SME
Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Akoby pri vás ktosi fajčil desať cigariet. Škodliviny dýchate aj v kine

Viac zlých látok dýchajú dospelí.

Ilustračná fotografia. Škodlivé látky z cigariet sa dostávajú cez oblečenie a telá ľudí aj do nefajčiarskych priestorov.Ilustračná fotografia. Škodlivé látky z cigariet sa dostávajú cez oblečenie a telá ľudí aj do nefajčiarskych priestorov. (Zdroj: ARCHÍV SME - Vladimír Šimíček)

V posledných rokoch sa do platnosti dostáva čoraz viac nariadení, ktoré chránia nefajčiarov pred zlými účinkami cigaretového dymu. Nová štúdia však naznačuje, že ani tie nemusia stačiť.

Čiastočky z dymu sa môžu dostať do nefajčiarskych priestorov prostredníctvom návštevníkov. Ľudia následne vdychujú škodlivé látky v množstve, ktoré vôbec nemusí byť malé.

Podľa štúdie zverejnenej v časopise Science Advances sa navyše množstvo látok líšilo podľa vekovej kategórie filmov.

V odevoch, koži aj vlasoch

Výskumy odhaľujú, že negatívny vplyv zapálenej cigarety sa neobmedzuje iba na fajčiara či pasívne fajčenie. Dve staršie štúdie v časopise Tobacco Control (1, 2) zistili, že v stenách domov a kasín môžu chemikálie z dymu vydržať aj mesiace potom, čo v nich naposledy zapálili cigaretu.

Skryť Vypnúť reklamu

Avšak kým tieto štúdie sa zamerali na priestory, v ktorých sa fajčilo relatívne nedávno, nový výskum zisťoval, ako sú na tom miesta s dlhoročným zákazom fajčenia.

Súvisiaci článok Cigarety môžu škodiť aj po zahasení, ukazujú nové štúdie Čítajte 

Nemeckí vedci si preto vybrali kino v nemeckom meste Mainz. Prísny zákaz fajčiť v ňom platí už pätnásť rokov, čo je dostatočne dlho, aby akékoľvek škodlivé látky zmizli.

Do ventilačnej šachty kina umiestnili prístroj, ktorý štyri dni meral množstvo chemikálií počas príchodu a odchodu divákov.

Prístroj ukázal prudký nárast až 35 látok spojených s tabakom, vrátane škodlivého benzénu či formaldehydu.

Do kina sa látky s najväčšou pravdepodobnosťou dostali na oblečení, koži či vlasoch divákov, ktorí buď fajčili, alebo boli v blízkosti takých ľudí.

Viac škodlivín pri dospelých

Rozdiely v množstve nameraných látok sa líšili podľa filmov.

Skryť Vypnúť reklamu

Ľudia sledujúci filmy vhodné od šestnásť rokov dýchali až dvakrát viac škodlivých chemikálií než diváci na predstaveniach pre všetky vekové kategórie vrátane detí.

Dôvodom bolo zrejme to, že dospelí diváci sú viac v kontakte s cigaretami než mladšie ročníky.

Vedci odhadli aj množstvo škodlivín, ktoré starší diváci vdýchli. Bolo to, ako keby niekto vedľa nich počas premietania v priemere vyfajčil jednu až desať cigariet.

Podľa odborníkov, ktorých oslovil denník Guardian, nie je jasné, či hodnoty sú dostatočne vysoké na to, aby spôsobili ťažkosti.

DOI: 10.1126/sciadv.aay4109

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Fajčenie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Závislosť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vedátorský podcast

Vďaka akému princípu lietajú lietadlá?

Ako vyzerá fyzika lietania.

Na Mesiaci má byť 4G sieť. Vybuduje ju Nokia

Zariadenie vynesú koncom roka 2022.

Vizualizácia práce astronautov na Mesiaci. NASA a telekomunikačný výrobca Nokia sa spojili, aby na našej družici poskytli prvú bezdrôtovú sieť 4G.
Koľko známych vesmírnych objektov na fotke nájdete? Fotka Tomáša Slovinského sa už tretíkrát za posledný rok stala Astronomickou snímkou dňa NASA.