Text vyšiel pôvodne v januárovom čísle časopisu Quark.
Červená farba má až fyzický vplyv na ľudský organizmus, pretože môže dokázateľne zvyšovať tlak krvi, zrýchľovať tep, zvyšovať metabolizmus aj rýchlosť dýchania. Je farbou, ktorá málokedy necháva človeka chladným.
Červená patrí medzi základné farby spektra a zodpovedá najnižším frekvenciám, ktoré dokáže oko vnímať. Je to monochromatická farba s vlnovou dĺžkou približne 700 nm (625 – 740 nm).
Svetlo s ešte nižšou frekvenčnou dĺžkou už ľudské oko nie je schopné vnímať, ide o tzv. infračervené žiarenie. Červená je základnou farbou pri aditívnom miešaní farieb, jej doplnkovou farbou je tyrkysová.
Červený prírodný pigment vyrobený z okra bol jednou z prvých farieb používaných v praveku. V minulosti Egypťania a Mayovia farbili červenou svoje tváre pri rôznych významných ceremoniáloch. Rímski generáli sa odievali do červeného, keď oslavovali víťazstvá.
V Číne sa táto farba používala na farbenie keramiky a neskôr brán a stien palácov. V 19. storočí sa začali používať prvé syntetické červené farbivá.
Psychológia farby
Červená je emocionálne intenzívna farba, aktívna, živá, teplá a nápadná. V pozitívnom smere predstavuje silu, energickosť, živosť a odvážnosť. Negatívne sa spája s drzosťou, ostrosťou, aroganciou, nástojčivosťou a vyzývaním na akciu.
Všetky tieto jej charakteristiky sú dôvodom, prečo sa využíva na plochách, ktoré by nemali byť prehliadnuté – výstražné tabule, dopravné značky, reklamné plochy, logá, pútače...