
Objektív je špeciálna rubrika, v ktorej predstavujeme zaujímavé snímky či videá zo sveta vedy a technológií.
V polovici februára objavili astronómovia dosiaľ neznámy objekt na obežnej dráhe Zeme. Nazdávajú sa, že teleso je asteroid, ktorý pred tromi rokmi zachytila planéta svojou gravitáciou. Takéto objekty sa prezývajú aj minimesiace.
Stále je však možné, že drobný objekt je vesmírny odpad, ktorý vyslali ľudia do vesmíru pred desiatkami rokov, myslí si astronóm Grigori Fedorets z observatória Gemini.
Jeho tímu sa teraz podarilo teleso prvýkrát zachytiť na zábere.
"V každom prípade je to veľmi zaujímavý objekt a potrebujeme viac údajov, aby sme určili, čo to je," píše v tlačovej správe amerického Národného observatória optickej astronómie Fedorets.
Možný minimesiac má dočasné označenie 2020 CD3. Jeho priemer sa pohybuje niekde medzi 1,9 až 3,5 metra. Na fotografii zloženej z viacerých záberov sa javí ako drobná biela bodka.

Okolo neho je vidieť stopy hviezd preto, že teleskop Gemini bol zameraný práve na drobný objekt na obežnej dráhe Zeme.
"Získanie snímok dalo tímu Gemini zabrať, pretože objekt sa pohybuje smerom od Zeme a jeho jas rýchlo slabne. Očakávame, že z obežnej dráhy planéty úplne zmizne do apríla," dodáva hlavný vedec v observatóriu, John Blakeslee.
Ďalšie pozorovania spresnia dráhu objektu ale aj jeho pôvod. Veľa napovie aj jeho odrazivosť. Skalnaté telesá totiž odrážajú svetlo v menšej miere ako napríklad použité raketové motory.
Doteraz mala Zem iba jeden potvrdený minimesiac. Obiehal ju medzi rokmi 2006 až 2007.