Poľnohospodárska činnosť, masová výstavba či poľovanie na zvieratá viedlo k dramatickému zníženiu biodiverzity, čo zvýšilo riziko prenosu vírusov zo zvierat na ľudí.
Tvrdí to nová štúdia britskej Kráľovskej spoločnosti, o ktorej napísal britský denník The Guardian.
Spoločné vírusy

Vedci z Austrálie a zo Spojených štátov pracovali so vzorkou 142 vírusov, o ktorých sa vie, že sa preniesli zo zvierat na ľudí. Chceli zistiť, s ktorými zvieratami ľudia zdieľajú najviac patogénov - mikroorganizmov, ktoré môžu spôsobiť ochorenie.
Podľa štúdie má človek najviac vírusov spoločných so zdomácnenými zvieratami, ako sú dobytok, ovce, psy či kozy. S týmito zvieratami majú ľudia až o osemkrát viac spoločných vírusov než s divo žijúcimi cicavcami.
Viac vírusov majú s človekom spoločné tiež zvieratá, ktoré sa prispôsobili ľudskému prostrediu - ako napríklad hlodavce, netopiere či primáty, ktoré žijú v blízkostí ľudí. Práve tieto druhy sú pôvodnými hostiteľmi takmer 75 percent známych vírusov.
Všeobecne tak platí, že čím bližšie sú zvieratá človeku, tým viac vírusov s ním zdieľajú.

Lov, obchod, strata prostredia
Autori štúdie uvádzajú, že najväčšie riziko prenosu existuje pri zvieratách, ktorých populácia dramaticky klesla pre zmenšenie ich prirodzeného prostredia, lov, obchod alebo iné dôvody.
"Prenos vírusov zo zvierat na ľudí je priamym dôsledkom nášho správania sa k životnému prostrediu," tvrdí jedna z vedúcich autoriek štúdie, Christine Kreuderová Johnsonová z Kalifornskej univerzity.
“Prenos vírusov zo zvierat na ľudí je priamym dôsledkom nášho správania sa k životnému prostrediu.
„
"Výsledkom je, že s nami zdieľajú vírusy. Naše konanie ohrozuje prežitie mnohých druhov a zvyšuje šancu prenosu. Pri prispení ďalších faktorov nám to prinesie situáciu, v ktorej sme dnes," dodala.