SME

K Slnku odštartovala sonda Solar Orbiter, k hviezde poletí dva roky

Misia potvrvá sedem rokov.

Umelecká predstava sondy Solar Orbiter pri našej hviezde. Umelecká predstava sondy Solar Orbiter pri našej hviezde. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

DARMSTADT. K Slnku sa vydala nová sonda, ktorá preskúma nielen póly našej hviezdy.

Nosná raketa Atlas V s vesmírnou sondou Solar Orbiter na prieskum Slnka odštartovala v pondelok z mysu Cape Canaveral v americkom štáte Florida.

Štart rakety Atlas V sa uskutočnil o 05.03h SEČ, uviedol vo svojej tlačovej správe americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).

Solar Orbiter je spoločný projekt NASA a Európskej vesmírnej agentúry (ESA) v hodnote približne 1,5 miliardy dolárov.

Jedinečná dráha okolo Slnka

Prvé tri mesiace misie strávia vedci overovaním , či jednotlivé prístroje pracujú správne.

SkryťVypnúť reklamu

Následne po zhruba dvojročnom lete sa Solar Orbiter dostane na jedinečnú dráhu okolo Slnka, z ktorej bude môcť uskutočňovať merania. Väčšina vyslaných družíc vidí našu hviezdu z rovníka. Dráha novej sondy bude naklonená, čo jej umožní vidieť polárne oblasti Slnka.

Súvisiaci článok O krok bližšie k tajomstvám Slnka. Zverejnili prvé výsledky zo sondy Parker Čítajte 

Kým sa na túto dráhu sonda dostane, bude sa pohybovať v rozličných vzdialenostiach od našej hviezdy. Bude vystavená extrémnym teplotám od mínus 170 do 520 stupňov Celzia.

Na sondu Solar Orbiter preto nainštalovali špeciálny tepelný štít, ktorý jej umožní priblížiť sa k Slnku na vzdialenosť 42 miliónov kilometrov. V tejto vzdialenosti sa vonkajší povrch ochranného štítu zahreje na viac ako päťsto stupňov Celzia, zatiaľ čo teplota zariadení za ním by nemala presiahnuť päťdesiat stupňov Celzia.

SkryťVypnúť reklamu

Misia sondy potrvá približne sedem rokov, počas ktorých bude kozmická loď monitorovať slnečnú aktivitu a polárne oblasti hviezdy.

"Solar Orbiter sa bude zaoberať ústredným problémom heliofyziky: ako Slnko vytvára a riadi neustále sa meniace vesmírne prostredie v slnečnej sústave," píše NASA.

Prvé snímky polárnych oblastí

Pri výskume sa Solar Orbiter bude koordinovať so sondou Parker Solar Probe, ktorú NASA vypustila v roku 2018.

Súvisiaci článok Pozrite si povrchové útvary Slnka v neuveriteľnom detaile Čítajte 

Solar Orbiter je na rozdiel od americkej družice vybavená kamerou. Vedci preto očakávajú, že na Zem pošle prvé snímky polárnych oblastí Slnka.

Sonda je vybavená celkovo desiatimi rôznymi prístrojmi, z ktorých šesť bude neustále nasmerovaných na Slnko a ďalšie štyri sú potrebné na štúdium prostredia okolo samotnej .

SkryťVypnúť reklamu

Riaditeľ ESA pre výskum Günther Hasinger podľa agentúry DPA uviedol, že "na konci misie Solar Orbiter budeme o skrytej sile zodpovednej za meniace sa správanie Slnka a jeho vplyve na našu planétu vedieť viac ako kedykoľvek doteraz".

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu