene pripomína žiariace Sauronovo oko zo série filmov Pán prsteňov, ktorým temný pán sledoval dianie v Stredozemi.

Umožňujú priťahovanie plynu a prachu z disku a teda rast planéty.
"Až dosiaľ astronómovia nedokázali získať dostatočne detailné zábery takýchto diskov, ktoré by umožnili určiť útvary sa v miestach možného vzniku planéty," objasnil v tlačovej správe Európskeho južného observatória Anthony Boccaletti, vedúci autor štúdie v časopise Astronomy & Astrophysics.
DOI: 10.1051/0004-6361/202038008