NAIROBI. Považovali ho za symbol Afriky a za jedného z vôbec najznámejších slonov na svete. Slon známy pod menom Big Tim uhynul v utorok vo veku 50 rokov.

Informovala o tom vo štvrtok britská spravodajská stanica BBC. Big Tim patril k slonom s neobvykle dlhými klami, pre ktoré sa v angličtine používa pomenovanie "giant tuskers."
Slona Big Tim našli mŕtveho v utorok v národnom parku Amboseli "s výhľadom na Kilimandžáro", informovala v stredu vládna agentúra Kenya Wildlife Service (KWS).
Slon zomrel na starobu.
Inteligentný aj zlomyseľný
Timovo telo prevezú do kenského hlavného mesta Nairobi, kde ho vypreparujú a následne vystavia v národnom múzeu, dodala KWS. Tima považovali za "jeden z kenských národných pokladov".
Bývalý terénny pracovník organizácie Save the Elephants (Zachráňte slony) Ryan Wilkie podľa BBC označil Big Tima za "mimoriadneho slona, nielen pre mňa, ale pre stovky, tisíce ľudí, ktorí sa hrnuli do Amboseli len kvôli tomu, aby ho videli".

"Bol taký neuveriteľne inteligentný, ale aj zlomyseľný, pritom ale aj jemný obor, ktorý bol skutočným veľvyslancom svojho druhu," spomenul Wilkie.
Big Tim počas svojho života prežil útoky pytliakov i farmárov, ktorým zvykol ničiť úrodu. Veterinári z KWS ho kedysi ošetrovali po zásahu kopijou, ktorá mu prepichla ucho a poranila rameno.
V snahe chrániť Tima, ale aj úrodu farmárov mu tím aktivistov a zamestnancov KWS dal elektronický golier, s ktorého pomocou dokázali monitorovať jeho pohyb v krajine. A v prípade potreby tiež vyslať stráž, aby sa pokúsila zastaviť jeho útoky na úrodu.
Big Tim sa však rýchlo naučil, ako ich prekabátiť, napísala BBC. V prvom roku, čo mal obojok, podnikol 183 pokusov o prienik na poľnohospodársku pôdu. Zamedziť tomu, aby úrodu zničil, sa podarilo v polovici prípadov.
Loading
...
Počet slonov sa znížil
Enviromentalisti odhadujú, že v Afrike žije sotva niekoľko desiatok slonov s dlhými klami, lebo pre slonovinu sú častým úlovkom pytliakov. BBC odhadla, že Timove kly vážia po 45 kilogramov.
45 kilogramov
Hmotnosť jedného Timovho kla.
Agentúra AFP napísala, že s klesajúcim počtom jedincov tohto druhu v Afrike sa mení aj genetická výbava slonov. Podľa vedcov majú súčasné africké slony menšie kly ako ich predchodcovia pred sto rokmi.
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN) sa počet afrických slonov za posledných desať rokov znížil o stodesaťtisíc na 415-tisíc exemplárov.
Obeťou pytliactva je každoročne zhruba tridsaťtisíc afrických slonov.