Dnes je Antarktída najchladnejším, najsuchším aj najveternejším kontinentom sveta. No pred 90 miliónmi rokov sa na nej nachádzali mokrade a mierny dažďový prales, ktorý dokázal prežiť aj niekoľko mesiacov v úplnej tme.
Stopy po takomto prostredí našli vedci pri vŕtaní do morského dna pri západnom pobreží Antarktídy.
V hĺbke takmer tridsať metrov našli vrstvu usadenín, ktorá pochádzala z pevniny. Ukrývala fosílne pozostatky lesa, vrátane koreňov. Štúdia v prestížnom časopise Nature taktiež naznačuje, že teploty boli v dávnej minulosti oveľa vyššie, než sa doteraz predpokladalo.
Správne rozhodnutie
Výskum sa začal v roku 2017, keď vedci ponorili k morskému dnu pri ľadovci Pine Island na západe Antarktídy špecializovaný vrtný mechanizmus.

Dostať sa k stopám po prehistorickom lese nebolo ľahké. Vrty celých 27 metrov nič neodhaľovali, len nezaujímavý pieskovec. Počas práce sa k vedcom začal približovať ľad, ktorý mohol odrezať vŕtací mechanizmus od lode. Rozhodli sa pre istotu vyvŕtať ešte tri metre, kým z miesta odídu do bezpečia.
Ako sa ukázalo, bolo to dobré rozhodnutie. Našli vrstvu, ktorej tmavé sfarbenie naznačovalo organický materiál.
"Jeho zachovanie je ohromné, no oveľa prekvapivejší je svet, ktorý odhaľujú," opísala objav v tlačovej správe univerzity Imperial College London Tina van de Flierdtová, spoluautorka štúdie.