X-RayPad Thunder 8 - podložka pre hráčov a profesionálov

Vraví sa že všetky podložky pod myš sú rovnaké. Nie je to však pravda. Na trhu existujú i riešenia so špeciálnym povrchom a vyhotovením, ktoré sú určené všade tam, kde je dôležitá precíznosť pohybu myši, jej ľahký chod a presnosť polohovania. Ku kvalitnej

myši patrí i kvalitný povrch. Podložka X-RayPad Thunder 8 je jedným z nich.


FOTO - MILAN GIGEL

Podložky pod myš sú dodávané na trh zväčša v rôznych plastových obaloch, aby výrobcovia už na prvý pohľad prezradili aký materiál a povrch ponúkajú. Dnes si môžete vybrať medzi látkovými a plastovými povrchmi, tvrdým gumovým, kartónovým či mäkkým penovým podkladom, dokonca existujú i podložky, ktoré sa prisajú k doske pracovného stola aby na povrchu nekĺzali. Výrobca podložky Thunder 8 však zvolil úplne inú politiku. Svoj produkt zabalil do alumíniovej kazety aby ste zoznámeniu s ponukou museli venovať viac času. Nie je to žiadnym prekvapením - podložka vám ponúka dva rôzne povrchy. Oba optimalizované pre optické i optomechanické snímanie.


FOTO - MILAN GIGEL

Netradičná konštrukcia podložky pozostáva z dvoch hlavných dielov. Prvým je plastová základňa, ktorá zabezpečí stabilné umiestnenie na pracovnej doske stola tak, aby ste získali stabilný priestor pre manipuláciu s myšou. Druhým dielom je obojstranné plato, ktoré na každej strane poskytuje jedinečný povrch pre kĺzanie myši. Je iba na vás a vašich potrebách, ktorý z nich si zvolíte - drsnejší s hrubšou štruktúrou, alebo jemnejší s vyššou precíznosťou snímania.


FOTO - MILAN GIGEL

Tvrdá plastová záklaňa je akýmsi lôžkom, ktoré zaisťuje vytvorenie "klziska" pre polohovanie grafického kurzora. Kým na vrchnej strane nájdete iba presne tvarovanú priehlbinu pre umiestnenie dosky s povrchmi, na rube nájdete osem mäkčených silikónových nožičiek, ktoré zaistia pevný kontakt s podkladom. Na lesklých lakovaných povrchoch sa nemusíte obávať ich rozrušenia. Ide o materiál, ktorý je navrhnutý špeciálne pre tieto prípady. Pri matných a drsnejších povrchoch sa pod mmiernym tlakom povrch silikónu prispôsobí aktuálnemu umiestneniu a tým vznikne maximálna možná styčná plocha pre pevné a protisklzové umiestnenie. Nožičky vyčnievajú približne pol milimetra nad spodnú rovinu a tak ako keby podložka plávala nad pracovnou doskou stola.


FOTO - MILAN GIGEL

V ľavom dolnom rohu lícnej strany sa nachádza priehlbina, ktorá umožňuje jednoduchú manipuláciu pri čistení a otáčaní pracovnej plochy podložky. I keď by ste v herni či na pracovisku umiestnili podložku na stôl "napevno", nestratili by ste možnosť jednoduchej manipulácie a čistenia. Niekedy každý detail či drobnosť prídu vhod.


FOTO - MILAN GIGEL

Nie každá myš je bezdrôtová. Nie že by to znamenalo že je v obehu veľké množstvo starín, ale niektoré optické myši s ultra vysokým rozlíšením na úrovni 5-8 miliónov pixelov za sekundu dokážu preniesť po USB kábli väčšie množstvo dát ako by tomu bolo pri bezdrôtovom pripojení. Veľkej popularite sa teší tento druh myší i tam, kde sú akumulátormi napájané optiky príliš ťažké. Príkladom môže byť legendárny Logitech MX510, či jeho nástupca MX518. Káblové myši budú dovtedy "v kurze" kým nepoklesne hmotnosť bezdrôtových hlodavcov. Pre káblové myši priložil výrobca sponu, ktorá zamedzí tomu, aby vám prekážal káblik myši pri práci.


FOTO - MILAN GIGEL

Sponu je možné osadiť na okraj podložky na jeden zo štyroch montážnych bodov. Vo vrchných rohoch môžete do predpripravených otvorov systém zakliknúť na vrchnú alebo bočnú stranu v rovnakej vzdialenosti od rohu. Praváci i ľaváci tak majú rovnaké možnosti využitia. Káblik je fixovaný na jednom mieste bez toho aby vás obmedzoval v pohybe myši. Navyše sa i menej znečistí.


FOTO - MILAN GIGEL

Klzné plato sa skladá zo štyroch samostatných vrstiev. Jadrovou výplňou je dvojica priehľadných polyetylénových dosiek, ktoré sú vzájomne zlepené plastickou lepiacou hmotou, pripomínajúcou lep samolepiek. Na obe strany je tepelnou cestou zafixovaný špeciálny ABS povrch, ktorý je vyhotovený s dvomi rôznymi štruktúrami materiálu. Bočné strany sú chránené pri práci obrubou, takže sa rozlepovania a podobných nedostatkov báť nemusíte. Pri teste sme sa pokúsili zistiť, ako bude klzné jadro reagovať na vyššie teploty. V boxe sme dosiahli teplotu na hranici 70°C. Jadro zmäklo, avšak oba povrchy si zachovali svoju pevnosť i tvar. Lepidlu to nejaké badateľné problémy nespôsobilo. Podložka by mala bez problému prežiť vašu cestu na LAN párty i keď pri zastávke na drink zabudnete podložku pod oknom v automobile zaparkovanom na slnku.


FOTO - MILAN GIGEL

Aby ste získali prehľad o tom, aké tenké sú jednotlivé povrchy v porovnaní s polmilimetrovými plátmi výplne, pomôže vám nasledujúci makrosnímok. Materiál ABS má veľmi špecifické vlastnosti. Plast je tvárniteľný, avšak pomerne tvrdý. Pri porovnaní s laminovanými podložkami by ste ho možno pri troche kritiky prirovnali k tvrdému povrchu zámerne zatupeného pilníka. Čím kvalitnejšie sú klzné styčné plochy na myši, tým menší odpor kladie podložka pri kĺzaní. I preto výrobca samostatne dodáva sadu samolepiacich nožičiek pre myši - o tom však niekedy inokedy. Dá sa povedať, že myš po povrchu kĺže ako po ľade a pritom na povrchu nezanecháva žiadne stopy mechanického opotrebovania. Povrch je vysoko odolný voči chemickým látkam a soliam, jeho farba je stála a nebledne, pričom extrémne sa jeho stálosť prejaví pri vysokých teplotách. Kým iné materiály zmenia svoj tvar, zvlnia sa a mäknú, ABS jednoducho zotrváva v rovnakej forme ako pri izbovej teplote. Vysoká miera mechanickej odolnosti zabraňuje tomu, aby povrchy časom menili svoje vlastnosti a "zošúchali sa".


FOTO - MILAN GIGEL

Pri vizuálnom porovnaní oboch strán klzného jadra nadobudnete pocit, že sa líšia vo veľkosti "zrna". Kým jeden z povrchov je akoby úplne hladký avšak matný, druhý pravidelnými povrchovými nerovnosťami pripomína jemný kladivkový náter. Rozdiely vo veľkosti virtuálneho zrna odhalíte pomerne dobre na potlači. Ide o zväčšninu nápisu s výškou 4 milimetre. Čím je povrch jemnejší, tým viac detailov zachytí optická myš s vysokým rozlíšením snímača. To znamená vyššiu citlivosť pri snímaní, čo je obzvlášť zaujímavé pri citlivej ruke a grafike. Akonáhle však použijete hrubšie štruktúrovaný povrch, citlivosť poklesne nadol na úroveň tradičných materiálov a vy získate stabilnú odozvu posunu kurzora na obrazovke premietajúci pohyb myši na podložke s tým, že najjemnejšie záchvevy ruky budú eliminované. To je obzvlášť vhodné pri hrách, kde je treba aby myš reagovala rýchlo, citlivo a okamžite, avšak nie s rozlíšením potrebným pre citlivú ruku grafika, ktorá je presná ako ruka chirurga.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak však povch intenzívne zväčšíte, zistíte že pojem "zrno" je veľmi nepresný. Povrchová štruktúra je vláknovitá a dosahuje rovnomerné rozloženie a precízne roztrúsený vzor, ktorý nápadne pripomína výsledok digitálnej simulácie. Nejde teda o žiadnu náhodu. Vlastnosti povrchov sa jednoducho pri všetkých výrobkoch zhodujú. Detailný makrosnímok odkrýva v rovnakej miere povrch lícnej a rubovej strany, čo odhaľuje približne štvornásobný rozdiel hustoty.


FOTO - MILAN GIGEL

Podložka je predurčená pre tých, ktorí potrebujú buď stabilnú odozvu myši v každom momente, alebo vysoké rozlíšenie ktoré na bežných povrchoch dosiahnete iba s ťažkosťami. Myš kĺza po podložke i s akumulátormi rovnako svižne ako káblové modely a pohyb je bez zadrhávania lineárny a presný. Myš citlivo reaguje pri snímaní na povrch a v grafických programoch dosiahnete jedinečnú prenosť, ktorá je dôležitá hlavne pri práci s bitmapami a v CAD aplikáciách pri grafických vstupoch bez zadávania koordinátov. Pri práci s vektormi oceníte i tú najjemnejšiu odozvu kurzora na pohyb pri obťahovaní bitmapových podkladov. Jednoduché čistenie a manipulácia dodávajú myši iba ďalšie pozitíva. Bežný kancelársky používateľ zmenu zaručene nerozpozná. Ak je však myš a práca s ňou pre vás kľúčovým prvkom pri práci za PC, rozdiel zaručene pocítite a oceníte. Netreba zabúdať na to najdôležitejšie. Nestačí drahá a kvalitná myš na to, aby ste využili všetok jej potenciál. V hre je i podložka a optimálna štruktúra povrchu. A práve na to mnohí zabúdajú.

Dostupnosť: http://www.xraypad.com/products_1.html, http://www.tntrade.sk
Orientačná cena 1370 korún s DPH

Najčítanejšie na SME Tech


Téma: Technologické hračky


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.

PRIMÁR

S vekom lekára môže stúpať aj počet úmrtí pacientov

Lekárom nad šesťdesiat úmrtnosť pacientov stúpla.

Neprehliadnite tiež

Antarktída môže byť v budúcnosti zelená, naznačuje štúdia

Rekordné teplotné zmeny v minulom storočí podstatne zrýchlili rast machov.

Umelá inteligencia a laser. Vytvorili múdru hračku pre mačky

Felik chce zabávať zvieratá, ktoré zostali samy doma.

Objavili ďalšie gény inteligencie. Môžu viesť k liekom na zlepšenie IQ

Rovnaké gény súvisia aj s dlhovekosťou a autizmom.

Natiahnuté aj preliačené. Samsung chce displeje ohýbať v dvoch smeroch

Samsung má nápad, ako zmeniť svet zobrazovacích panelov. Dostanú nové vlastnosti.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 2. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 3. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 4. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 5. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 6. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 7. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 8. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 9. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 10. Ukončil si 1.stupeň vysokoškolského štúdia a chceš pokračovať?
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 12 018
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 552
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 7 559
 4. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 6 260
 5. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 5 917
 6. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 5 724
 7. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 5 390
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 5 300
 9. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 3 569
 10. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 3 122