SME
Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

X-RayPad Thunder 8 - podložka pre hráčov a profesionálov

Vraví sa že všetky podložky pod myš sú rovnaké. Nie je to však pravda. Na trhu existujú i riešenia so špeciálnym povrchom a vyhotovením, ktoré sú určené všade tam, kde je dôležitá precíznosť pohybu myši, jej ľahký chod a presnosť polohovania. Ku kvalitnej

myši patrí i kvalitný povrch. Podložka X-RayPad Thunder 8 je jedným z nich.


FOTO - MILAN GIGEL

Podložky pod myš sú dodávané na trh zväčša v rôznych plastových obaloch, aby výrobcovia už na prvý pohľad prezradili aký materiál a povrch ponúkajú. Dnes si môžete vybrať medzi látkovými a plastovými povrchmi, tvrdým gumovým, kartónovým či mäkkým penovým podkladom, dokonca existujú i podložky, ktoré sa prisajú k doske pracovného stola aby na povrchu nekĺzali. Výrobca podložky Thunder 8 však zvolil úplne inú politiku. Svoj produkt zabalil do alumíniovej kazety aby ste zoznámeniu s ponukou museli venovať viac času. Nie je to žiadnym prekvapením - podložka vám ponúka dva rôzne povrchy. Oba optimalizované pre optické i optomechanické snímanie.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Netradičná konštrukcia podložky pozostáva z dvoch hlavných dielov. Prvým je plastová základňa, ktorá zabezpečí stabilné umiestnenie na pracovnej doske stola tak, aby ste získali stabilný priestor pre manipuláciu s myšou. Druhým dielom je obojstranné plato, ktoré na každej strane poskytuje jedinečný povrch pre kĺzanie myši. Je iba na vás a vašich potrebách, ktorý z nich si zvolíte - drsnejší s hrubšou štruktúrou, alebo jemnejší s vyššou precíznosťou snímania.


FOTO - MILAN GIGEL

Tvrdá plastová záklaňa je akýmsi lôžkom, ktoré zaisťuje vytvorenie "klziska" pre polohovanie grafického kurzora. Kým na vrchnej strane nájdete iba presne tvarovanú priehlbinu pre umiestnenie dosky s povrchmi, na rube nájdete osem mäkčených silikónových nožičiek, ktoré zaistia pevný kontakt s podkladom. Na lesklých lakovaných povrchoch sa nemusíte obávať ich rozrušenia. Ide o materiál, ktorý je navrhnutý špeciálne pre tieto prípady. Pri matných a drsnejších povrchoch sa pod mmiernym tlakom povrch silikónu prispôsobí aktuálnemu umiestneniu a tým vznikne maximálna možná styčná plocha pre pevné a protisklzové umiestnenie. Nožičky vyčnievajú približne pol milimetra nad spodnú rovinu a tak ako keby podložka plávala nad pracovnou doskou stola.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

V ľavom dolnom rohu lícnej strany sa nachádza priehlbina, ktorá umožňuje jednoduchú manipuláciu pri čistení a otáčaní pracovnej plochy podložky. I keď by ste v herni či na pracovisku umiestnili podložku na stôl "napevno", nestratili by ste možnosť jednoduchej manipulácie a čistenia. Niekedy každý detail či drobnosť prídu vhod.


FOTO - MILAN GIGEL

Nie každá myš je bezdrôtová. Nie že by to znamenalo že je v obehu veľké množstvo starín, ale niektoré optické myši s ultra vysokým rozlíšením na úrovni 5-8 miliónov pixelov za sekundu dokážu preniesť po USB kábli väčšie množstvo dát ako by tomu bolo pri bezdrôtovom pripojení. Veľkej popularite sa teší tento druh myší i tam, kde sú akumulátormi napájané optiky príliš ťažké. Príkladom môže byť legendárny Logitech MX510, či jeho nástupca MX518. Káblové myši budú dovtedy "v kurze" kým nepoklesne hmotnosť bezdrôtových hlodavcov. Pre káblové myši priložil výrobca sponu, ktorá zamedzí tomu, aby vám prekážal káblik myši pri práci.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Sponu je možné osadiť na okraj podložky na jeden zo štyroch montážnych bodov. Vo vrchných rohoch môžete do predpripravených otvorov systém zakliknúť na vrchnú alebo bočnú stranu v rovnakej vzdialenosti od rohu. Praváci i ľaváci tak majú rovnaké možnosti využitia. Káblik je fixovaný na jednom mieste bez toho aby vás obmedzoval v pohybe myši. Navyše sa i menej znečistí.


FOTO - MILAN GIGEL

Klzné plato sa skladá zo štyroch samostatných vrstiev. Jadrovou výplňou je dvojica priehľadných polyetylénových dosiek, ktoré sú vzájomne zlepené plastickou lepiacou hmotou, pripomínajúcou lep samolepiek. Na obe strany je tepelnou cestou zafixovaný špeciálny ABS povrch, ktorý je vyhotovený s dvomi rôznymi štruktúrami materiálu. Bočné strany sú chránené pri práci obrubou, takže sa rozlepovania a podobných nedostatkov báť nemusíte. Pri teste sme sa pokúsili zistiť, ako bude klzné jadro reagovať na vyššie teploty. V boxe sme dosiahli teplotu na hranici 70°C. Jadro zmäklo, avšak oba povrchy si zachovali svoju pevnosť i tvar. Lepidlu to nejaké badateľné problémy nespôsobilo. Podložka by mala bez problému prežiť vašu cestu na LAN párty i keď pri zastávke na drink zabudnete podložku pod oknom v automobile zaparkovanom na slnku.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Aby ste získali prehľad o tom, aké tenké sú jednotlivé povrchy v porovnaní s polmilimetrovými plátmi výplne, pomôže vám nasledujúci makrosnímok. Materiál ABS má veľmi špecifické vlastnosti. Plast je tvárniteľný, avšak pomerne tvrdý. Pri porovnaní s laminovanými podložkami by ste ho možno pri troche kritiky prirovnali k tvrdému povrchu zámerne zatupeného pilníka. Čím kvalitnejšie sú klzné styčné plochy na myši, tým menší odpor kladie podložka pri kĺzaní. I preto výrobca samostatne dodáva sadu samolepiacich nožičiek pre myši - o tom však niekedy inokedy. Dá sa povedať, že myš po povrchu kĺže ako po ľade a pritom na povrchu nezanecháva žiadne stopy mechanického opotrebovania. Povrch je vysoko odolný voči chemickým látkam a soliam, jeho farba je stála a nebledne, pričom extrémne sa jeho stálosť prejaví pri vysokých teplotách. Kým iné materiály zmenia svoj tvar, zvlnia sa a mäknú, ABS jednoducho zotrváva v rovnakej forme ako pri izbovej teplote. Vysoká miera mechanickej odolnosti zabraňuje tomu, aby povrchy časom menili svoje vlastnosti a "zošúchali sa".

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Pri vizuálnom porovnaní oboch strán klzného jadra nadobudnete pocit, že sa líšia vo veľkosti "zrna". Kým jeden z povrchov je akoby úplne hladký avšak matný, druhý pravidelnými povrchovými nerovnosťami pripomína jemný kladivkový náter. Rozdiely vo veľkosti virtuálneho zrna odhalíte pomerne dobre na potlači. Ide o zväčšninu nápisu s výškou 4 milimetre. Čím je povrch jemnejší, tým viac detailov zachytí optická myš s vysokým rozlíšením snímača. To znamená vyššiu citlivosť pri snímaní, čo je obzvlášť zaujímavé pri citlivej ruke a grafike. Akonáhle však použijete hrubšie štruktúrovaný povrch, citlivosť poklesne nadol na úroveň tradičných materiálov a vy získate stabilnú odozvu posunu kurzora na obrazovke premietajúci pohyb myši na podložke s tým, že najjemnejšie záchvevy ruky budú eliminované. To je obzvlášť vhodné pri hrách, kde je treba aby myš reagovala rýchlo, citlivo a okamžite, avšak nie s rozlíšením potrebným pre citlivú ruku grafika, ktorá je presná ako ruka chirurga.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Ak však povch intenzívne zväčšíte, zistíte že pojem "zrno" je veľmi nepresný. Povrchová štruktúra je vláknovitá a dosahuje rovnomerné rozloženie a precízne roztrúsený vzor, ktorý nápadne pripomína výsledok digitálnej simulácie. Nejde teda o žiadnu náhodu. Vlastnosti povrchov sa jednoducho pri všetkých výrobkoch zhodujú. Detailný makrosnímok odkrýva v rovnakej miere povrch lícnej a rubovej strany, čo odhaľuje približne štvornásobný rozdiel hustoty.


FOTO - MILAN GIGEL

Podložka je predurčená pre tých, ktorí potrebujú buď stabilnú odozvu myši v každom momente, alebo vysoké rozlíšenie ktoré na bežných povrchoch dosiahnete iba s ťažkosťami. Myš kĺza po podložke i s akumulátormi rovnako svižne ako káblové modely a pohyb je bez zadrhávania lineárny a presný. Myš citlivo reaguje pri snímaní na povrch a v grafických programoch dosiahnete jedinečnú prenosť, ktorá je dôležitá hlavne pri práci s bitmapami a v CAD aplikáciách pri grafických vstupoch bez zadávania koordinátov. Pri práci s vektormi oceníte i tú najjemnejšiu odozvu kurzora na pohyb pri obťahovaní bitmapových podkladov. Jednoduché čistenie a manipulácia dodávajú myši iba ďalšie pozitíva. Bežný kancelársky používateľ zmenu zaručene nerozpozná. Ak je však myš a práca s ňou pre vás kľúčovým prvkom pri práci za PC, rozdiel zaručene pocítite a oceníte. Netreba zabúdať na to najdôležitejšie. Nestačí drahá a kvalitná myš na to, aby ste využili všetok jej potenciál. V hre je i podložka a optimálna štruktúra povrchu. A práve na to mnohí zabúdajú.

Skryť Vypnúť reklamu

Dostupnosť: http://www.xraypad.com/products_1.html, http://www.tntrade.sk
Orientačná cena 1370 korún s DPH

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Technologické hračky

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Potvrdili ďalších 11 úmrtí, vyliečilo sa 878 ľudí (minúta po minúte)

Na Slovensku za pondelok pribudlo 901 ľudí pozitívne testovaných na nový typ koronavírusu. Laboratóriá otestovali 5 899 vzoriek. Celkový počet nakazených dosiahol číslo 46 056. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 176 obetí.

Ilustračná fotografia.
Premiér Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Predseda NR SR Boris Kollár.
Peter Sagan.

Neprehliadnite tiež

Južný pól Mesiaca. V tejto oblasti má v roku 2024 pristáť misia Artemis III.

NASA predstavila nový objav, na povrchu Mesiaca je voda

Zistenie môže mať význam pre misie ľudí.

Mesiac z Medzinárodnej vesmírnej stanice.

Najlepší lacný mobil do dvesto eur (jeseň 2020)

Je lepšie Lenovo, Huawei alebo Xiaomi?

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 4. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 5. Pomáhajte čítaním
 6. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 7. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 8. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 9. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 10. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 1. Pandémia spomaľuje inovácie. Spoločnosti šetria
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 3. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 4. Pomáhajte čítaním
 5. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 6. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 8. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 9. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 10. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 29 843
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 22 605
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 670
 4. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 13 107
 5. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 858
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 614
 7. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 988
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 816
 9. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 9 256
 10. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 9 185