Sú malé, ľahké, rýchle a zmestia sa aj do malých vreciek nohavíc. Externé pevné disky sa príchodom flash technológie zmenšili, sú ľahšie a výrazne menej náchylné na poškodenie otrasmi.
Ich cena už klesla na hodnotu dostupnú aj pre používateľov s obmedzeným rozpočtom.
Najlacnejší s kapacitou 120 gigabajtov kúpite za menej ako 40 eur, za dvojnásobok si priplatíte len ďalších 10 eur.
Za jeden terabajt si výrobcovia pýtajú približne 150 eur, čo je trojnásobok ceny klasického externého pevného disku. Cenu môže zvýšiť lepšia a odolnejšia konštrukcia či doplnková softvérová výbava.
Nie je USB ako USB
V našom teste máme dva modely s vysokou prenosovou rýchlosťou, presahujúcou jeden gigabajt za sekundu pri čítaní dát. Dosiahnutie takej vysokej rýchlosti pri bežnom používaní však nie je zaručené, keďže závisí od viacerých faktorov.
Tým prvým je použitie správneho kábla, optimálne toho, ktorý dostanete spolu s diskom. Jeho nevýhodou býva malá dĺžka, často dosahuje len pár centimetrov. Lacný kábel sa môže javiť na nerozoznanie od lepšieho a drahšieho, no skutočný rozdiel zistíte hneď pri prvom použití.
Váš drahý a rýchly externý disk naplno s pomalým káblom nevyužijete, pokiaľ nepodporuje moderný štandard.
Starý USB kábel podporujúci štandard USB 2.0 / high speed je vám pri rýchlom disku na nič, keďže zvládne preniesť maximálne 60 megabajtov za sekundu.