Keď sa Vikingovia plavili cez moria na nájazdy do cudzích zemí, brávali si so sebou okrem výzbroje, sušeného mäsa či piva aj stolovú hru s názvom Hnefatafl.
V škandinávskych krajinách bola veľmi obľúbená. Znalosť pravidiel hry, ktorá veľmi vzdialene pripomína šach, považovali Vikingovia za cnosť.

Zatiaľ čo jeden hráč mal výraznú počtovú prevahu, druhý mu musel umným posúvaním figúrok uniknúť.
Herné postavičky mohli mať rôznu podobu. Niektoré boli dokonca vyrobené z modrobieleho skla.
Nález takejto figúrky nedávno oznámili britskí archeológovia na nálezisku pri ostrove Lindisfarne. Sklená postavička zrejme pochádza z vikinskej hry, alebo jej miestnej verzie.
Ľudia sa s ňou hrali hru Hnefatafl pred vyše 1200 rokmi, čím spadá do obdobia, keď Vikingovia začali svoje nájazdy na britské Northumbrijské kráľovstvo a ovplyvnili tamojší vývoj.
Od Rimanov k Vikingom
Presné pravidlá hry Hnefatafl nikto nezaznamenal, no historici majú určitú predstavu, ako strategická hra pre dvoch mohla vyzerať.
Hráči mali nerovnomerný počet figúrok. Kráľ s družinou čelili útočníkom vo výraznej presile. Hráč s kráľom vyhral vtedy, ak sa mu podarilo dostať do jedného z rohov dosky. Druhý hráč naopak vyhral, ak prvému plány prekazil.
Figúrku, ktorú našli Briti, zdobí na vrchu päť bielych guľatých výčnelkov, ktoré by mohli predstavovať korunu. Je preto možné, že znázorňuje postavu kráľa.
Sú dve možnosti, ako sa figúrka dostala na ostrov Lindisfarne. Buď ju stratil severský nájazdník počas boja, alebo ju vlastnil northumbrijský šľachtic, ktorý mal vlastnú verziu severskej hry. Archeológovia sa prikláňajú k druhej možnosti.