Slovensko sa stalo súčasťou medzinárodného programu GLOBE, ktorý vedie americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).
Prestížny vzdelávací program umožňuje študentom, učiteľom, budúcim vedcom, ale aj širokej verejnosti zapojiť sa do zberu dát a vedeckého procesu. Zameriava sa na výskum atmosféry, biosféry, hydrosféry a pedosféry.
Cieľom GLOBE je lepšie porozumenie, udržanie a zlepšenie životného prostredia planéty, a to na miestnej, regionálnej aj svetovej úrovni.
Údaje spracujú v NASA
Vďaka účasti môžu slovenské školy využívať vzdelávacie materiály, uskutočňovať merania a experimenty, ktorých výsledky môžu zdieľať prostredníctvom aplikácie . Tie ďalej spracúvajú vedci z NASA.
123
- celkový počet krajín, ktoré sa do programu zapojili
Taktiež sa môžu zúčastniť stretnutí krajín a nadväzovať kontakty.
"Chcem zablahoželať Slovensku, ktoré sa stalo najmladším členom našej rodiny. Nie je lepšia príležitosť než privítať v poradí 123. členskú krajinu počas 50. výročia Dňa Zeme a 25. výročia programu GLOBE. Teším sa na spoluprácu s mladými vedcami," napísal v tlačovej správe Peter Falcon, koordinátor programu v NASA.
Školy, ktoré sa chcú zapojiť, môžu kontaktovať Inštitút aplikovanej ekológie Daphne, ktorý im dá viac informácií. Inštitút je členom siete environmentálno-výchovných organizácií Špirála, ktorá je hlavným koordinátorom programu na Slovensku.
Začnite meraním stromov
Pri príležitosti výročia Dňa Zeme 22. apríla slovenské ministerstvo životného prostredia aj americké veľvyslanectvo zdôrazňujú možnosť zbierať údaje o stromoch v okolí.

Získať ich je možné pomocou mobilnej aplikácie Globe Observer.
Výška stromov naznačuje zdravie ekosystému a vedcov v NASA informuje o ich biomase a rozmanitosti.
"Vzájomná spolupráca je nevyhnutná k tomu, aby sme chránili našu planétu. Aj v týchto náročných časoch sa môžete prepojiť s odborníkmi a aktivistami z celého sveta, zúčastniť sa vedeckého procesu a pomôcť tak chrániť náš spoločný domov pre budúce generácie," povedala americká veľvyslankyňa na Slovensku Bridget Brink.