OTTAWA. Kanadskí vedci objavili záhadný rádiový signál z galaxie vzdialenej päťsto miliónov svetelných rokov od Zeme, ktorý sa opakuje každých šestnásť dní.
Je to po prvýkrát, čo astronómovia zachytili takýto signál, informovala v stredu americká stanica CNN.
Rýchle rádiové záblesky (FRB) sú pre astronómov záhadou. Nie je známe, čo ich vytvára. Tieto milisekundové výboje sa väčšinou objavia iba raz, len párkrát sa zopakovali v nepravidelných intervaloch.
Zistenia vedcov sú dostupné na webe arXiv, článok ešte nevyšiel v odbornom časopise.
Pravidelne sa opakujúce záblesky zachytili kanadskí vedci minulú jeseň. Neznámy zdroj počas štyroch dní každú hodinu vysielal jeden až dva záblesky, a potom sa na dvanásť dní odmlčal. Následne sa všetko zopakovalo.
Signál vychádza z masívnej špirálovitej galaxie vzdialenej pol miliardy svetelných rokov od Zeme.

"Periodicita, v ktorej sa signál opakuje, je dôležitým vodidlom k zisteniu jeho zdroja," píše sa v štúdii. Vedci dúfajú, že sa im podarí pôvod rozlúšiť.
Jedným z možných vysvetlení je orbitálny pohyb hviezdy alebo predmetu na okraji galaxie. Iní výskumníci tvrdia, že pôvodcom môže byť neutrónová hviezda. Zdrojom by tiež mohla sústava dvoch gravitačne spojených hviezd.
Vedci dúfajú, že hlbšie chápanie rýchlych rádiových zábleskov im pomôže lepšie pochopiť vesmír samotný. Ďalšie pozorovanie opakujúcich sa rádiových signálov im zároveň pomôže zistiť, či ide o výnimku alebo normálny jav.