Einstein mal zase raz pravdu. Astronómovia po takmer tridsiatich rokoch pozorovaní presne určili dráhu hviezdy obiehajúcej supermasívnu čiernu dieru v strede Mliečnej cesty.

Dostatočne presne, aby si všimli zvláštny jav, ktorý všeobecná teória relativity predpovedala. Hviezda nemá jednoduchú a nemennú dráhu.
Naopak, pri obehu opíše v priestoru tvar, ktorý pripomína kvet.
Teóriu už potvrdili mnohé pozorovania v bežných podmienkach. Ale taktiež je potrebné, aby platila v tých najextrémnejších situáciách, inak by zrejme nebola úplná.
Štúdia v časopise Astronomy & Astrophysics taktiež potvrdzuje detaily o strede našej galaxie.
Ďalší dôkaz o platnosti
Supermasívna čierna diera Sagittarius A* (Sgr A*) sa nachádza 26-tisíc svetelných rokov od Zeme. V blízkosti jej obrovskej gravitácie je niekoľko hviezd, ktoré umožňujú skúmať fyziku v inak nedostupných podmienkach.

Jedna z týchto hviezd, známa ako S2, obehne Sgr A* raz za šestnásť rokov po výrazne eliptickej dráhe. Tá v jednej chvíli privedie S2 do vzdialenosti dvadsať miliárd kilometrov od čiernej diery, najbližšie zo všetkých známych hviezd.
Pri priblížení sa ženie priestorom nepredstaviteľnou rýchlosťou vyše 27,5 milióna kilometrov za hodinu.
Einsteinova teória pred viac ako sto rokmi predpovedala, že dráha telesa okolo iného nie je nemenná, ako ukazovala Newtonova teória o gravitácii. Podľa nej by S2 mala pri ďalšom obehu zopakovať presne tú istú dráhu okolo Sgr A* ako naposledy.
Podľa všeobecnej relativity by sa dráha mala stále posúvať oproti predchádzajúcemu obehu.