Písal sa 27. január 2010, keď sa Steve Jobs na pódiu usadil do kresla od známeho architekta a dizajnéra Le Corbusiera a svetu ukázal úplne nový typ zariadenia.
Medzičlánok vyplňujúci medzeru medzi smartfónom a notebookom dostal príznačný názov - iPad. Firma sa s ním pokúsila oživiť dovtedy neúspešný koncept špecifického digitálneho zariadenia.
Za desať rokov sa toho na trhu so spotrebnou elektronikou udialo veľa, no tablet úspešne prežil. Od pôvodného konceptu sa pritom zásadne neodchýlil a hoci predaje už niekoľko rokov výrazne nerastú, každý rok si tablet kúpia milióny zákazníkov.
Sny filmových tvorcov
Tablet, ako ho poznáme dnes, nie je dizajnovým výkrikom modernej doby, veď ho pomerne presne odhadol už Stanley Kubrick vo svojom filme 2001: Vesmírna odysea. Dvojica astronautov v jednej scéne sedela za stolom pri obede a pozerala na video na tenkom zariadení položenom na stole.
TIP: Pozrite si odborné recenzie a ceny najnovšieho iPad Pro (12.9") 2020 v našej službe Recenzie.Sme.sk.
Podobnosť s dnešným využitím tabletov je pri pohľade do päťdesiat rokov vzdialenej minulosti možno až úsmevná. Pomerne presne však kopíruje bežný scenár využitia tohto typu zariadenia, teda pohodlnú konzumáciu obsahu.

Mimochodom zábery z tohto filmu sa ocitli aj v súdnej sieni v jednom z mnohých sporov spoločností Apple a Samsung.
Jedinečnosť dizajnu iPadu bola tým pádom úspešne spochybnená, aj vďaka čomu sa neskôr trh zaplavil desiatkami, či skôr stovkami modelov od rôznych výrobcov.
Tablety a jemu podobné zariadenia sa objavili v mnohých ďalších filmoch a seriáloch, stačí si spomenúť na Star Trek, alebo otvoriť ešte staršie knihy od známych spisovateľov ako napríklad Isaaca Asimova.
Fanúšikovia vedecko-fantastických filmov a literatúry mohli v iPade vidieť stelesnenie nápadov od svojich obľúbených autorov, no aj pre nich bol tablet v modernej podobe jednou veľkou neznámou.
Svoju úlohu v odmeranom prijatí zohralo množstvo neúspešných pokusov, ktoré predchádzali prvému iPadu.
Zariadenia podobné dnešným tabletom trpeli neduhmi spôsobenými nedokonalosťou vtedajších technológií.
Bežné monitory stále využívali rozmerovo veľkú CRT technológiu, čipy boli energeticky neefektívne a všetko to stálo veľa peňazí. Prvé použiteľné tablety (či skôr digitálne poznámkové bloky) sa rozšírili až začiatkom deväťdesiatych rokov, keď bol ich účel výhradne pracovný.

V začiatkoch si z neho uťahovali
Na prelome tisícročí mal pritom veľkú šancu na úspech Microsoft so svojou upravenou verziou systému Windows. Microsoft Tablet PC bol na papieri skvelý koncept, opäť zameraný výhradne na prácu. Mal však smutný osud.
Microsoftu to na poli s mobilnými technológiami nikdy veľmi nešlo, nejde a pravdepodobne ani nepôjde.
Fiasko s mobilným operačným systémom a značkou Nokia bude firmu strašiť ešte dlhé roky a pokojne si môžeme pripomenúť aj neúspešný Kin či multimediálny prehrávač Zune.