SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

Najstaršia stolová hra má tisíce rokov. Čo hrali Rimania či Vikingovia?

Najstaršia hra má viac ako 5000 rokov.

Hracia figúrka, ktorú našli pri vykopávkach na britskom ostrove Lindisfarne. Patrila do stolovej hry Hnefatafl alebo jej verzie z Británie.Hracia figúrka, ktorú našli pri vykopávkach na britskom ostrove Lindisfarne. Patrila do stolovej hry Hnefatafl alebo jej verzie z Británie. (Zdroj: DigVentures/Durham Universtiy)

Keď sa Vikingovia plavili cez moria na nájazdy do cudzích zemí, brávali si so sebou okrem výzbroje, sušeného mäsa či piva aj stolovú hru s názvom Hnefatafl.

V škandinávskych krajinách bola veľmi obľúbená. Znalosť pravidiel hry, ktorá veľmi vzdialene pripomína šach, považovali Vikingovia za cnosť.

Súvisiaci článok Už to nie sú len Monopoly. Najdôležitejší je zážitok z hier Čítajte 

Zatiaľ čo jeden hráč mal výraznú počtovú prevahu, druhý mu musel umným posúvaním figúrok uniknúť.

Herné postavičky mohli mať rôznu podobu. Niektoré boli dokonca vyrobené z modrobieleho skla.

Nález takejto figúrky nedávno oznámili britskí archeológovia na nálezisku pri ostrove Lindisfarne. Sklená postavička zrejme pochádza z vikinskej hry, alebo jej miestnej verzie.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia sa s ňou hrali hru Hnefatafl pred vyše 1200 rokmi, čím spadá do obdobia, keď Vikingovia začali svoje nájazdy na britské Northumbrijské kráľovstvo a ovplyvnili tamojší vývoj.

Od Rimanov k Vikingom

Presné pravidlá hry Hnefatafl nikto nezaznamenal, no historici majú určitú predstavu, ako strategická hra pre dvoch mohla vyzerať.

Hráči mali nerovnomerný počet figúrok. Kráľ s družinou čelili útočníkom vo výraznej presile. Hráč s kráľom vyhral vtedy, ak sa mu podarilo dostať do jedného z rohov dosky. Druhý hráč naopak vyhral, ak prvému plány prekazil.

Figúrku, ktorú našli Briti, zdobí na vrchu päť bielych guľatých výčnelkov, ktoré by mohli predstavovať korunu. Je preto možné, že znázorňuje postavu kráľa.

Sú dve možnosti, ako sa figúrka dostala na ostrov Lindisfarne. Buď ju stratil severský nájazdník počas boja, alebo ju vlastnil northumbrijský šľachtic, ktorý mal vlastnú verziu severskej hry. Archeológovia sa prikláňajú k druhej možnosti.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu