SME
Sobota, 31. júl, 2021 | Meniny má IgnácKrížovkyKrížovky

Asteroid si na prelet okolo Zeme "priniesol masku", žartujú vedci

Teleso má priemer dva kilometre.

Pre povrchové útvary na okraji asteroidu sa zdá, že si na prelet okolo Zeme asteroid priniesol masku.Pre povrchové útvary na okraji asteroidu sa zdá, že si na prelet okolo Zeme asteroid priniesol masku. (Zdroj: Arecibo Observatory/NASA/NSF)

V stredu krátko pred obedom okolo Zeme preletel obrovský asteroid 19982 OR2, ktorého veľkosť je približne dva kilometre.

Súvisiaci článok Obrovský asteroid minie Zem na konci apríla, bude sa dať pozorovať zo Slovenska Čítajte 

Planétu minul v bezpečnej vzdialenosti 6,3 milióna kilometrov, čo je približne šestnásťkrát ďalej, ako je od Zeme vzdialený Mesiac. Nepredstavuje tak žiadnu hrozbu.

Teleso už niekoľko týždňov sledujú astronómovia z Observatória Arecibo v Portoriku a nedávne radarové zábery ich prinútili trochu si zažartovať.

Na snímkach sa totiž zdá, že asteroid vedel o pandémii na planéte a na prelet sa zabezpečil.

Skryť Vypnúť reklamu

"Malé topografické útvary ako kopce a hrebene na jednom konci asteroidu sú vedecky fascinujúce. Ale keďže všetci myslíme na Covid-19, tieto útvary budia dojem, že si asteroid nezabudol dať masku," opísala záber v tlačovej správe Observatória Arecibo Anne Virkkiová, vedúca planetárneho radaru.

Pozorovania z observatória potvrdili, že teleso má priemer približne dva kilometre a okolo osi sa otočí raz za približne štyri hodiny. Taktiež má tvar nie veľmi natiahnutého elipsoidu.

Tieto zistenia sedia aj s údajmi, ktoré získali slovenskí astronómovia zo Skalnatého plesa pri vlastných pozorovaniach.

Aj keď 1998 OR2 dostal označenie "potenciálne nebezpečný", nehrozí, že sa s planétou zrazí.

Potenciálne nebezpečné je každé teleso, ktoré sa na svojej obežnej dráhe okolo Slnka priblíži k Zemi na menej ako 7,5 milióna kilometrov. A zároveň má priemer väčší ako 150 metrov.

Skryť Vypnúť reklamu

Asteroid sa k Zemi opäť dostane v roku 2079, ale preletí 3,5-krát bližšie než v stredu.

Radarové merania ako z Observatória Arecibo umožňujú presne určiť, aká bude dráha 1998 OR2 a jemu podobných telies v budúcnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Technologický podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 11 h
Rúrky, ktoré Turnerová objavila na skalách (vľavo) mohli vzniknúť, keď sa pri skale rozložila hubka pred 890-miliónmi rokov. Štruktúry sa ponášajú na moderné hubky (vpravo).

Hubky sú veľmi jednoduché živočíchy.


15 h