BRATISLAVA. Človek zanecháva stopu na životnom prostredí nielen počas života, ale dokonca aj po svojej smrti.

Zo zabalzamovaného tela sa do pôdy môžu dostať nebezpečné látky, pri kremácii sa zas uvoľňuje oxid uhličitý.
Ekologicky prijateľnejšie riešenie chce ponúknuť spoločnosť Recompose sídliaca v americkom štáte Washington.
Ponúka "kompostovanie ľudí." Firma vyvinula proces, ktorý rozkladá ľudské pozostatky na hmotu podobnú pôde.
Výsledky malej pilotnej štúdie predstavili na 16. stretnutí Americkej asociácie pre rozvoj vedy (AAAS).
Vrátiť do zeme
Vo Washingtone už niekoľko rokov kompostujú pozostatky dobytka. V Recompose postup upravili tak, aby sa dal využiť aj u ľudí. Nazvali ho Natural organic reduction (NOR, voľne preložené prirodzený organický rozklad, pozn. red.).

Pilotný výskum prebehol na šiestich darovaných telách, ktoré umiestnili do nádob s drevnými štiepkami, rastlinným a ďalším organickým materiálom.
Pozostatky pravidelne otáčali, aby mali čo najlepšie podmienky na rozklad.
Po približne štyroch až siedmich týždňoch sa telá rozložili na hmotu podobnú pôde, ostali po nich iba kosti. Výsledná hmota spĺňa všetky potrebné bezpečnostné štandardy v Spojených štátoch, a tak je možné ju rozsypať vo voľnej prírode.
"Proces umožňuje vrátiť naše telesné živiny späť do zeme, čo pomáha rastlinám a zároveň uskladní uhlík v pôde," píše v predstavení výskumu pre AAAS biologička Lynne Carpenter-Boggsová z Washingtonskej štátnej univerzity, ktorá je poradkyňou spoločnosti.
Špeciálne zariadenie
Výhodou kompostovania ľudských ostatkov je, že proces nevyžaduje použitie truhly, palivo pre pec, telo sa nemusí balzamovať, a tiež nie je potrebné sa starať o hrob. Do ovzdušia sa tiež nedostane približne tona uhlíka, ktorá by vznikla pri kremácii jedného tela.
V máji minulého roka sa Washington stal prvým štátom na svete, ktorý legalizoval kompostovanie ľudských ostatkov.
V Recompose chcú vyrobiť aj špeciálne zariadenie, ktoré by zachovalo všetku vážnosť a dôstojnosť takéhoto pohrebu. Spoločnosť začne svoje služby ponúkať koncom roka 2020.
"Rozhodnutie, či je [kompostovanie] vhodné pre milovaného zosnulého, bude nakoniec na pozostalých," doplnila Carpenter-Boggsová.