SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Eukalypty používajú proti koalám chemické zbrane

Austrálske koaly sú vysoko špecializované bylinožravce. Živia sa výlučne listami eukalyptov. Ani tento na prvý pohľad bezproblémový spôsob života však nie je ľahký. Eukalypty totiž menia chemické zloženie svojho lístia tak, aby jeho spásanie obmedzili.

Koala medvedíkovitá je emblémovým zvieraťom Austrálie.

Austrálske koaly sú vysoko špecializované bylinožravce. Živia sa výlučne listami eukalyptov. Ani tento na prvý pohľad bezproblémový spôsob života však nie je ľahký. Eukalypty totiž menia chemické zloženie svojho lístia tak, aby jeho spásanie obmedzili. V najnovšom čísle časopisu Nature to napísali Ben Moore a William Foley z Austrálskej národnej univerzity v Canberre.

Desaťročný výskum na 857 stromoch

Vedci desať rokov sledovali, ako koaly spásali lístie a mladé výhonky eukalyptov na ploche takmer osem hektárov, konkrétne na 857 stromoch z dvoch druhov eukalyptov. Tie v lístí hromadia takzvané sekundárne metabolity zo skupiny formylovaných floroglucinolových zlúčenín. Ide o fenolové látky, rozpustné v tukoch, ktoré koalám škodia.

Ukázalo sa, že najväčšie a tým pre koaly prvoplánovo najlákavejšie stromy ich produkovali najviac, preto ich koaly po "ochutnaní" navštevovali zriedkavo. Lístie týchto stromov súčasne obsahovalo najmenej dusíka, indikátora výživnej hodnoty.

Koaly najviac spásali stredne veľké eukalypty, hoci vždy začínali od najväčších stromov.

Nechcú, ale občas musia

Koaly sa vyhýbajú eukalyptom s vysokým obsahom spomenutých zlúčením, čo sa overilo už v minulosti na zajatých zvieratách. V divočine však musia zohľadňovať reálne okolnosti, utvárané takými faktormi, ako sú všeobecná prístupnosť stromov, riziko útoku predátorov, extrémy počasia, vzťahy s inými príslušníkmi vlastného druhu a potreba vyváženej výživy. Môžu pri tom zvoliť aj taktiku, že skonzumujú nejaké "otrávené" lístie", ak je ľahko prístupné, no vykompenzujú to zvyškom neškodnej potravy.

Tak či onak, táto chemická obrana eukalyptov tým, že reguluje množstvo potravy koál, ovplyvňuje ich populácie.

Austrálska pýcha

Koaly medvedíkovité (Phascolarctos cinereus) sú spolu s kengurami emblémovými zvieratami Austrálie. Tieto z nášho pohľadu zvlášť milé, asi polmetrové vačkovce s mäkkou a hustou vlnitou srsťou, obývajú lesy na východe kontinentu. Sú to polonočné tvory, kŕmiť sa začínajú po súmraku.

Dospelé jedince dosahujú hmotnosť až 15 kilogramov. Samce zvyčajne majú hárem päť-šesť samíc. Hmotnosť mláďaťa je pri narodení iba asi 1 gram. Väčšina vývoja prebieha v matkinom vaku. Matka potom mláďa nosí na chrbte. Na jednom strome strávi až týždne.

 

Koaly sa zvyčajne pohybujú veľmi pomaly, volajú ich preto aj "austrálske leňochy", na stromoch ich však vidno zreteľne. FOTO - AUSTRALIAN NATIONAL UNIVERSITY

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Palác pri Čiernom mori má podľa Navaľného patriť Putinovi.
Ilustračná snímka.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ako Sulík s Remišovou zle zapli gombík

Didaktická príručka pre budúcich členov koalícií.

Peter Tkačenko
Ilustračná fotografia.

Neprehliadnite tiež

Petržalský domov seniorov v Bratislave počas začatia očkovania zamestnancov a klientov v zariadeniach sociálnych služieb (ZSS) na prevenciu ochorenia COVID-19.
Podcast Klik

Klik: Ako vás na internete sledujú a čo s tým robiť

Čo všetko sa o vás môžu na internete dozvedieť.

Podcast Klik.

Rok 2020 bol jeden z najteplejších. Nepotreboval ani pomoc

Musíme sa pripraviť na ďalšie rekordy.

Rok 2020 sa začal nezvyčajne silným obdobím požiarov v Austrálii.