Text vyšiel pôvodne na webe denníka Washington Post.
Otázka: Je pandémia koronavírusu spojená so zmenou klímy? - Tom, Francúzsko
Odpoveď: Krátka - a neúplná - odpoveď na túto otázku je: Ani nie.
Očakáva sa, že klimatická zmena zhorší mnohé druhy chorôb, najmä tropické nákazy spôsobené hmyzom. No koronavírusy, ako ten súčasný, na tomto zozname nie sú.

Vedecké dôkazy naznačujú, že SARS-CoV-2, vírus spôsobujúci Covid-19, je blízkym príbuzným patogénov, ktoré sa nachádzajú v netopieroch.
Ľudia mohli nákazu dostať cez prechodného hostiteľa - šupinatého mravčiara, zvaného šupinavec, s ktorým sa obchoduje na nelegálnych trhoch s divou zverou.
Zdá sa, že vírus netrápi, aká je priemerná globálna teplota. A naozaj, americká Národná akadémia vied nedávno v paneli varovala, že zmeny v teplote a vlhkosti nemusia nijako ovplyvniť šírenie Covidu-19.
Lenže presnejšia odpoveď na otázku, či je súčasný koronavírus spojený s klimatickou zmenou, znie: samozrejme.
Osýpky od kráv, HIV od primátov
Klimatická zmena sa často označuje ako násobiteľ hrozieb. Znamená to, že zhoršuje existujúce problémy a vytvára nové. Zmena klímy sa dotkla každého aspektu života na tejto planéte vrátane vírusov.
Svet je ich plný. Je známych aspoň 320-tisíc typov vírusov, ktoré infikujú len cicavce. A tieto patogény sa zriedkakedy prilepia iba na jeden druh živočíchov.
Väčšinu pandémií za posledných sto rokov - a v skutku väčšinu nákaz, ktoré môže dostať človek - spôsobili "zoonózy", inak povedané patogény pochádzajúce od iných zvierat. Vírus HIV vznikol v neľudských primátoch. Ebolu nesú netopiere.