SME
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Telecom opäť obmedzoval svojich konkurentov

BRATISLAVA - Protimonopolný úrad dal Slovak Telecomu pokutu 885 miliónov korún. Najvyššiu pokutu v histórii úradu Telecom dostal za zneužívanie dominantného postavenia, pretože alternatívnym operátorom a poskytovateľom internetu nesprístupnil miestne ...

Slovak Telecom dostal za zneužívanie dominantného postavenia od Protimonopolného úradu tento rok už druhú pokutu. Úrad tentoraz pritvrdil a operátora pokutoval do výšky 5 percent vlaňajšieho obratu spoločnosti. FOTO - TASR

BRATISLAVA - Protimonopolný úrad dal Slovak Telecomu pokutu 885 miliónov korún. Najvyššiu pokutu v histórii úradu Telecom dostal za zneužívanie dominantného postavenia, pretože alternatívnym operátorom a poskytovateľom internetu nesprístupnil miestne vedenia. Drôty spájajúce bytovky a firmy so sieťou Slovak Telecomu, tzv. poslednú míľu, musí podnik ponúknuť konkurentom na prenájom v priebehu nasledujúcich dvoch mesiacov.

Lacnejší prístup ku klientom

Slovak Telecom vlastní slovenskú telekomunikačnú sieť a v rámci nej aj miestne vedenia - poslednú míľu , ktorá spája domácnosti a firmy s verejnou sieťou. "Telecom ako vlastník miestnych vedení obmedzoval konkurentov pôsobiacich na nadväzujúcich trhoch neumožnením prístupu k vedeniam," povedal hovorca úradu Miroslav Jurkovič.

Voľný prístup k miestnym vedeniam znamená pre konkurentov Slovak Telecomu zlacnenie nákladov na prístup ku klientom. Prví sa na Protimonopolnom úrade dožadovali sprístupnenia miestnych vedení poskytovatelia internetu. Keďže Telecom stále nemusí prenajímať svoje účastnícke vedenia, teda drôty, ktoré vedú z jeho siete do bytov a firiem, dostáva peniaze od väčšiny zákazníkov, aj keď si pripojenie kupujú od niektorej z konkurenčných firiem. Tí, ktorí používajú vytáčané pripojenie, platia za presurfované minúty, zákazníci s rýchlym internetom zas za rýchlu linku.

Telecom obvinenia úradu popiera. "Prístup k miestnym vedeniam bude naša spoločnosť zabezpečovať na základe rozhodnutia Telekomunikačného úradu SR, ktoré bude v súlade s európskym regulačným rámcom," povedal šéf korporátnej komunikácie Telecomu Ján Kondáš. Slovak Telecom podá proti rozhodnutiu Protimonopolného úradu rozklad v stanovenej lehote 15 dní od doručenia.

Podľa konkurencie by Telecom uvoľnením káblov mohol prísť o časť svojich ziskov. Stalo by sa to v prípade úspechu alternatívnych operátorov, alebo poskytovateľov internetu, ktorí si od Telecomu prenajmú za stovky korún drôty v lokalite, kde chce poskytovať služby. Zákazníci potom budú platiť za služby len jemu, pričom Telecom bude dostávať len mesačný poplatok za prenajaté káble.

Keďže ide o unikátne zariadenie, úrad v roku 2002 nariadil Telecomu drôty "pre všetkých a za rovnakých podmienok" uvoľniť. Podľa hovorcu Protimonopolného úradu Miroslava Jurkoviča firma dodnes tento verdikt nerešpektovala.

Zákon podľa investora

Podľa Branislava Máčaja, právneho zástupcu spoločnosti eTel, ktorá konkuruje Telecomu, ukladal zákon Telecomu povinnosť miestne vedenia prenajať už v roku 2000. "Problém bol v tom, že právny predpis bol postavený tak, že Telekomunikačný úrad nedokázal túto povinnosť od Telecomu vymôcť," povedal Máčaj.

Spomínaný zákon vznikal pomerne rýchlo tesne pred privatizáciou majoritného podielu Slovak Telecomu. Jeho platnosť bola jednou z kľúčových podmienok vstupu Deutsche Telecomu do štátnej akciovky. Ako sa ukázalo v priebehu uplynulých dvoch rokov, bez účinných zásahov regulačnej autority na trh nedokázala efektívne nastúpiť konkurencia, od ktorej sa stále očakáva, že bytovým zákazníkom prinesie nižšie ceny. Bez prepojenia, ku ktorému došlo až dva a pol roka po páde monopolu Slovak Telecomu na telefónnu službu, alternatívni operátori nedokážu domácnostiam ponúknuť hovory lacnejšie ako Telecom. Svoje služby tak stále poskytujú len pre firmy.

Podiel štátu nie je otázka dňa

Asociácia telekomunikačných operátorov od svojho vzniku v roku 2001 tvrdí, že jedným z hlavných bariér účinnej regulácie je aj štátny podiel v Slovak Telecome. Akcionárske práva štátu v podniku spravuje ministerstvo dopravy, ktoré zároveň určuje telekomunikačnú politiku a financuje regulačnú autoritu. Dostáva sa tak do konfliktu záujmov, na ktorý vlani upozornila aj Európska komisia.

Ministerstvo dopravy však zodpovednosť za situáciu na trhu necíti. "Neviem o žiadnom konflikte záujmov," povedal hovorca ministra dopravy Tomáš Šarluška, podľa ktorého to naostatok, po vysvetlení ako funguje slovenský telekomunikačný trh, uznali aj odborníci z Európskej komisie. Šarluška odmietol aj vplyv ministerstva na Telekomunikačný úrad. K podielu v Telecome poznamenal, že štát je menšinovým akcionárom. "Ministerstvo dopravy počíta aj s predajom štátneho podielu, zatiaľ to nie je otázka dňa," uzavrel Šarluška. (dc)

Vyšetrovania protimonopolného úradu

Rezervácia bodov pripojenia

Protimonopolný úrad v apríli pokutoval Telecom 10 miliónmi korún za zneužitie dominantného postavenia pri poskytovaní služby rezervácie a určovania bodov napojenia na verejnú telekomunikačnú sieť.

Kartelová dohoda

Protimonopolný úrad začal tento mesiac skúmať, či Slovak Telecom a mobilní operátori Orange a T-Mobile neuzavreli kartelovú dohodu o výhodnejšom poskytovaní služieb pre podnikové telefonické siete.

T-Mobile patrí do skupiny Slovak Telecomu.

Posledná míľa

Spája koncový bod siete v priestoroch účastníka s hlavným rozvádzačom alebo rovnocenným zariadením v pevnej verejnej telefónnej sieti - ústredni. Slovak Telecom je jediným vlastníkom a správcom pevnej verejnej telekomunikačnej siete, ktorej súčasťou sú i miestne vedenia - posledná míľa.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zoroslav Kollár prichádza na výsluch.
Odberné miesto na nový koronavírus.
Na NAKA pokračoval aj v piatok výsluch bývalého sudcu Vladimíra Sklenku (na snímke). Nitra, 26. júna 2020.
Autorská strana Samuela Marca

Keď príde šialenec a všetko zmení (píše Samo Marec)

Čo všetko je možné, keď ľudia uveria, že možné je všetko.

Marcelo Bielsa.

Neprehliadnite tiež

Kozmická loď nesúca robotické vozidlo je na polceste k Marsu

Vesmírna loď už od svojho štartu prekonala vzdialenosť 235,4 milióna kilometrov.

Z Mysu Canaveral v americkom štáte Florida odštartovalo vo štvrtok 30. júla 2020 k planéte Mars robotické vozidlo Perseverance.
Stroj Turek, ktorý vydávali za šahový automat, v skutočnosti sa v jeho vnútri skrýval človek, ktorý Turka riadil

Recenzia: Serious Sam 4 vás vráti 20 rokov do minulosti

Hra, ktorá k úspechu nepotrebuje skvelý príbeh.

Južný pól Mesiaca. V tejto oblasti má v roku 2024 pristáť misia Artemis III.