X-RayPad Thunder 8 - podložka pre hráčov a profesionálov

Vraví sa že všetky podložky pod myš sú rovnaké. Nie je to však pravda. Na trhu existujú i riešenia so špeciálnym povrchom a vyhotovením, ktoré sú určené všade tam, kde je dôležitá precíznosť pohybu myši, jej ľahký chod a presnosť polohovania. Ku kvalitnej

myši patrí i kvalitný povrch. Podložka X-RayPad Thunder 8 je jedným z nich.


FOTO - MILAN GIGEL

Podložky pod myš sú dodávané na trh zväčša v rôznych plastových obaloch, aby výrobcovia už na prvý pohľad prezradili aký materiál a povrch ponúkajú. Dnes si môžete vybrať medzi látkovými a plastovými povrchmi, tvrdým gumovým, kartónovým či mäkkým penovým podkladom, dokonca existujú i podložky, ktoré sa prisajú k doske pracovného stola aby na povrchu nekĺzali. Výrobca podložky Thunder 8 však zvolil úplne inú politiku. Svoj produkt zabalil do alumíniovej kazety aby ste zoznámeniu s ponukou museli venovať viac času. Nie je to žiadnym prekvapením - podložka vám ponúka dva rôzne povrchy. Oba optimalizované pre optické i optomechanické snímanie.


FOTO - MILAN GIGEL

Netradičná konštrukcia podložky pozostáva z dvoch hlavných dielov. Prvým je plastová základňa, ktorá zabezpečí stabilné umiestnenie na pracovnej doske stola tak, aby ste získali stabilný priestor pre manipuláciu s myšou. Druhým dielom je obojstranné plato, ktoré na každej strane poskytuje jedinečný povrch pre kĺzanie myši. Je iba na vás a vašich potrebách, ktorý z nich si zvolíte - drsnejší s hrubšou štruktúrou, alebo jemnejší s vyššou precíznosťou snímania.


FOTO - MILAN GIGEL

Tvrdá plastová záklaňa je akýmsi lôžkom, ktoré zaisťuje vytvorenie "klziska" pre polohovanie grafického kurzora. Kým na vrchnej strane nájdete iba presne tvarovanú priehlbinu pre umiestnenie dosky s povrchmi, na rube nájdete osem mäkčených silikónových nožičiek, ktoré zaistia pevný kontakt s podkladom. Na lesklých lakovaných povrchoch sa nemusíte obávať ich rozrušenia. Ide o materiál, ktorý je navrhnutý špeciálne pre tieto prípady. Pri matných a drsnejších povrchoch sa pod mmiernym tlakom povrch silikónu prispôsobí aktuálnemu umiestneniu a tým vznikne maximálna možná styčná plocha pre pevné a protisklzové umiestnenie. Nožičky vyčnievajú približne pol milimetra nad spodnú rovinu a tak ako keby podložka plávala nad pracovnou doskou stola.


FOTO - MILAN GIGEL

V ľavom dolnom rohu lícnej strany sa nachádza priehlbina, ktorá umožňuje jednoduchú manipuláciu pri čistení a otáčaní pracovnej plochy podložky. I keď by ste v herni či na pracovisku umiestnili podložku na stôl "napevno", nestratili by ste možnosť jednoduchej manipulácie a čistenia. Niekedy každý detail či drobnosť prídu vhod.


FOTO - MILAN GIGEL

Nie každá myš je bezdrôtová. Nie že by to znamenalo že je v obehu veľké množstvo starín, ale niektoré optické myši s ultra vysokým rozlíšením na úrovni 5-8 miliónov pixelov za sekundu dokážu preniesť po USB kábli väčšie množstvo dát ako by tomu bolo pri bezdrôtovom pripojení. Veľkej popularite sa teší tento druh myší i tam, kde sú akumulátormi napájané optiky príliš ťažké. Príkladom môže byť legendárny Logitech MX510, či jeho nástupca MX518. Káblové myši budú dovtedy "v kurze" kým nepoklesne hmotnosť bezdrôtových hlodavcov. Pre káblové myši priložil výrobca sponu, ktorá zamedzí tomu, aby vám prekážal káblik myši pri práci.


FOTO - MILAN GIGEL

Sponu je možné osadiť na okraj podložky na jeden zo štyroch montážnych bodov. Vo vrchných rohoch môžete do predpripravených otvorov systém zakliknúť na vrchnú alebo bočnú stranu v rovnakej vzdialenosti od rohu. Praváci i ľaváci tak majú rovnaké možnosti využitia. Káblik je fixovaný na jednom mieste bez toho aby vás obmedzoval v pohybe myši. Navyše sa i menej znečistí.


FOTO - MILAN GIGEL

Klzné plato sa skladá zo štyroch samostatných vrstiev. Jadrovou výplňou je dvojica priehľadných polyetylénových dosiek, ktoré sú vzájomne zlepené plastickou lepiacou hmotou, pripomínajúcou lep samolepiek. Na obe strany je tepelnou cestou zafixovaný špeciálny ABS povrch, ktorý je vyhotovený s dvomi rôznymi štruktúrami materiálu. Bočné strany sú chránené pri práci obrubou, takže sa rozlepovania a podobných nedostatkov báť nemusíte. Pri teste sme sa pokúsili zistiť, ako bude klzné jadro reagovať na vyššie teploty. V boxe sme dosiahli teplotu na hranici 70°C. Jadro zmäklo, avšak oba povrchy si zachovali svoju pevnosť i tvar. Lepidlu to nejaké badateľné problémy nespôsobilo. Podložka by mala bez problému prežiť vašu cestu na LAN párty i keď pri zastávke na drink zabudnete podložku pod oknom v automobile zaparkovanom na slnku.


FOTO - MILAN GIGEL

Aby ste získali prehľad o tom, aké tenké sú jednotlivé povrchy v porovnaní s polmilimetrovými plátmi výplne, pomôže vám nasledujúci makrosnímok. Materiál ABS má veľmi špecifické vlastnosti. Plast je tvárniteľný, avšak pomerne tvrdý. Pri porovnaní s laminovanými podložkami by ste ho možno pri troche kritiky prirovnali k tvrdému povrchu zámerne zatupeného pilníka. Čím kvalitnejšie sú klzné styčné plochy na myši, tým menší odpor kladie podložka pri kĺzaní. I preto výrobca samostatne dodáva sadu samolepiacich nožičiek pre myši - o tom však niekedy inokedy. Dá sa povedať, že myš po povrchu kĺže ako po ľade a pritom na povrchu nezanecháva žiadne stopy mechanického opotrebovania. Povrch je vysoko odolný voči chemickým látkam a soliam, jeho farba je stála a nebledne, pričom extrémne sa jeho stálosť prejaví pri vysokých teplotách. Kým iné materiály zmenia svoj tvar, zvlnia sa a mäknú, ABS jednoducho zotrváva v rovnakej forme ako pri izbovej teplote. Vysoká miera mechanickej odolnosti zabraňuje tomu, aby povrchy časom menili svoje vlastnosti a "zošúchali sa".


FOTO - MILAN GIGEL

Pri vizuálnom porovnaní oboch strán klzného jadra nadobudnete pocit, že sa líšia vo veľkosti "zrna". Kým jeden z povrchov je akoby úplne hladký avšak matný, druhý pravidelnými povrchovými nerovnosťami pripomína jemný kladivkový náter. Rozdiely vo veľkosti virtuálneho zrna odhalíte pomerne dobre na potlači. Ide o zväčšninu nápisu s výškou 4 milimetre. Čím je povrch jemnejší, tým viac detailov zachytí optická myš s vysokým rozlíšením snímača. To znamená vyššiu citlivosť pri snímaní, čo je obzvlášť zaujímavé pri citlivej ruke a grafike. Akonáhle však použijete hrubšie štruktúrovaný povrch, citlivosť poklesne nadol na úroveň tradičných materiálov a vy získate stabilnú odozvu posunu kurzora na obrazovke premietajúci pohyb myši na podložke s tým, že najjemnejšie záchvevy ruky budú eliminované. To je obzvlášť vhodné pri hrách, kde je treba aby myš reagovala rýchlo, citlivo a okamžite, avšak nie s rozlíšením potrebným pre citlivú ruku grafika, ktorá je presná ako ruka chirurga.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak však povch intenzívne zväčšíte, zistíte že pojem "zrno" je veľmi nepresný. Povrchová štruktúra je vláknovitá a dosahuje rovnomerné rozloženie a precízne roztrúsený vzor, ktorý nápadne pripomína výsledok digitálnej simulácie. Nejde teda o žiadnu náhodu. Vlastnosti povrchov sa jednoducho pri všetkých výrobkoch zhodujú. Detailný makrosnímok odkrýva v rovnakej miere povrch lícnej a rubovej strany, čo odhaľuje približne štvornásobný rozdiel hustoty.


FOTO - MILAN GIGEL

Podložka je predurčená pre tých, ktorí potrebujú buď stabilnú odozvu myši v každom momente, alebo vysoké rozlíšenie ktoré na bežných povrchoch dosiahnete iba s ťažkosťami. Myš kĺza po podložke i s akumulátormi rovnako svižne ako káblové modely a pohyb je bez zadrhávania lineárny a presný. Myš citlivo reaguje pri snímaní na povrch a v grafických programoch dosiahnete jedinečnú prenosť, ktorá je dôležitá hlavne pri práci s bitmapami a v CAD aplikáciách pri grafických vstupoch bez zadávania koordinátov. Pri práci s vektormi oceníte i tú najjemnejšiu odozvu kurzora na pohyb pri obťahovaní bitmapových podkladov. Jednoduché čistenie a manipulácia dodávajú myši iba ďalšie pozitíva. Bežný kancelársky používateľ zmenu zaručene nerozpozná. Ak je však myš a práca s ňou pre vás kľúčovým prvkom pri práci za PC, rozdiel zaručene pocítite a oceníte. Netreba zabúdať na to najdôležitejšie. Nestačí drahá a kvalitná myš na to, aby ste využili všetok jej potenciál. V hre je i podložka a optimálna štruktúra povrchu. A práve na to mnohí zabúdajú.

Dostupnosť: http://www.xraypad.com/products_1.html, http://www.tntrade.sk
Orientačná cena 1370 korún s DPH

Najčítanejšie na SME Tech


Téma: Technologické hračky


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.

KOMENTÁRE

Každý astronóm a tvorca nových liekov im pripomína, aké sú nuly

Namiesto cesty ľudstva na Mars, rozprávajú blázni o malom človeku.

Neprehliadnite tiež

Vedec z NASA: Či sme vo vesmíre sami, zistíme možno v tomto desaťročí

Vesmírna agentúra objavila planéty podobné Zemi. Môžu mať vodu aj jednoduchý život.

Ukázali nové planéty, ktoré sa podobajú na Zem

Planetárny systém TRAPPIST-1 sa skladá zo siedmych exoplanét.

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét. Tri z nich môžu mať oceány z tekutej vody.

Život môže vzniknúť kdekoľvek, objaviť ho bude náročné (anketa s vedcami)

Slovenskí vedci vysvetľujú, prečo je nový objav NASA taký dôležitý.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 4. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 6. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 9. Jarné prázdniny pri mori?
 10. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta
 1. Vecný dar pre Detské kardiocentrum v Bratislave
 2. VZN o hazarde sa dá zachrániť
 3. Prieskum: Ako si Slováci požičiavajú? Hlavne rýchlo
 4. Čo prinieslo tohtoročné Záhradnícke fórum?
 5. Diplomaciu v praxi na EU v BA otvorila veľvyslankyňa Nórska
 6. Študenti z rôznych kútov sveta prichádzajú študovať na EU v BA
 7. 10 faktov o ovocí a zelenine, ktoré musíte vedieť!
 8. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa
 9. Montážne konferencie - Novinky aj vzdelávanie o suchej výstavbe
 10. Profesijný rast študentov médií sa začína už počas vysokej školy
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 9 217
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 8 932
 3. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 8 112
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 7 485
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 716
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 5 483
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 186
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 3 699
 9. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 3 366
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 669

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop