BRATISLAVA. Svet čelí prepojeným rizikám, ktoré ohrozujú existenciu ľudstva.
Už samy osebe sú klimatická zmena, extrémne prejavy počasia, úpadok ekosystémov, nedostatok potravy a vody problémami, ktorým svet sotva dokáže čeliť.

No súčinnosť týchto piatich problémov môže vyvolať kaskádový efekt, ktorý jednotlivé riziká zosilní a ktorý povedie ku "globálnemu systematickému kolapsu", varuje viac ako dvesto vedcov v novej správe Our Future on Earth medzinárodného výskumného programu Future Earth.
Mnohokrát sú prepojenia medzi problémami jasné. Napríklad veľké požiare uvoľňujú obrovské množstvá oxidu uhličitého do atmosféry, kde následne prispieva k ohrievaniu planéty.
Prístupy štátov sveta však túto súhru nezohľadňujú a nereagujú správne.
Kaskádový efekt
Uvedených päť problémov je podľa 222 vedcov najvýznamnejších, čo sa vplyvu na svet týka. Je zároveň veľmi pravdepodobné, že ľudstvo im bude musieť v nasledujúcom desaťročí čeliť.
Päť najväčších rizík podľa dopadu na svet
- extrémne počasie
- klimatická zmena
- nedostatok vody
- strata biodiverzity
- nedostatok jedla
"Naše činy v tomto desaťročí predurčia našu spoločnú budúcnosť na zemi," zhodnotila riaditeľka programu Amy Luersová.
Za najzávažnejšie vedci vybrali extrémne prejavy počasia ako hurikány alebo horúčavy, ktoré v posledných rokoch dominovali v médiách. Práve pri nich sa ukazuje kaskádovitý efekt.
Vplyv horúčav sa napríklad prejavuje tak, že prispievajú k uvoľňovaniu oxidu uhličitého uloženého napríklad v pôde do atmosféry. Vytvárajú suchá, ktoré zas umožňujú šírenie požiarov. A oheň nielenže znižuje budúcu schopnosť lesov vstrebávať skleníkový plyn, ale uvoľňuje ďalší oxid uhličitý do ovzdušia.