SME

Sonda Voyager 2 bude takmer rok bez spojenia so Zemou

Dôležitú rádiovú anténu treba opraviť.

Sonda Voyager.Sonda Voyager. (Zdroj: NASA/JPL-Caltech)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sonda Voyager 2 sa nachádza viac ako osemnásť miliárd kilometrov od Zeme. Keď sa na nej niečo pokazí, trvá približne deň a pol, kým k nej inžinieri pošlú opravné príkazy a zistia, či fungujú.

Takmer na rok však túto možnosť stratia. Od pondelka už americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) nemá možnosť s družicou komunikovať.

Na najbližších jedenásť mesiacov vypli kľúčový prístroj, s ktorého pomocou vysielali sonde pokyny. Dôvodom na vypnutie je nevyhnutná údržba austrálskej antény, ktorá pracovala nepretržite takmer päťdesiat rokov a ktorej súčiastky sú zastarané.

SkryťVypnúť reklamu

Voyager 2 na dlhé obdobie rádiového ticha vedci pripravili, ako mohli. Ak sa stane niečo nečakané, nebudú môcť zasiahnuť.

Nevyhnutná oprava

Každý deň vedci z NASA komunikujú so sondami vo vesmíre. Využívajú na to sieť rádiových antén zvanú Deep Space Network (DSN). Na webe môžete v reálnom čase sledovať, s ktorými misiami sú práve v spojení.

Sieť tvoria tri stanice v americkej Kalifornii, Španielsku a Austrálii, z ktorých každá má niekoľko menších 34-metrových a jednu veľkú 70-metrovú anténu. Stanice sú strategicky rozmiestnené, aby napriek otáčaniu planéty umožnili neustále spojenie s misiami.

Spojenie s Voyagerom je veľmi zložité, najmä pre polohu a vzdialenosť sondy.

Súvisiaci článok Voyager 2 opustil slnečnú sústavu pred rokom. Ukázali prvé údaje Čítajte 

Jednak letí preč od Zeme a zároveň smeruje dolu vzhľadom na rovinu obehu planéty okolo Slnka. Takisto sa nachádza viac ako 18,5 miliardy kilometrov ďaleko od Zeme. Navyše, prístroje sondy majú viac ako štyridsať rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Jediná anténa, ktorá na južnej pologuli dokáže tieto prekážky preklenúť, je práve 70-metrová v Austrálii. Jej vysielače sú po 48 rokoch prevádzky veľmi nespoľahlivé a potrebujú obnoviť. Údržba musí prebehnúť teraz, pretože ďalšie otáľanie len zvyšuje riziko, že by v budúcnosti došlo k nečakaným problémom pri spojení s družicou.

"Výhodou však bude, že po opätovnom spustení bude anténa pri Canberre oveľa spoľahlivejšia," ozrejmuje na webe Laboratória prúdového pohonu (JPL) hlavný inžinier DSN Jeff Berner.

Čo najlepšia príprava

Zvyšné menšie antény v austrálskej stanici medzitým upravia tak, aby mohli aspoň prijímať údaje z Voyagera. Príkazy však vyslať nedokážu.

Pripravovali sme sa rok. Urobili sme to najlepšie, čo sme mohli.

Suzanne Doddová, projektová manažérka misie

Modernizáciu antén si vyžiadali aj pripravované misie na Mars. Medzi nimi je aj rover Perseverance, ktorý odštartuje už toto leto.

SkryťVypnúť reklamu

Voyager 2 je na odmlku dostatočne pripravený, no stále môže dôjsť k nečakaným problémom.

Sonda musí každý deň niekoľkokrát spustiť pomocné trysky, aby jej komunikačná anténa ostala nasmerovaná k Zemi. Inžinierom neostáva nič iné len dúfať, že systém bude fungovať sám bezchybne takmer rok.

Ďalšou výzvou bude, aby si družica udržala dostatočné teplo na správne fungovanie všetkých systémov.

"Pripravovali sme sa rok. Urobili sme to najlepšie, čo sme mohli," povedala pre New York Times projektová manažérka misie Suzanne Doddová z JPL.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu