Jej meno v jazyku pôvodných obyvateľov Ekvádora, Kečuov, znamená Ohnivé hrdlo. Sopka Tungurahua svojmu menu nezostala nič dlžná.
Pred tritisíc rokmi sa pri silnej erupcii zrútila jedna z jej stien. Lavína skál, pôdy, snehu a vody pokryla územie veľké ako jedenásťtisíc futbalových ihrísk.
Sopka bola odvtedy nečinná a opäť sa prebrala pred dvadsiatimi rokmi. Pre jej nedávnu aktivitu je možné, že časť západnej steny vulkánu by sa mohla opäť zrútiť. Mohol by sa tak zopakovať scenár spred tritisíc rokov.
Naznačujú to družicové snímky, ktoré ukazujú zmeny na sopke. Výskum opisuje štúdia v časopise Earth & Planetary Science Letters.
Viaceré erupcie v posledných rokoch
Vulkán Tungurahua týčiaci sa do výšky 5023 metrov nad morom sa nachádza 140 kilometrov južne od hlavného mesta Quito.
Po vyše tritisíc rokoch nečinnosti sa opäť prebudil v roku 1999. Výbuch vtedy vyhnal z domovov viac ako 25-tisíc ľudí. Vulkán potom vybuchol ešte niekoľkokrát, naposledy v roku 2018.

Nedávna činnosť sopky by mohla viesť k zrúteniu jej steny.
"Pomocou družíc sme si všimli deformácie na západnej strane, ktoré podľa nášho výskumu vznikli z nepomeru medzi množstvom dodávanej a vyvrhnutej magmy," píše v tlačovej správe Exeterskej univerzity výskumník James Hickey.
Západná stena vulkánu sa podľa záberov nadvihla o približne 3,5 centimetra. Ostatné boli stabilné.
Nadvihnutie sa dá vysvetliť dočasným nahromadením magmy. Čím viac hmoty sa na miesto dostane, tým väčší tlak pôsobí na stenu, čo by nakoniec mohlo viesť k jej zosuvu.
Možné riziko
Keď sa stena zosunula naposledy pred tritisíc rokmi, sutiny sa dostali až pätnásť kilometrov ďaleko od sopky. Pokryli plochu s rozlohou 80 štvorcových kilometrov.
Aj keď nový výskum objavil na sopke deformácie, neznamená to, že jej stena sa určite zrúti.
11-tisíc futbalových ihrísk
Plocha, ktorú pri poslednom zrútení časti steny pred 3000 rokmi pochoval zosuv materiálu.
"Prítok magmy je jedným z faktorov, ktoré môžu prispieť k nestabilite sopečnej steny. No aj keď existuje riziko zrútenia, pre nestálosť týchto prírodných systémov je tiež možné, že sopka ostane stabilná," doplnil Hickey.
"Každopádne treba na ňu dávať pozor."
DOI: 10.1016/j.epsl.2020.116104