Canary Wireless Digital HotSpotter - Ukáže kde je WiFi sieť

WiFi hotspotov je všade okolo nás neúrekom. Kým niektoré z nich sú správne nakonfigurované a zabezpečené pre poskytovanie služieb, iné "sedia" za oknami domácností s predvolenými nastaveniami, ktoré vám otvoria cestu k internetu. WiFi smerovač pre ADSL je

neraz nastavený tak, že pre pripojenie nepotrebujete kľúč a bežiaci DHCP server vám pridelí adresu. Viete aké siete sú dostupné vo vašom okolí? Prezradí vám to malý pomocník do vrecka.


FOTO - MILAN GIGEL

Na trhu je nespočené množstvo analógových vyhľadávačov hotspotov, ktoré vám dokážu na jednoduchom displeji alebo pomocou LEDiek zobraziť, aký silný je WiFi signál vo vašom okolí. Neprezradia vám však nič o názvoch sietí, kanáloch na ktorých prístupové body pracujú, ba nedozviete sa ani to, či ide o siete s voľným prístupom, alebo také, ktoré vyžadujú overenie prístupu. Existuje však zopár zopár zariadení, ktoré si poradia i s detailmi. Jedným z nich je Digital HotSpotter z dielní spoločnosti Canary Wireless.


FOTO - MILAN GIGEL

Už na prvý pohľad je zrejmé, že vývojári vsadili na jednoduchosť použitia, ekonomické a praktické vyhotovenie produktu. Do plastového tela zapuzdrili riadiacu elektroniku, ktorá s používateľom komunikuje prostredníctvom jediného mikrospínačového tlačidla a maticového LCD displeja. Telo dosahuje rozmery približne 5,5x6x2,5 centimetra, čo zaisťuje pohodlné nosenie vo vrecku a bezproblémové použitie kdekoľvek v teréne. Aby ste dokázali premeniť HotSpotter na instatné riešenie pre monitoring, môžete využiť vo vrchnej časti zariadenia pre upevnenie na šnúru na krk, či obchodnú batožinu. Polykarbonátový obal dosahuje dostatočnú hrúbku na to, aby odolal poškodeniu.


FOTO - MILAN GIGEL

Ku slovu sa dostali i dizajnéri. Kým konštruktér by zapuzdril vyhľadávač do tradičnej hranatej placky, finálne vyhotovenie je plné oblúkov a rôznych vypuklín. Tie nemajú žiadne mechanické odôvodnenie a ide iba o estetické prvky. Vďaka členitému povrchu s jemnou zdrsnenou povrchovou úpravou sa však s prístrojom skvele manipuluje a do ruky padne ako uliaty.


FOTO - MILAN GIGEL

Na zadnej strane nájdete kryt pre batérie. Ide o zásuvný typ ktorý nie je umiestnený v tradičnej posuvnej štrbine, ale o fixáciu v troch bodoch, z ktorých dva posuvné majú tvar vystúpeného písmena L. Po technickej stránke však ide o zdatné vyhotovenie, ktoré odolá i hrubšiemu a menej opatrnému zaobchádzaniu. Čo však prekvapuje je, že zariadeniu chýba "outdoorová" úprava ktorá by ho chránila proti vlhkosti. Predsa len ide o systém, pri ktorom sa očakáva nasadenie v exteriéri.


FOTO - MILAN GIGEL

Napájanie zabezpečuje dvojica alkalických monočlánkov formátu AAA, pričom použiť je možné i opätovne nabíjateľné akumulátory NiCD/NiMH/RAM. V prípade, že je vstupné napätie zariadenia nižšie ako sa očakáva, na LCD displeji sa zobrazí výzva pre výmenu batérií ešte predtým, ako poklesne na hranicu pod mieru použiteľnosti. Indikáciu napätia výrobca vyriešil jediným upozornením. Musíte byť teda opatrní, aby sa vám nestalo, že pred dlhším monitoringom odídete do terénu bez záložného napájania.


FOTO - MILAN GIGEL

Základným krédom výrobcu je skenovať, vyhľadať a pripojiť sa. Z toho je zrejmé, že Digital HotSpotter má nahradiť pri hľadaní signálu a pokrytia mobilný počítač, ktorý tak nemusí míňať drahocennú energiu a slimačím tempom ukázať výsledok, ktorý tento ručný skener odovzdá takmer okamžite. Ak ste niekedy skúsili používať na vyhľadávanie vreckový počítač PDA s príslušným softvérovým vybavením, možno viete o čom je reč. O notebookoch ani nehovoriac. Kým nebudú vybavené sekundárnym displejom na vrchnej strane a architektúrou, ktorá umožní spracovávať jednoduché úlohy s minimálnymi energetickými nárokmi, bude trh s externými zariadeniami prekvitať.

HotSpotter je neustále v pohotovostnej polohe a čaká na stlačenie spínača aby sa aktivoval. Pri tomto procese sa inicializuje procesor a spustí sa jeho kód. Overí sa stav napájania, dostupnosť periférií a odštartuje sa proces vyhľadávania. Počas inicializácie sa na displeji objaví nápis "WiFi detect". Správa "Scanning" s rotujúcim ukazovateľom postupu sa na displeji zobrazí vždy, keď si požiadate o ďalšiu sieť v poradí. Displej je bez problému čitateľný, avšak iba cez deň - výrobca vzhľadom na obmedzenú energetiku podsvietenie displeja nezabezpečil. Možno sa postranného LED nasvietenia dočkáme v novších verziách zariadenia. Kto však chce zariadenie upravovať, dopredu prezradíme že možnosti na vyriešenie tejto drobnosti existujú.


FOTO - MILAN GIGEL

V prípade, že sa v skenovanom rozmedzí 13 DSSS kanáloch neobjaví žiadne zariadenie komunikujúce prostredníctvom štandardov IEEE 802.11b alebo IEEE 802.11g, na displeji sa zobrazí nápis "No AP". Akonáhle je však čosi na príjme, zobrazia sa na displeji potrebné informácie, ktoré sa budú 15 sekúnd rolovať na obrazovke sprava doľava až kým sa zariadenie automaticky nevypne. Druhou alternatívou je, že používateľ klikne na tlačidlo, aby sa mu na displeji zobrazili informácie o ďalšej dostupnej sieti.

HotSpotter nedokáže pracovať s TCP/IP protokolom a preto vám poskytne iba informácie o samotnom spojení. Na displeji je zobrazený názov siete podľa jej SSID, sila signálu odstupňovaná v štyroch úrovniach, stav zabezpečenia a číslo kanálu, na ktorom hotspot vysiela. V prvom prípade bola odhalená sieť bez WEP zabezpečenia vysielajúca na kanáli 6 s plným signálom s udaním jej názvu.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri zobrazovaní nerobia problém žiadne špeciálne znaky alebo nadmerné dĺžky reťazcov. Keďže sú údaje spájané za seba a rolujú, odpadla potreba ich iného formátovania. Popis siete môže prekročiť i hranicu počtu znakov na displeji. Pri rolovaní si všetko bez problému prečítate. Ak je sieť zabezpečená šifrovaním, dozviete sa túto informáciu, nebudete však vedieť aká je dĺžka kľúča. To však asi problémom nie je, pretože budete hľadať buď alternatívneho poskytovateľa pripojenia, ktorý sa identifikuje názvom siete, alebo budete vymedzovať signálové pokrytie, či hľadať voľnú sieť ktorá vám možno otvorí cestu k internetu.


FOTO - MILAN GIGEL

Akonáhle máte situáciu zmonitorovanú, môžete si zapnúť svoj notebook alebo PDA a pustiť sa do pripájania. Ich akumulátory budú pripravené podať plný výkon. Trochu na škodu je, že zariadenie nezachádza o kúsok ďalej. Zaujímavé by bolo zistiť či sa po pripojení k hotspotu podarí kontaktovať služby DHCP a následne, či je internet dostupný. To by však bolo nad rámec digitálnej verzie analógových vyhľadávačov ktoré majú iba tri LEDky. Podrobná diagnostika sa nekoná.

Možno vás napadlo, že z pohľadu poskytovateľov služieb sa toto zariadenie skvele môže hodiť pre monitorovanie ich signálového pokrytia. Alternatívne napájanie je možné zaistiť, horšie je to však na prvý pohľad s anténou. Výrobca ju zabudoval dovnútra a používateľovi možnosť na pripojenie externej antény neponechal. Ak však nahliadnete do vnútra, zistíte že ide o zariadenie, ktoré si v rámci možností dokážete upraviť. Možno vás dokonca prekvapí čipová platforma, na ktorej je systém vybudovaný.

Anténny systém je jednookruhový a príjem signálu zabezpečuje anténka ktorá je identická so systémami bežne používanými v notebookoch. To zaisťuje porovnateľnú signálovú úroveň s mobilným zariadením. Ak sa však prizriete lepšie, čosi naznačuje že by nemal byť problém vyhotoviť dvojokruhový anténny systém a kdruhej vetve jednoducho pripojiť konektor pre pripojenie externej antény. Dosiahnete tak univerzálnosť pre mobilné použitie v ruke ale aj pre zabudovanie do automobilu.


FOTO - MILAN GIGEL

Logika zariadenia je postavená na programovateľnom mikroprocesore PIC16F74 a vysokovýkonnom programovateľnom logickom čipe ATF1504ASV. To pre výrobcu otvára možnosti pre aktualizáciu firmvéru do budúcnosti, kedy môže ponúknuť alternatívne režimy skenovania, či možnosť používateľského nastavenia niektorých parametrov.


FOTO - MILAN GIGEL

Čelný displej je zasunutý dostatočne hlboko pod úroveň prizoru a ukotvený je tak, aby bez poškodenia odolal i intenzívnejším pádom. Zariadenie má nízku hmotnosť a tak pri jeho voľnom páde na zem nevznikajú veľké sily. Anténa je umiestnená vo vrchnej časti a to horizontálne.


FOTO - MILAN GIGEL

Zariadenie pri nasadení v interiéri v teréne preukázalo, že dokáže naplniť očakávania a poskytnúť prehľadné informácie o možnej WiFi konektivite. Zdá sa, že používanie BlueTooth zariadení v blízkosti nerobilo žiadne problémy pri detekcii WiFi signálu i keď ide o komunikačnú platformu využívajúcu rovnaké ISM pásmo 2,4 GHz. Podporované sú všetky súčasné štandardy vrátane 54 megabitového "géčka", ak je však hotspot prepnutý do režimu mostu (bridge)v zozname sa neobjaví. Citlivosť je skvelá a v porovnaní s notebookom zistíte že pri skenovaní neujde pozornosti žiadna zo sietí.

Dostupnosť: http://www.canarywireless.com
Orientačná cena: 60 dolárov

Najčítanejšie na SME Tech


Téma: Technologické hračky


Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

KOMENTÁRE

Na obranu bratislavskej kaviarne

Kaviareň je so svojím dešpektom k spiatočníctvu pre vidiek trvalou výzvou.

BRATISLAVA

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí.

Neprehliadnite tiež

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Voda na Zemi aj vo vesmíre. Pozrite si najkrajšie zábery z kozmu za tento týždeň

Vedci predstavili tri mimozemské svety, kde by mohla byť voda aj život.

Pluto a jeho mesiace budú oficiálne ríšou mŕtvych

Nové názvoslovie pre systém trpasličej planéty sa inšpiruje aj mytológiou.

TECH_FM

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava. Tak prečo toľko kriku? Vysvetľuje podcast TECH_FM.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 3. Malé knedličky, veľké dojmy
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 7. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 8. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 9. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 10. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 11 934
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 11 517
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 7 951
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 6 521
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 923
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 3 690
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 488
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 3 348
 9. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 2 820
 10. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017 2 462

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop