Bez prírody a jej zdrojov by ľudstvo neprežilo. Túto závislosť každoročne 22. apríla pripomína medzinárodný Deň Zeme, ktorý tento rok oslavuje už 50. výročie.
Témou tohtoročného dňa Zeme je zakročenie voči klimatickej zmene, ktorá v súčasnosti predstavuje najväčšiu hrozbu pre budúcnosť ľudstva, ale aj všetko živé na tejto planéte.
Stráca sa rozmanitosť života, hrozia suchá a extrémne prejavy počasia, topia sa ľadovce, teploty aj emisie skleníkových plynov rastú.
"Narušenie klímy sa blíži k bodu, z ktorého niet návratu. Musíme rázne zakročiť, aby sme našu planétu ochránili nielen pred koronavírusom, ale aj existenčnou hrozbou z klimatickej zmeny," napísal pri príležitosti dňa generálny tajomník OSN António Guterres.

Súčasná pandémia je podľa Guterresa nevídaný budíček a obnovu po pandémii musíme využiť na vytvorenie lepšej budúcnosti.
Deň Zeme sa prvýkrát slávil v roku 1970. Vznikol ako reakcia na obrovskú únik ropy pri pobreží Kalifornie, ku ktorému došlo rok predtým.
Pri katastrofe umreli tisícky morských zvierat. Udalosť zároveň zmobilizovala aktivistov, ktorí žiadali prísnejšie opatrenia na ochranu životného prostredia a tiež vzdelávanie v tejto oblasti.
Prvá oslava Zeme rok po úniku ropy pritiahla dvadsať miliónov ľudí v Spojených štátoch (desatinu vtedajšej populácie USA), ktorí mierumilovne protestovali proti bezohľadnosti voči životnému prostrediu a žiadali novú cestu pre planétu.
Dnes sa Deň Zeme pripomína vo viac ako 190 krajinách po celom svete.