SME
Nedeľa, 14. august, 2022 | Meniny má Mojmír

Houston, máme problém. Pozrite si dobové fotky zo záchrany Apolla 13

Počas letu vybuchla kyslíková nádrž.

Zľava: Astronauti Fred Haise, Jim Lovell a Jack Swigert vystúpili zo záchrannej helikoptéry. Zľava: Astronauti Fred Haise, Jim Lovell a Jack Swigert vystúpili zo záchrannej helikoptéry. (Zdroj: NASA/Ed Hengeveld)

Úspešný neúspech. Takú prezývku dostal let Apollo 13, ktorý mala byť treťou ľudskou misiou na Mesiac. V sobotu 11. apríla uplynulo 50 rokov od štartu.

Zo začiatku nudný let, ako ho jeden člen pozemného personálu nazval, sa razom premenil na nervydrásajúcu záchrannú misiu.

Bol pondelok, 13. apríla 1970. Ubehlo 56 hodín letu a skončil televízny prenos, v ktorom astronauti James Lovell, John Swigert a Fred Haise veselo ukazovali svoju prácu. O pár minút na to nastal výbuch kyslíkovej nádrže. A to bol len začiatok.

SkryťVypnúť reklamu

"Houston, mali sme tu nejaký problém," povedal Lovell riadiacemu stredisku.

Pôvodné plány na pristátie a prechádzky na Mesiaci zrušili. Personál na zemi aj astronauti "tam hore" začali zisťovať, ako sa s veľmi obmedzenými zdrojmi úspešne vrátiť domov.

Súvisiaci článok Houston, máme problém! Z nudy bola vesmírna dráma Čítajte 

Počas nasledujúcich hodín sa ukázala obrovská vynaliezavosť aj výcvik posádky aj personálu na Zemi. Po piatich dňoch a takmer 23 hodinách sa traja astronauti úspešne vrátili živí. Dosadli v Tichom oceáne.

Lovell, Swigert a Haise vytvorili jeden rekord, ktorý zrejme v blízkej budúcnosti žiaden človek neprekoná. Stali sa tromi ľuďmi, ktorí sa najviac vzdialili od Zeme.

Pri obiehaní Mesiaca boli 400 171 kilometrov ďaleko.

Celú misiu od začiatku do konca môžete taktiež prežiť vďaka projektu Apollo 13 in Real Time. Stránka obsahuje viac ako 17-tisíc hodín zvukových záznamov, videá z vtedajších tlačových konferencií, fotografie a ďalšie materiály.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Dráčik je lídrom v slovenskom biznise v hračkami.

E-shop Dušana Víglaského sa zviditeľňuje príspevkami na úrovni konšpirácií.


9. aug

Na stránke sa detský návštevník dostane aj k článkom ako "Elektronický koncentrák".


8. aug
Slovensko vs. Fínsko, online prenos s MS v hokeji do 20 rokov 2022.

Sledujte online prenos z MS v hokeji U20 2022.


Sportnet 6 h
Proroctvo je veda o tom, ako sa mýliť v predpovediach o budúcnosti. Budúcnosť je vždy prekvapením, takže uvidíme. Každopádne, ja to mám s proroctvami veľmi zlé, hovorí Salman Rushdie.

Kritike čelia bezpečnostné opatrenia podujatia, kde na spisovateľa zaútočili.


4 h
SkryťZatvoriť reklamu