Keď v roku 2017 v hlavnom meste Spojených štátov otvorili Múzeum Biblie, mohlo sa pýšiť jedinečnou výstavou. V zbierke malo šestnásť častí z jedného z najvzácnejších artefaktov staroveku, Zvitkov od Mŕtveho mora.

Múzeum nimi chcelo návštevníkom ponúknuť jedinečný a osobný zážitok spojený s Bibliou. Zakladateľ Steve Green strávil päť rokov hľadaním častí zvitkov, za ktoré zrejme zaplatil niekoľko miliónov amerických dolárov. Snaha však bola zbytočná.
Každá jedna zo šestnástich častí je iba bezcennou napodobeninou, ktorú ktosi vytvoril zrejme zo starej kože od topánok.
Taký je výsledok nezávislej analýzy, ktorú si dalo múzeum vypracovať. V správe vedci opisujú rôzne metódy, ktoré falšovatelia využili, aby podvrhy boli čo najvernejšie.
Prekvapenie zo začiatku tisícročia
Zvitky od Mŕtveho mora sú židovské rukopisy, ktoré obsahujú jednu z najstarších kópií hebrejskej Biblie a ďalšie historicky významné texty. Prvé objavili beduíni koncom štyridsiatych rokov minulého storočia v Kumránskych jaskyniach v izraelskej Judskej púšti. V päťdesiatych rokoch našli výskumníci ďalšie.
“Každý jeden javí známky, že sú cielenými napodobeninami, ktoré vytvorili v 20. storočí s cieľom napodobniť skutočné časti Zvitkov od Mŕtveho mora.
„
Dnes tieto zvitky majú podobu tisícok malých častí a niekoľkých celých zvitkov, väčšina sa nachádza vo Svätyni knihy v jeruzalemskom Izraelskom múzeu.
Vedci vek zvitkov odhadli na viac ako 1800 rokov. Sú napísané hlavne v hebrejčine, niektoré aj v aramejčine a gréčtine.
V roku 2002 sa na prekvapenie mnohých výskumníkov objavilo sedemdesiat nových častí zvitkov. Na trh sa dostali vďaka Williamovi Kandovi, synovi kupca so starožitnosťami, ktorý prvé objavené zvitky od beduínov odkúpil.
Práve z týchto sedemdesiatich pochádza zbierka Múzea Biblie. Green ich kúpil napriek tomu, že časť výskumníkov už vtedy vo všeobecnosti hovorila o podvrhu.