SME
Sobota, 31. júl, 2021 | Meniny má IgnácKrížovkyKrížovky
OBJEKTÍV

Na Marse je zvláštna diera. Vedie do hlbokej jaskyne

Diera má priemer 35 metrov.

Kužeľová prepadlina s dierou vedúcou do podzemnej jaskyne.Kužeľová prepadlina s dierou vedúcou do podzemnej jaskyne. (Zdroj: NASA/JPL/UArizona)

Objektív je špeciálna rubrika, v ktorej predstavujeme zaujímavé snímky či videá zo sveta vedy a technológií.

Keď sa raz ľudia dostanú na Mars, zrejme čo najskôr zamiera do podpovrchových jaskýň na planéte. Poskytovali by väčšiu ochranu obydlí pred radiáciou či zmenami teplôt.

Zároveň by mohli byť dobrým miestom na pátranie po mimozemskom živote.

Občas sa takéto podpovrchové jaskyne odhalia vďaka tomu, že ich strop sa prepadne a na povrchu vznikne diera. Jednu takú našli na západnej strane veľkej sopky Pavonis Mons. Jej záber začiatkom marca zverejnil web NASA Astronomy Picture of the Day.

Skryť Vypnúť reklamu

Útvar odfotila v roku 2011 kamera HiRISE na sonde Mars Reconnaissance Orbiter. Prístroj skúma červenú planétu vo viditeľnom svetle.

Diera má priemer 35 metrov. Nachádza sa v kužeľovitej prepadline. Materiál, ktorý ju kedysi vypĺňal, sa cez dieru vysypal do jaskyne a vytvoril v nej vyvýšeninu. Na zábere vidno vrchol vyvýšeniny, ktorý čiastočne zakrýva tieň. Podľa neho vedci zistili, že vrchol nahromadeného materiálu je takmer tridsať metrov pod dierou.

Súvisiaci článok Prachoví diabli a marsotrasenia. Čo zistila marťanská sonda po roku? Čítajte 

Vzhľadom na množstvo prepadnutého materiálu môže byť vyvýšenina vysoká aspoň 62 metrov. To by znamenalo, že pred zaplnením bola jaskyňa aspoň deväťdesiat metrov hlboká.

Vedci uvažujú, že jaskyňa môže byť súčasťou lávových tunelov. Vznikajú, keď pod povrchom prúdi láva. Keď neskôr odtečie, po prúde ostávajú dlhé prázdne priestory. Občas sa stane, že ich vrchná časť tunelov sa zrúti a vznikne otvor .

Skryť Vypnúť reklamu

Celková veľkosť podzemnej jaskyne pri sopke Pavonis Mons nie je známa. No pre budúcich astronautov či robotické misie môže byť zaujímavým miestom na prieskum.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Dvojica ruských kozmonautov Oleg Novickij a Piotr Dubrov, ktorí uskutočnili v stredu 2. júna 2021 výstup do voľného vesmíru z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Výstup súvisel s prípravou na príchod nového ruského modulu.

Prevádzku ruského segmentu na ISS chce Rusko ukončiť v roku 2028.


TASR 7 h
Technologický podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 30. júl