SME
Štvrtok, 11. august, 2022 | Meniny má Zuzana

Slovensko sa zapojilo do prestížneho programu NASA

Súčasťou programu je 123 krajín sveta.

Ilustračná fotografia. Slovenské školy vďaka programu GLOBE získajú prístup k vzdelávacím materiálom, uskutočňovať merania a posielať výsledky vedcom z NASA.Ilustračná fotografia. Slovenské školy vďaka programu GLOBE získajú prístup k vzdelávacím materiálom, uskutočňovať merania a posielať výsledky vedcom z NASA. (Zdroj: SITA)

Slovensko sa stalo súčasťou medzinárodného programu GLOBE, ktorý vedie americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).

Prestížny vzdelávací program umožňuje študentom, učiteľom, budúcim vedcom, ale aj širokej verejnosti zapojiť sa do zberu dát a vedeckého procesu. Zameriava sa na výskum atmosféry, biosféry, hydrosféry a pedosféry.

Cieľom GLOBE je lepšie porozumenie, udržanie a zlepšenie životného prostredia planéty, a to na miestnej, regionálnej aj svetovej úrovni.

Údaje spracujú v NASA

Vďaka účasti môžu slovenské školy využívať vzdelávacie materiály, uskutočňovať merania a experimenty, ktorých výsledky môžu zdieľať prostredníctvom aplikácie . Tie ďalej spracúvajú vedci z NASA.

SkryťVypnúť reklamu

Taktiež sa môžu zúčastniť stretnutí krajín a nadväzovať kontakty.

"Chcem zablahoželať Slovensku, ktoré sa stalo najmladším členom našej rodiny. Nie je lepšia príležitosť než privítať v poradí 123. členskú krajinu počas 50. výročia Dňa Zeme a 25. výročia programu GLOBE. Teším sa na spoluprácu s mladými vedcami," napísal v tlačovej správe Peter Falcon, koordinátor programu v NASA.

Školy, ktoré sa chcú zapojiť, môžu kontaktovať Inštitút aplikovanej ekológie Daphne, ktorý im dá viac informácií. Inštitút je členom siete environmentálno-výchovných organizácií Špirála, ktorá je hlavným koordinátorom programu na Slovensku.

Začnite meraním stromov

Pri príležitosti výročia Dňa Zeme 22. apríla slovenské ministerstvo životného prostredia aj americké veľvyslanectvo zdôrazňujú možnosť zbierať údaje o stromoch v okolí.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Zmena klímy bude pre stromy požehnaním aj prekliatím Čítajte 

Získať ich je možné pomocou mobilnej aplikácie Globe Observer.

Výška stromov naznačuje zdravie ekosystému a vedcov v NASA informuje o ich biomase a rozmanitosti.

"Vzájomná spolupráca je nevyhnutná k tomu, aby sme chránili našu planétu. Aj v týchto náročných časoch sa môžete prepojiť s odborníkmi a aktivistami z celého sveta, zúčastniť sa vedeckého procesu a pomôcť tak chrániť náš spoločný domov pre budúce generácie," povedala americká veľvyslankyňa na Slovensku Bridget Brink.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg.

Automat je schopný konverzovať takmer o čomkoľvek, pretože využíva umelú inteligenciu.


ČTK 4 h

Gene a Geny sú zdravé.


10. aug

Štvrtá generácia prináša stále len evolúciu, nie revolúciu.


10. aug

Nobelovej ceny sa Henrietta Swan Leavitt nedožila.


a 1 ďalší 10. aug
SkryťZatvoriť reklamu