Pri hľadaní života vo vesmíre sa astronómovia zameriavajú na planéty, ktoré majú kyslík, vodu či pevný povrch. Skrátka také, ktoré sa podobajú na Zem.

Lenže takéto pátranie môže byť obmedzujúce.
Čo ak je mimozemský život založený na celkom inej chémii ako ten na našej planéte, pýtajú sa vedci v novej štúdii v časopise Nature Astronomy.
V laboratórnych pokusoch zistili, že mikróby nielenže prežijú aj v atmosfére z vodíka. Dokonca sa im v tomto prostredí, ktoré je úplne odlišné od zemského, aj darí.
Štúdia navrhuje, aby sa pri výskume pomocou budúcej generácie výkonných teleskopov rozšírilo pole prostredí, v ktorých vedci pátrajú po živote.
Cieľ pre budúce teleskopy
Ak v budúcnosti narazíme na dôkazy mimozemského života, je možné, že budú mať podobu plynov v atmosférach vzdialených planét.
Atmosféru planéty môžeme preskúmať vtedy, keď z nášho pohľadu zatieni svoju hviezdu. Analýza svetla, ktoré plynným obalom prejde, potom môže odhaliť veľa o jeho zložení.

Práve takéto skúmanie je jedným z cieľov pripravovaného Vesmírneho ďalekohľadu Jamesa Webba.
Veci teraz navrhujú, aby sa pri hľadaní života zameral na planéty väčšie ako Zem, ktorých atmosféra je plná vodíka. Uvádza dva dôvody, prečo by tak astronómovia mali spraviť.
Prvým je, že takýto plynný obal by siahal ďalej do vesmíru než atmosféra podobná našej.