SME
Streda, 17. august, 2022 | Meniny má Milica

S týmito hrami zabavíte deti počas karantény

Lacné, zábavné a bez zbytočného násilia.

(Zdroj: Microsoft)

Máte doma nevyužitú hernú konzolu od Microsoftu, Sony alebo Nintenda? Vybrali sme niekoľko zábavných hier pre menších školákov, s ktorými prekonajú domácu nudu. Vyhýbali sme sa zbytočnému násiliu a krvi.

Lego Ninjago Movie Videogame

Jedny z najzábavnejších hier pre deti sú tie s Lego kockami. Dnes je ich dostupných viacero, od Batmana, cez hrdinov z Marvell sveta, dinosaurov z Jurského Parku, Harryho Pottera až po akčných bojovníkov Ninjago. Hrám Lego Worlds a Lego Movie sa však vyhnite, vyžadujú pochopenie anglického textu a pre menšieho hráča veľa samostatnej zábavy neponúkajú.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi tie najlepšie patrí Ninjago, hra vytvorená podľa rovnomennej série stavebníc a obľúbeného seriálu. Nedajte sa však zmiasť výzorom, je veľmi komplexná, s dobrým príbehom, obrovským svetom, dobrými logickými hádankami a skvelým súbojovým systémom.

Vynikajúco navrhnuté úrovne nútia hráčov premýšľať a taktizovať, keďže cesta nie je priamočiara. Navyše v každej úrovni je veľké množstvo bonusov v podobe zlatých kociek, ktoré následne odomykajú špeciálne miestnosti a úlohy. Najväčším lákadlom sú však desiatky Lego panáčikov, pre získanie ktorých musí mať hráč dokonalý prehľad o úrovni.

Hra dokáže zabaviť na dlhé hodiny, či skôr desiatky hodín. Navyše aj po jej dokončení zábava pokračuje ďalej, keďže množstvo bonusových miest je prístupných až po získaní určitého počtu zlatých kociek, či len so špeciálnymi postavami.

SkryťVypnúť reklamu

+ príbeh, zábava na dlhé hodiny, pekná grafika
- bez českého alebo slovenského dabingu
Hodnotenie: 9,0
Platformy: PC, PS4, Xbox One, Switch

Ben 10

Normálne vyzerajúci chlapec, ktorý sa s pomocou mimozemských hodiniek môže premeniť do podôb rôznych bytostí. So svojou sestrou a starým otcom jazdia po Amerike a riešia rôzne záhady. Táto celosvetovo úspešná séria už má za sebou niekoľko stoviek seriálových dielov, vyhrala tri ceny Emmy a poznajú ju aj slovenské deti.

Hra je založená na najnovších sériách, to znamená rovnaký grafický štýl, známy hrdinovia, zloduchovia a aj klasicky jednoduché príbehy. Hráči dostanú do rúk hlavného hrdinu, ktorého čaká cesta cez niekoľko rozsiahlych epizód. Herný mechanizmus je jednoduchý aj pre škôlkarov – s postavičkou sa pohybuje uzavretým priestorom bez zbytočných odbočiek, rieši jednoduché logické úlohy a bojuje s nepriateľmi.

SkryťVypnúť reklamu

Súboje sú spracované zábavne, bez zbytočného násilia. Nemusíte sa obávať krvi, odtrhnutých rúk alebo výkrikov bolesti, tí porazení jednoducho zmiznú. Hráč si postupne v hre zbiera body a odomyká nových mimozemšťanov, ktorým následne sprístupňuje nové vylepšenia.

Hru odporúčame starším škôlkarom a začínajúcim školákom, keďže je pomerne jednoduchá a za neúspech hráča nepenalizuje. Pripravte sa, že za jeden deň ju úspešne skončí aj začínajúci hráč, je teda pomerne krátka a po jej skončení sa k nej už asi nikto vracať nebude.

+ pekná grafika, jednoduché súboje
- dĺžka hry, časom jednotvárne
Hodnotenie: 7,0
Platformy: PC, PS4, Xbox One, Switch

Rush: A Disney Pixar Adventure

Šesť známych animovaných filmov natlačených v jednej počítačovej hre. Rush je zábavným mixom rôznych herných žánrov, vďaka čomu dokáže pri sebe udržať pozornosť aj malých hráčov, ktorí po gamepade siahnu jedine z dôvodu úplnej nudy.

SkryťVypnúť reklamu

Na začiatku ich čaká tvorba vlastnej postavy, od pohlavia cez farbu pleti, tvar vlasov, na výber tu majú aj množstvo oblečenia. S vytvorenou postavou sa následne dostanú do zábavného parku, kde si vyberajú jednotlivé herné sekcie, rozdelené na základe filmov.

Pri Autách vás čakajú klasické preteky, Rodinka úžasných je zas akčným dobrodružstvom. Ďalšie minihry sa inšpirovali v rozprávkach Ratatouille, Príbeh hračiek, Hľadá sa Nemo a Hore do oblakov. Hra je k malým hráčom veľmi ústretová, nevie byť tvrdá a netrestá.

Nehrozí tu žiadny smútok kvôli nešikovnosti, všetko je jednoduché, príjemné a zábavné. Hrať sa môže súčasne aj viacero hráčov. Jednotlivé hry nie sú veľmi dlhé, takže nenudia ani menšieho hráča a vďaka jednoduchej grafike je všetko prehľadné.

SkryťVypnúť reklamu

+ rôznorodé hry, dlhodobá hrateľnosť
- jednoduchšia grafika
Hodnotenie: 7,5
Platformy: PC, PS4, Xbox One

Paw Patrol: On a Roll!

Labková patrola je nočnou morou mnohých rodičov, či už kvôli úvodnej pesničke, alebo infantilným príbehom. Z pohľadu malého škôlkara je však skupina roztomilých psíkov skvelou zábavou, ktorá navyše v sebe nesie šikovne zakomponované posolstvá o priateľstve a potrebe si pomáhať.

Túto hru pokojne dajte aj tým najmenším hráčom, herný princíp je tu totiž extrémne jednoduchý. Čaká ich neustále skákanie, zbieranie chutných odmien a občas aj nejaký drobný hlavolam. Teda hladko plynúca zábava, pri ktorej sa všetko darí aj neskúseným hráčom. Žiadne zomieranie, žiadny nudný text, všetko je jasné hneď na začiatku.

Nepozerajte sa preto na hru z pohľadu dospelej osoby, to funguje jedine pri náročnejších tituloch. Labková patrola je nudná nielen pre dospelého hráča, ale aj pre prváka na základnej škole. Od cieľovej skupiny hráčov sa neočakáva, že vie čítať, celý koncept hry je navrhnutý tak, aby zabavil najmenších bez nutnosti pomoci od rodičov.

SkryťVypnúť reklamu

A vôbec nevadí, že sa dá dokončiť behom jednej hodiny a jednotlivé misie sa podobajú ak vajce vajcu. Deti tak, ako pozerajú seriál dokola, budú opakovať celú hru od začiatku aj niekoľko krát, až kým z nej nevyrastú.

+ milé postavičky, prehľadná grafika, nenáročné
- vhodné len pre tých najmenších
Hodnotenie: 7,5
Platformy: PC, PS4, Xbox One, Switch

Knack 2

Aj keď je táto hra určená výhradne pre PlayStation 4, tak si zaslúži miesto v našom výbere. Dôvodov je hneď viacero, no tým hlavným je jej zábavnosť v spojení s trénovaním logického uvažovania. Základná idea hry je veľmi jednoduchá – putujete krásnym svetom, bojujete s nepriateľmi a hlavne, riešite logické úlohy, či skôr puzzle v priestorovom svete.

Hlavného hrdinu si deti hneď obľúbia, keďže pôsobí milo a úchvatne zároveň. Je silný, nepriateľa dokáže poriadne udrieť a vo svojej podstate je to sladký drobec. Na povel totiž dokáže zmeniť svoju podobu, presnejšie sa takpovediac rozsype z veľkého obra je razom malý hrdina.

SkryťVypnúť reklamu

Na tejto premene je založená väčšina logických hádaniek. Pre postup v hre tak treba skutočne premýšľať, mať dobrú priestorovú predstavivosť a občas aj presné a rýchle reakcie. Odmenou je skvelá zábava, pri ktorej sa nezomiera, len rozpadáva.

Hra je navyše graficky krásne spracovaná, takže je sa aj na čo pozerať. Jej dĺžka vystačí na dlhé hodiny jedinečnej zábavy, ktorá sa neopakuje a neomrzí. Pokojne tu dajte gamepad do rúk staršieho škôlkara, nemal by s ňou mať väčší problém.

+ grafika, množstvo logických úloh, unikátna hlavná postava
- len pre PlayStation 4
Hodnotenie: 9,0
Platformy: PS4

Minecraft

Hrajú ju milióny detí a je zároveň aj nástrojom pre vyučovanie základov programovania. Legendárny Minecraft je dôkazom, že dobrá hra nemusí mať dokonalú grafiku, dokonca nemusí mať ani žiadny príbeh a vlastne ani žiadny zmysel. Je to jedno veľké digitálne pieskovisko, obmedzené jedine predstavivosťou svojich hráčov.

SkryťVypnúť reklamu

Hra je navyše dostupná na skoro každej platforme, od počítačov kde začínala, cez všetky súčasné herné konzoly až po mobilné zariadenia so systémom od Apple a Google. Dá sa dobre prispôsobiť, takže funguje aj na pomalom počítači, či lacnom smartfóne.

Pre tých najmenších hráčov vie byť úplne milá, bez útočiacich nepriateľov, či zložitého vyrábania predmetov. Deťom dáva do ich rúk neobmedzené možnosti, kedy záleží len na ich predstavivosti, čo si dokážu vo veľkom svete vytvoriť.

Tých menších nechajte mimo internetu, prípadne využite domácu sieť na spoločné vytváranie sveta. Vy ako rodič ich môžete kedykoľvek virtuálne navštíviť, prípadne im stiahnuť obrovské množstvo aj zadarmo dostupných vylepšení a doplnkov.

+ obrovské možnosti, komunita, nekonečná zábava
- návykové
Hodnotenie: 10
Platformy: PC, PS4, Xbox One, Switch, iOS, Android

SkryťVypnúť reklamu

Cars 3: Drive to Win

Povinná jazda pre všetkých milovníkov Bleskového McQueena, presnejšie trojice rozprávok s názvom Autá. Hra je ich vernou kópiou, so všetkým, čo k tomu patrí. Malých fanúšikov tu čaká množstvo áut z filmov, známe prostredia, postavy a hlavne veľké množstvo zábavy na desiatky hodín.

Používateľské rozhranie je navrhnuté s citom pre malého hráča, ktorý sa v ňom dokáže pohybovať aj bez dospelého dozoru. K prvej jazde sa dopracuje už za niekoľko sekúnd, stačí si vybrať trať a obľúbené autíčko. Tých je mimochodom na začiatku len pár, zvyšné hra sprístupní až po dosiahnutí presne stanovených úspechov.

Nečakajte tu reálny fyzikálny model, deformáciu karosérie, či nastaviteľné jazdné vlastnosti. Hra pre cieľové publikum musí byť zábavná a preto nevadí, keď si v plnej rýchlosti malý hráč nevšimne stĺp, alebo skončí v hlbokej vode.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem klasických pretekov hra ponúka kaskadérsky režim, súboje s neškodnými zbraňami a špeciálne súťaže proti postavám z filmu. Zhruba polovicu zamknutého obsahu si malý hráč odomkne aj sám. Potom je prichádza rad na rodiča, ktorý si vydýchne až vtedy, keď bude ponuka autíčok kompletná.

+ množstvo tratí a režimov, rôznorodé prostredia
- náročnosť pri niektorých módoch
Hodnotenie: 7,9
Platformy: PC, PS4, Xbox One, Switch

Super Mario Odyssey

Jedna z najlepších exkluzívnych hier pre Nintendo Switch je skvelou zábavou aj pre menších hráčov, ktorí od svojho rodiča budú potrebovať len minimum pomoci. Nebudú potrebovať rozumieť po anglicky, nemali by ani blúdiť, alebo byť frustrovaní.

Obľúbená postavička si svojim vzhľadom získa aj tých najmenších, pričom koncept hry je tak univerzálny, že zaujme rovnako ostrieľaného hráča a aj malého škôlkara. Putovanie po veľkom a rôznorodom svete plnom vtipných nepriateľov a logických úloh nebude nudiť ani po dlhých hodinách hrania.

SkryťVypnúť reklamu

Občas je to oddych, občas treba mať rýchle a presné prsty pri súbojoch a pomedzi to premýšľať pri zábavných logických hádankách. Väčšinu úloh zvládne aj menší hráč bez toho, aby zháňal pomoc od rodiča.

Jediné nebezpečenstvo hrozí v zhabaní konzoly dieťaťom, keďže pre Switch je dostupné veľké množstvo zábavných hier pre tých menších. Pokojne s nimi vyskúšajte krásny Yoshi's Crafted World, Captain Toad: Treasure Tracker, prípadne im dokúpte kartónovú zábavu Nintendo Labo.

+ krásny svet, grafika, zábava
- len pre Switch
Hodnotenie: 9,0
Platformy: Switch

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší 11 h
Ilustračné foto.

Ľudia sú závislí od dvanástich potravín.


15. aug
Filip Dvořák, exper na umelú inteligenciu má české aj americké občianstvo.

Nepozerajte sa na umelú inteligenciu ako na nepriateľa, hovorí.


15. aug

Nové správy zo sveta vedy.


a 2 ďalší 12. aug
SkryťZatvoriť reklamu