FOTO - MILAN GIGEL
Na trhu je nespočené množstvo analógových vyhľadávačov hotspotov, ktoré vám dokážu na jednoduchom displeji alebo pomocou LEDiek zobraziť, aký silný je WiFi signál vo vašom okolí. Neprezradia vám však nič o názvoch sietí, kanáloch na ktorých prístupové body pracujú, ba nedozviete sa ani to, či ide o siete s voľným prístupom, alebo také, ktoré vyžadujú overenie prístupu. Existuje však zopár zopár zariadení, ktoré si poradia i s detailmi. Jedným z nich je Digital HotSpotter z dielní spoločnosti Canary Wireless.
FOTO - MILAN GIGEL
Už na prvý pohľad je zrejmé, že vývojári vsadili na jednoduchosť použitia, ekonomické a praktické vyhotovenie produktu. Do plastového tela zapuzdrili riadiacu elektroniku, ktorá s používateľom komunikuje prostredníctvom jediného mikrospínačového tlačidla a maticového LCD displeja. Telo dosahuje rozmery približne 5,5x6x2,5 centimetra, čo zaisťuje pohodlné nosenie vo vrecku a bezproblémové použitie kdekoľvek v teréne. Aby ste dokázali premeniť HotSpotter na instatné riešenie pre monitoring, môžete využiť vo vrchnej časti zariadenia pre upevnenie na šnúru na krk, či obchodnú batožinu. Polykarbonátový obal dosahuje dostatočnú hrúbku na to, aby odolal poškodeniu.
FOTO - MILAN GIGEL
Ku slovu sa dostali i dizajnéri. Kým konštruktér by zapuzdril vyhľadávač do tradičnej hranatej placky, finálne vyhotovenie je plné oblúkov a rôznych vypuklín. Tie nemajú žiadne mechanické odôvodnenie a ide iba o estetické prvky. Vďaka členitému povrchu s jemnou zdrsnenou povrchovou úpravou sa však s prístrojom skvele manipuluje a do ruky padne ako uliaty.
FOTO - MILAN GIGEL
Na zadnej strane nájdete kryt pre batérie. Ide o zásuvný typ ktorý nie je umiestnený v tradičnej posuvnej štrbine, ale o fixáciu v troch bodoch, z ktorých dva posuvné majú tvar vystúpeného písmena L. Po technickej stránke však ide o zdatné vyhotovenie, ktoré odolá i hrubšiemu a menej opatrnému zaobchádzaniu. Čo však prekvapuje je, že zariadeniu chýba "outdoorová" úprava ktorá by ho chránila proti vlhkosti. Predsa len ide o systém, pri ktorom sa očakáva nasadenie v exteriéri.
FOTO - MILAN GIGEL
Napájanie zabezpečuje dvojica alkalických monočlánkov formátu AAA, pričom použiť je možné i opätovne nabíjateľné akumulátory NiCD/NiMH/RAM. V prípade, že je vstupné napätie zariadenia nižšie ako sa očakáva, na LCD displeji sa zobrazí výzva pre výmenu batérií ešte predtým, ako poklesne na hranicu pod mieru použiteľnosti. Indikáciu napätia výrobca vyriešil jediným upozornením. Musíte byť teda opatrní, aby sa vám nestalo, že pred dlhším monitoringom odídete do terénu bez záložného napájania.
FOTO - MILAN GIGEL
Základným krédom výrobcu je skenovať, vyhľadať a pripojiť sa. Z toho je zrejmé, že Digital HotSpotter má nahradiť pri hľadaní signálu a pokrytia mobilný počítač, ktorý tak nemusí míňať drahocennú energiu a slimačím tempom ukázať výsledok, ktorý tento ručný skener odovzdá takmer okamžite. Ak ste niekedy skúsili používať na vyhľadávanie vreckový počítač PDA s príslušným softvérovým vybavením, možno viete o čom je reč. O notebookoch ani nehovoriac. Kým nebudú vybavené sekundárnym displejom na vrchnej strane a architektúrou, ktorá umožní spracovávať jednoduché úlohy s minimálnymi energetickými nárokmi, bude trh s externými zariadeniami prekvitať.
HotSpotter je neustále v pohotovostnej polohe a čaká na stlačenie spínača aby sa aktivoval. Pri tomto procese sa inicializuje procesor a spustí sa jeho kód. Overí sa stav napájania, dostupnosť periférií a odštartuje sa proces vyhľadávania. Počas inicializácie sa na displeji objaví nápis "WiFi detect". Správa "Scanning" s rotujúcim ukazovateľom postupu sa na displeji zobrazí vždy, keď si požiadate o ďalšiu sieť v poradí. Displej je bez problému čitateľný, avšak iba cez deň - výrobca vzhľadom na obmedzenú energetiku podsvietenie displeja nezabezpečil. Možno sa postranného LED nasvietenia dočkáme v novších verziách zariadenia. Kto však chce zariadenie upravovať, dopredu prezradíme že možnosti na vyriešenie tejto drobnosti existujú.
FOTO - MILAN GIGEL
V prípade, že sa v skenovanom rozmedzí 13 DSSS kanáloch neobjaví žiadne zariadenie komunikujúce prostredníctvom štandardov IEEE 802.11b alebo IEEE 802.11g, na displeji sa zobrazí nápis "No AP". Akonáhle je však čosi na príjme, zobrazia sa na displeji potrebné informácie, ktoré sa budú 15 sekúnd rolovať na obrazovke sprava doľava až kým sa zariadenie automaticky nevypne. Druhou alternatívou je, že používateľ klikne na tlačidlo, aby sa mu na displeji zobrazili informácie o ďalšej dostupnej sieti.
HotSpotter nedokáže pracovať s TCP/IP protokolom a preto vám poskytne iba informácie o samotnom spojení. Na displeji je zobrazený názov siete podľa jej SSID, sila signálu odstupňovaná v štyroch úrovniach, stav zabezpečenia a číslo kanálu, na ktorom hotspot vysiela. V prvom prípade bola odhalená sieť bez WEP zabezpečenia vysielajúca na kanáli 6 s plným signálom s udaním jej názvu.
FOTO - MILAN GIGEL
Pri zobrazovaní nerobia problém žiadne špeciálne znaky alebo nadmerné dĺžky reťazcov. Keďže sú údaje spájané za seba a rolujú, odpadla potreba ich iného formátovania. Popis siete môže prekročiť i hranicu počtu znakov na displeji. Pri rolovaní si všetko bez problému prečítate. Ak je sieť zabezpečená šifrovaním, dozviete sa túto informáciu, nebudete však vedieť aká je dĺžka kľúča. To však asi problémom nie je, pretože budete hľadať buď alternatívneho poskytovateľa pripojenia, ktorý sa identifikuje názvom siete, alebo budete vymedzovať signálové pokrytie, či hľadať voľnú sieť ktorá vám možno otvorí cestu k internetu.
FOTO - MILAN GIGEL
Akonáhle máte situáciu zmonitorovanú, môžete si zapnúť svoj notebook alebo PDA a pustiť sa do pripájania. Ich akumulátory budú pripravené podať plný výkon. Trochu na škodu je, že zariadenie nezachádza o kúsok ďalej. Zaujímavé by bolo zistiť či sa po pripojení k hotspotu podarí kontaktovať služby DHCP a následne, či je internet dostupný. To by však bolo nad rámec digitálnej verzie analógových vyhľadávačov ktoré majú iba tri LEDky. Podrobná diagnostika sa nekoná.
Možno vás napadlo, že z pohľadu poskytovateľov služieb sa toto zariadenie skvele môže hodiť pre monitorovanie ich signálového pokrytia. Alternatívne napájanie je možné zaistiť, horšie je to však na prvý pohľad s anténou. Výrobca ju zabudoval dovnútra a používateľovi možnosť na pripojenie externej antény neponechal. Ak však nahliadnete do vnútra, zistíte že ide o zariadenie, ktoré si v rámci možností dokážete upraviť. Možno vás dokonca prekvapí čipová platforma, na ktorej je systém vybudovaný.
Anténny systém je jednookruhový a príjem signálu zabezpečuje anténka ktorá je identická so systémami bežne používanými v notebookoch. To zaisťuje porovnateľnú signálovú úroveň s mobilným zariadením. Ak sa však prizriete lepšie, čosi naznačuje že by nemal byť problém vyhotoviť dvojokruhový anténny systém a kdruhej vetve jednoducho pripojiť konektor pre pripojenie externej antény. Dosiahnete tak univerzálnosť pre mobilné použitie v ruke ale aj pre zabudovanie do automobilu.
FOTO - MILAN GIGEL
Logika zariadenia je postavená na programovateľnom mikroprocesore PIC16F74 a vysokovýkonnom programovateľnom logickom čipe ATF1504ASV. To pre výrobcu otvára možnosti pre aktualizáciu firmvéru do budúcnosti, kedy môže ponúknuť alternatívne režimy skenovania, či možnosť používateľského nastavenia niektorých parametrov.
FOTO - MILAN GIGEL
Čelný displej je zasunutý dostatočne hlboko pod úroveň prizoru a ukotvený je tak, aby bez poškodenia odolal i intenzívnejším pádom. Zariadenie má nízku hmotnosť a tak pri jeho voľnom páde na zem nevznikajú veľké sily. Anténa je umiestnená vo vrchnej časti a to horizontálne.
FOTO - MILAN GIGEL
Zariadenie pri nasadení v interiéri v teréne preukázalo, že dokáže naplniť očakávania a poskytnúť prehľadné informácie o možnej WiFi konektivite. Zdá sa, že používanie BlueTooth zariadení v blízkosti nerobilo žiadne problémy pri detekcii WiFi signálu i keď ide o komunikačnú platformu využívajúcu rovnaké ISM pásmo 2,4 GHz. Podporované sú všetky súčasné štandardy vrátane 54 megabitového "géčka", ak je však hotspot prepnutý do režimu mostu (bridge)v zozname sa neobjaví. Citlivosť je skvelá a v porovnaní s notebookom zistíte že pri skenovaní neujde pozornosti žiadna zo sietí.
Dostupnosť: http://www.canarywireless.com
Orientačná cena: 60 dolárov