Podľa hovorcu Orangeu Petra Tótha sa obchod s mobilnými hrami rozbehol potom, ako sa medzi bežne dostupné mobily dostali aparáty podporujúce aplikácie Java. V spojení s farebnou obrazovkou s dobrým rozlíšením umožňujú hrať hry s pomerne kvalitnou grafikou. Najväčší podiel na slovenskom trhu telefónov, na ktorých sa ľudia hrajú, má fínska Nokia nasledovaná Siemensom a Sony Ericssonom.
Dostať sa ku hre je pomerne jednoduché. Oragne aj T-Mobile ich ponúkajú na svojich internetových stránkach. Záujemca si niektorú z nich vyberie a cez WAP (mobilný internet) stiahne do telefónu, čo stojí 96 korún vrátane DPH. Stiahnutie by nemalo trvať dlhšie než minútu, tvrdí T-Mobile na svojej stránke. Celá operácia prebehne rýchlejšie, keď zákazník používa rýchle mobilné pripojenie (GPRS, EDGE).
Mobilní operátori sú skúpi na čísla o predaji hier. Šéf T-Mobile Robert Chvátal povedal, že vlani zinkasovala firma za mobilný obsah, kam popri zvoneniach a obrázkoch patrí aj sťahovanie Java hier, približne 300 miliónov korún, teda dvakrát toľko ako v roku 2003. Hovorca Orangeu potvrdil, že z hier sa postupne stáva výnosný biznis.
Zábava na mobile prináša milióny aj českým operátorom. Napríklad pražskému Eurotelu tento rok v januári narástla priemerná útrata aktívneho hráča na 120 z minuloročných 94 korún. Hráčov neustále pribúda a tým sa zároveň zvyšuje penetrácia vhodných telefónov," povedala hovorkyňa Eurotelu Diana Dobálová. "Ak spočítame celý český trh mobilných hier, tak sa celkovo stiahlo niekoľko stotisíc mobilných hier," povedal Jan Řežáb zo spoločnosti Redboss, ktorá prevádzkuje internetové stránky s mobilnými hrami.
Java aplikáciám vrátane hier predpovedajú analytici veľkú budúcnosť. ARC Group predpokladá, že zárobky operátorov z Java trhu narastú v priebehu nesledujúcich piatich rokov vyše desaťnásobne z predvlaňajších 1,4 miliardy na 15,5 miliardy dolárov v roku 2008. Zarábať na tom nebudú len mobilní operátori. Na svoje si prídu aj prevádzkovatelia internetových stránok. Ich zárobky však, podobne ako pri sťahovaní hudby, "kazia" stránky, kde sa hry dajú stiahnuť zdarma. "Slováci sú veľmi vynaliezaví, keď ide o to, aby za niečo nemuseli platiť," povedal hovorca Orangeu Peter Tóth. (dc)