Do konca tohto storočia by mohla zmiznúť takmer polovica piesočných pláží na svete.
Príčinou je klimatická zmena, nárast hladiny morí a erózia pobrežia, naznačuje nový výskum. Zistenia vyplývajú z analýzy toho, ako sa za posledných tridsať rokov menili pláže na celom svete.
Podľa štúdie v časopise Nature Climate Change môžeme časť ohrozených pláží zachrániť, ľudstvo by však muselo výrazne znížiť emisie skleníkových plynov.
Pláže sú dôležité
Piesočné pláže tvoria vyše tridsať percent dĺžky všetkých pobreží, často sa nachádzajú v okolí husto osídlených oblastí. Nielenže sú obľúbeným miestom na oddych, ale plnia aj dôležitú úlohu v prírode.
Sú domovom mnohých živočíchov. Na plážach žijú pelikány či čajky, korytnačky sa na piesku pária a budujú hniezda. Pláže zároveň zmierňujú vplyv búrok na územie za pobrežím, chránia ho pred vlnami a záplavami.

Výstavba obydlí, rastúca hladina morí, veľmi silný príliv počas búrok či chýbajúce usadeniny zo zatarasených riek však pláže narúšajú a strácajú schopnosť obnovy.
Do akej miery bude toto prostredie v ohrození, závisí od toho, o koľko stúpnu priemerné globálne teploty do roku 2100. Vedci v novej štúdii analyzovali dva scenáre vývoja klimatickej zmeny.
Pri najhoršom, keď ľudstvo nijak neobmedzí emisie a budú naďalej rásť, sa svet môže otepliť až o päť stupňov Celzia. Hladina morí sa zvýši o viac ako osemdesiat centimetrov a päťdesiat percent piesočných pláží bude zničených.
Druhý scenár počíta s oteplením o približne tri stupne. Hladina morí za takýchto podmienok stúpne o pol metra a stratí sa štyridsať percent zo súčasných pláží.
Vyšší nárast teplôt spôsobí aj silnejšie búrky, ktoré výrazne ovplyvnia tvar pobrežia.
Obmedziť emisie
Až 50 percent pláží
môže byť zničených, ak ľudia nijak neobmedzia klimatickú zmenu.
Stratou pláží sú najviac ohrozené africké krajiny ako Gambia alebo Guinea-Bissau, ale aj Austrália či pobrežné oblasti Severnej Ameriky.
Podľa autorov štúdie by sa strata pláží dala obmedziť výrazným zmenšením emisií skleníkových plynov, ktoré prispievajú ku klimatickej zmene.
Aj keby sa podarilo znížiť emisie, krajiny budú musieť prijať opatrenia na ochranu piesočných pláží a zabrániť ďalšej erózii.
DOI: 10.1038/s41558-020-0697-0