vým rozhraním, ktoré nám umožní úplne sa „odstrihnúť“.
Odhaduje sa, že v súčasnosti sa na svete používajú dve miliardy tradičných USB spojení medzi počítačmi a perifériami. Popularita tohto rozhrania spočíva v jeho širokej dátovej priepustnosti. Kým predchádzajúce komunikačné rozhrania boli príliš pomalé a slúžili hlavne na prenos surových dát, USB prinieslo revolúciu v konštrukcii zariadení. Výrobcovia mohli ich riadiace čipy podstatne zjednodušiť a zastúpiť ich výpočty prípravou dát priamo procesorom počítača. Periférie sa tak stali jednoduchšími a lacnejšími a dostupnejšími. Svedčí o tom i rapídny prepad cien v posledných dvoch rokoch a zvýšená penetrácia počítačových USB periférií v domácnostiach. O nástupe digitálnych multimédií do segmentu domácností ani nehovoriac.
Nový štandard Wireless USB využije pre prenos dát rádiovú platformu WiMedia MB-OFDM Ultra-wideband, ktorá bola pred rokom ohlásená na IDF ako bezdrôtový komunikačný štandard budúcnosti. Do projektu sa zapojili všetci poprední výrobcovia polovodičov a periférií, ktorí vidia v bezdrôtovej komunikácii novú éru digitálneho veku.
Technológia UWB ponúka riešenie pre vysokú dátovú priepustnosť, nízku nákladovosť, slabé nároky na energetiku a fyzickú veľkosť zariadení spotrebnej elektroniky. Wireless USB je prvý z komunikačných štandardov, ktorý zaisťuje dostatočnú priepustnosť a vhodnú bezdrôtovú konektivitu pre multimediálne zariadenia spotrebnej elektroniky, počítačové periférie a mobilné zariadenia. Po stránke obsluhy bude Wireless USB štandard plne kompatibilný so svojim káblovým predchodcom. To zaistí bezproblémovú softvérovú podporu a minimálne investície pre zmenu.
Dátová priepustnosť bude pri vzdialenosti do 3 metrov dosahovať 480Mbps (identická s USB 2.0) a pri 10 metrovom odklone 110 Mbps. Čím bližšie bude periféria umiestnená k počítaču, tým rýchlejšie s ňou bude možné pracovať. To poskytne používateľom voľbu – vysoká koncentrácia a rýchlosť, alebo komfortné rozloženie v priestore a kompromis v rýchlosti spracovania. Všetko však závisí i na tom, akú reálnu dátovú priepustnosť príslušná periféria vyžaduje. Netreba však zabudnúť ani na bezpečnosť. Signál bude presahovať hranice našich príbytkov a tak bude potrebné kryptovaniu a zabezpečeniu venovať väčšiu pozornosť ako doposiaľ.