SME
Nedeľa, 14. august, 2022 | Meniny má Mojmír

Mikroplasty ovplyvňujú kraby pustovníky pri výbere vhodnej ulity

Výber ulity je kognitívny proces.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: WIKIMEDIA CC)

Mikroplasty ovplyvňujú kraby pustovníky pri výbere vhodnej ulity. Tvrdia to výskumníci v novej štúdii, ktorú publikovali v časopise Biology Letters.

Súvisiaci článok Včely v Argentíne si vytvorili celé hniezdo z plastového odpadu Čítajte 

"Bežné kraby pustovníky obyčajne hľadajú vždy lepšiu ulitu. V našej štúdii sme zistili, že keď sme im ponúkli lepšiu ulitu, väčšina krabov vystavených mikroplastom neurobila optimálne rozhodnutie," vysvetlil pre denník Guardian spoluautor výskumu Gareth Arnott z Queen’s University Belfast.

Mikroplasty, teda kúsky plastov veľké maximálne päť milimetrov, sa nachádzajú v hĺbkach oceánov a končia v telách rôznych živočíchov. Majú dopad aj na rast a rozmnožovanie niektorých zvierat.

SkryťVypnúť reklamu

Ochota presťahovať sa

Arnott a jeho kolegovia vložili 29 samíc kraba pustovníka do nádoby s morskou vodou, riasami a polyetylénovými guľôčkami s priemerom štyri milimetre a s podobnou koncentráciou, akú možno pozorovať vo voľnej prírode.

Zistili sme, že keď sme krabom ponúkli lepšiu ulitu, väčšina krabov vystavených mikroplastom neurobila optimálne rozhodnutie.

Gareth Arnott

Ďalších 35 samíc vložili do podobnej nádoby, no bez guľôčok. Po piatich dňoch ich vypustili z nádob. Zvieratá potom vybrali z ich ulít a dali im nové, ktoré boli zámerne približne o polovicu menšie, ako by potrebovali.

Po dvoch hodinách v novej ulite vložili každého kraba do hlbokej misky s morskou vodou, kde im ponúkli novú ulitu, raz už ideálnu.

Z krabov, ktoré neboli vystavené mikroplastom, dvadsaťpäť preskúmalo optimálne ulity a dvadsaťjeden z nich sa v nich aj udomácnilo.

To isté spravili aj s krabmi, ktoré boli vo vode s guľôčkami. Z nich iba desať začalo skúmať nové ulity a aj to o niečo neskôr. Nakoniec iba deväť sa aj presťahovalo.

SkryťVypnúť reklamu

Obmedzená kognitívna funkcia

Vedci na základne výskumu zistili, že mikroplasty zrejme majú vplyv na kognitívnu funkciu krabov.

Súvisiaci článok Na opustenom ostrove našli tisíce gumičiek. Vtáky si ich zmýlili s červami Čítajte 

"Výber vhodnej ulity je príkladom kognitívneho procesu, počas ktorého zviera zozbiera informácie o ulite a rozhodne sa, ako tieto informácie použije," objasnil Arnott.

Vedci chcú v budúcnosti napríklad zistiť, či rôzne druhy plastov majú podobný vplyv na kraby. Arnott dodal, že štúdia sa zamerala na zvieratá len v laboratórnych podmienkach a nie je jasné, či opísané zmeny správania možno pozorovať aj vo voľnej prírode.

"Naše zistenia naznačujú, že to môže mať dlhodobý dopad v prírode, no musíme na tom ešte popracovať," ozrejmil.

DOI: 10.1098/rsbl.2020.0030

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Na rozdiel od iných zahraničných platforiem YouTube v Rusku stále funguje.


12. aug
Natália Germani vo filme Svetlonoc Terezy Nvotovej.

Jej film Svetlonoc triumfoval v Locarne.


9 h

Dve knihy o budúcnosti - dve odlišné vízie vývoja ľudstva.


5. aug
Štiavnica v Liptovskom Jáne je v 700-metrovom úseku prázdna.

Vodu nemá Štiavnica ani Demänovka. Prepadla sa pod zem.


12. aug
SkryťZatvoriť reklamu