
Objektív je špeciálna rubrika, v ktorej predstavujeme zaujímavé snímky či videá zo sveta vedy a technológií.
Astronómovia, ktorí pred rokom predstavili prvú fotku čiernej diery, teraz prichádzajú s ďalším výsledkom svojej práce.
Zverejnili najdetailnejší záber kvazaru, veľmi jasného a energetického jadra galaxie.
Galaxia, v ktorej sa kvazar 3C 279 nachádza, je v súhvezdí Panna približne päť miliárd svetelných rokov ďaleko od Zeme. Pre porovnanie, minuloročná supermasívna čierna diera v galaxii M87 je vyše stokrát bližšie.
Uprostred kvazaru 3C 279 je supermasívna čierna diera miliardukrát hmotnejšia ako naše Slnko. Obklopuje ju horúci disk plynu a prachu, ktorý sa na zábere nachádza vpravo hore.
Zatiaľ čo veľká časť tohto materiálu vpadne do diery, zlomok unikne takmer rýchlosťou svetla v podobe v podobe obrovských výtryskov plazmy.

Jeden astronómovia zachytili vďaka Teleskopu Horizont udalostí, planetárnej siete ôsmich prepojených rádioteleskopov. Na zábere sa nachádza vpravo dolu.
V pozorovaniach si vedci všimli jednu zvláštnosť.
Výtrysk z diery by mal byť bežne rovný, ale pozorovaný mal na mieste, kde vzniká, trochu pokrútený tvar. Astronómovia zatiaľ nevedia, čo presne ho môže spôsobovať.
Výskum ako tento môže zodpovedať viacero otázok o čiernych dierach a výtryskoch materiálu. Napríklad, ako diery výtrysky poháňajú, ako pohlcujú hmotu a ako rastú.
DOI: 10.1051/0004-6361/202037493