SME
Sobota, 13. august, 2022 | Meniny má Ľubomír

Pozrite si, ako vyzeral rekordne teplý rok 2019 z vesmíru

Merania robili satelity Aqua a Terra.

Miesta, kde bol rok 2019 jedným z piatich najteplejších od roku 2003. (Zdroj: The Washington Post)

Text vyšiel pôvodne na webe denníka Washington Post.

Minulý rok bol druhým najteplejším na svete v histórii meraní. Ale na mnohých miestach, ako v Austrálii či na Aljaške, boli teploty bezprecedentné v modernom vedení záznamov o teplotách.

Ukazujú to údaje získané na zemskom povrchu, ktoré analyzovali agentúry ako Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), Národný úrad pre oceány a atmosféru (NOAA) a britská meteorologická služba Met Office.

Obežná dráha je ďalším zdrojom globálnych meraní, ktoré môžu slúžiť ako kontrola povrchových prístrojov. Satelity Aqua a Terra od NASA dokážu zachytiť tepelnú energiu na Zemi a používajú sa na snímanie povrchových teplôt.

Aj keď sú omnoho obmedzenejšie ako povrchové záznamy, satelitné údaje môžu pomôcť odhaliť zaujímavé vzorce toho, ako sa klimatická zmena odohráva na celom svete.

Spoločnosť Descartes Labs narába s obrovskou databázou geopriestorových dát a používa ich na tvorbu modelov predpovedí pre všetko od environmentálnych ukazovateľov po finančné údaje.

Firma zo Santa Fe teraz skúmala údaje z družíc Aqua a Terra siahajúce do roku 2003 a výsledky poskytla denníku Washington Post.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Grafické tímy z Descartes Labs a Postu vytvorili tieto mapy, ktoré ukazujú teploty v rôznych časových obdobiach. Podľa Descartes Labs je dôslednosť na diaľku zistených údajov a vysoké rozlíšenie na jeden kilometer užitočné pri porovnávaní dlhých časových rozpätí.

Mapa na začiatku textu ukazuje oblasti, ktoré zažili v roku 2019 jeden zo svojich top piatich najteplejších rokov. Do očí okamžite bije teplo v Austrálii, na Aljaške, v Európe, väčšine Afriky, Južnej Amerike, Grónsku a juhovýchodnej Ázii.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Viceprimátorka Bratislavy Tatiana Kratochvílová.

Čakala som spoluprácu, riešenie petržalskej električky nechali na nás, hovorí Tatiana Kratochvílová.


12. aug
Romanca Purple Hearts je novým hitom Netflixu.

Film Purple Hearts prekonal v sledovanosti aj historicky najdrahší film Netflixu.


12. aug
Húfnica Zuzana 2.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 14 h

V bieloruských väzniciach držia zhruba 1500 politických väzňov.


12. aug
SkryťZatvoriť reklamu