SME

Mrazené jedlo sa do obchodov dostalo pred deväťdesiatimi rokmi

Novinku inšpirovali Inuiti.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

SPRINGFIELD, MA. Zájsť si do obchodu a kúpiť si mrazenú zeleninu, rybie filé alebo polotovar je dnes úplne samozrejmé. V tridsiatych rokoch minulého storočia to však bola novinka.

Zmrazené potraviny si poprvýkrát mohli 6. marca 1930 kúpiť obyvatelia Springfieldu v americkom štáte Massachusetts.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za novinkou bol Clarence Birdseye, nadšený prírodovedec, ktorý zmrazovanie potravín spoznal počas pobytu na ďalekom severe.

Pokusy sa zmrazovaním potravín síce existovali už skôr, no až Birdseye začiatkom dvadsiateho storočia prišiel na to, že najlepšie výsledky sa dosiahnu vtedy, ak je jedlo zmrazené rýchlo a na veľmi nízku teplotu.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Prečo sa vám telefón vybíja rýchlejšie pri nízkych teplotách? Čítajte 

Birdseye na svoj objav prišiel počas rybárčenia s kanadskými domorodými Inuitmi. Zistil, že ryba chytená pri extrémne nízkych teplotách, ktorá vlastne hneď po vytiahnutí z vody zmrzla, neskôr po rozmrazení chutila takmer ako by bola čerstvá.

Po návrate do USA potom prišiel na to, ako dosiahnuť rýchle a hlboké zmrazenie umelo.

Spočiatku narážal na nedôveru zákazníkov, jeho prvá firma dokonca zbankrotovala. Až na samom prahu tridsiatych rokov sa všetko obrátilo k lepšiemu a Birdseye zbohatol. Svoj patent predal, ale naďalej sa zaoberal jeho zdokonaľovaním. Birdseye zomrel 7. októbra 1956 na infarkt vo veku 69 rokov. Jeho meno - teda v podobe Birds Eye - nesie jedna z najpredávanejším amerických značiek mrazených potravín.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu