SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Tretina svetovej populácie by mohla v roku 2070 žiť v extrémnych horúčavách

Vyplýva to zo zistení vedcov z holandskej Wageningen University.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

BRANDENBURG. Ak sa nepodarí obmedziť emisie skleníkových plynov, približne tretina svetovej populácie - viac ako 3,5 miliardy ľudí - bude o 50 rokov žiť v oblastiach s priemernou ročnou teplotou nad 29 stupňov Celzia.

Súvisiaci článok Sucho a mráz vychádzajú draho. Ovocia bude menej, ceny porastú Čítajte 

Podľa agentúry DPA to vyplýva zo zistení vedcov z holandskej Wageningen University.

Najviac postihnutými regiónmi budú podľa štúdie India a Nigéria, ale aj Pakistan, Indonézia, Sudán, Niger, Filipíny a Bangladéš.

Vedci v rámci svojho projektu skúmali veľké množstvo demografických údajov, informácií o využívaní pôdy a podnebí, ktoré boli dostupné v posledných rokoch. Zisťovali, v akých klimatických podmienkach ľudia žili v uplynulých tisícročiach, a potom skúmali, v ktorých regiónoch by sa tieto podmienky mali v budúcnosti vyskytnúť.

Skryť Vypnúť reklamu

Vychádzali z najpesimistickejšieho scenára

Na základe toho zistili, že ľudia, podobne ako aj rastlinná a živočíšna výroba, sú sústredení do "úzkeho" klimatického pásma. Ide o oblasti, kde sa priemerná ročná teplota pohybuje okolo 11 až 15 stupňov Celzia. Ľudia tieto oblasti obývajú už 6000 rokov.

Toto všetko sa však môže zmeniť, ak sa emisie skleníkových plynov budú naďalej zvyšovať a nepodniknú sa žiadne opatrenia, aby sa tento jav obmedzil, uviedol Marten Scheffer, ktorý viedol tím autorov štúdie zverejnenej v pondelok v odbornom časopise Proceedings of the US National Academy of Sciences (PNAS).

"Ak nedôjde k zmierneniu zmeny klímy, pocitová teplota by sa mohla v nasledujúcich desaťročiach zmeniť viac, ako to bolo v posledných šiestich tisícročiach," píše sa v štúdii.

Skryť Vypnúť reklamu

Jej autori priznávajú, že vychádzali najmä z najpesimistickejšieho scenára, ktorý počíta v roku 2100 s oteplením planéty o 4,3 stupňa Celzia.

Pozitívny vplyv migrácie

Ak nedôjde k zmierneniu zmeny klímy, pocitová teplota by sa mohla v nasledujúcich desaťročiach zmeniť viac, ako to bolo v posledných šiestich tisícročiach.

Jeden zo spoluautorov štúdie, Jens-Christian Svenning z dánskej univerzity v Aarhuse, uviedol, že v takýchto podmienkach by bolo takmer nemožné žiť, a preto by ľudia takéto oblasti opúšťali.

Autori zdôrazňujú, že ich prístup - prirodzene - vyvoláva otázku, akú úlohu môže zohrávať "redistribúcia" obyvateľstva.

"Migrácia môže mať pozitívny vplyv na spoločnosť vrátane stimulácie výskumu a inovácií. Vo väčšej miere to však nevyhnutne spôsobuje napätie, a to dokonca aj teraz, keď relatívne malý počet - 250 miliónov ľudí - žije mimo krajiny, kde sa narodili," uvádza sa v správe.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Nemecko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Klíma
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Bronzové predmety v tvare rebierok mohli ľudia v Európe počas Bronzovej doby používať ako peniaze.

Bronzové predmety našli aj v Česku.

6 h
Digitálna rekonštrukcia Psittacosaura ilustruje, ako zviera využívalo kloaku na signalizáciu počas dvorenia.

Vedci našli zachovanú kloaku.

25. jan
Desiatky robotických postavičiek Robi, ktoré si mohli zostrojiť čitatelia japonského časopisu DIY. 34-centimetrov vysoký a jeden kilogram vážiaci robot Robi rozpoznáva vyše 200 japonských fráz, dokáže chodiť, tancovať, behať a hrať futbal.

Roboty sa na ľudí začali podobať.

25. jan
Demänovská jaskyňa Slobody

V tomto roku uplynie 100 rokov od objavenia Demänovskej jaskyne slobody.

25. jan