SME
Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky

Mikroplasty objavili aj v tele kôrovca z hlbín Mariánskej priekopy

Kôrovca objavili v hĺbke viac ako šesť kilometrov.

Načítavam video...

LONDÝN. Vedci objavili v oblasti Mariánskej priekopy doteraz neznámy druh kôrovca, ktorý mal v tele stopy plastov. Informovala o tom vo štvrtok na svojej webovej stránke slovenská pobočka Svetového fondu na ochranu prírody (WWF).

Výskum, ktorý sa zameriaval na kôrovce žijúce vo svetových oceánoch, uskutočnil tím vedcov z univerzity v meste Newcastle v Británii. Výsledky publikoval vo štvrtok v odbornom časopise Zootaxa.

Súvisiaci článok Polovica piesočných pláží môže zmiznúť do konca storočia, varujú vedci Čítajte 

Kôrovca objavili v hĺbke 6000 - 6900 metrov v oblasti Mariánskej priekopy ešte v roku 2014. Nazvali ho Eurythenes plasticus, čo malo podľa WWF za cieľ poukázať na problém plastového odpadu v prírode.

Skryť Vypnúť reklamu

Výskum podporila aj organizácia WWF, ktorá upozorňuje na problematiku znečistenia plastmi.

Tento druh kôrovca sa vyskytuje v hĺbke viac ako 6000 metrov. Dôsledky antropogénneho znečistenia však zasiahli aj tohto živočícha.

Vo vnútornostiach jedného z exemplárov vedci našli vlákno z mikroplastov, ktoré bolo na 83,74 percenta identické s polyetyléntereftalátom (PET). Ten sa používa aj na výrobu plastových fliaš.

Mikroplasty do tejto hĺbky oceánu prenikajú rôznymi spôsobmi, napríklad výkalmi morských živočíchov.

So zvyšujúcim sa množstvom plastového odpadu, ktorý sa dostáva do hlbokých častí oceánu, sa podľa štúdie zvyšuje pravdepodobnosť ich konzumácie morskými živočíchmi.

WWF minulý rok spustil celosvetovú kampaň za globálnu dohodu o zastavení znečisťovania oceánov týmto odpadom, ktorú podpísalo už viac ako 1,6 milióna ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Svetový oceán

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Veľká Británia
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kanadsko-americký bývalý iluzionista James Randi, ktorý podstatnú časť kariéry strávil vyvracaním tvrdení o nadprirodzene, zomrel vo veku 92 rokov.

Dávne stopy naznačujú príbeh nebezpečnej púte

Stopy majú viac ako desaťtisíc rokov.

Umelecká predstava o putovaní ženy s batoľaťom cez územie, ktoré je dnes v Národnom parku White Sands. Jej stopy sa zachovali viac ako desaťtisíc rokov, vedci ich teraz podrobili detailnej analýze. KLIKNITE PRE ZVÄČŠENIE.