PASADENA. Inžinieri americkej vesmírnej agentúry NASA sa snažia obnoviť normálne fungovanie sondy Voyager 2, ktorá už druhý rok putuje medzihviezdnym priestorom.

Prevádzku prístroja zrejme prerušilo automatické spustenie ochranného softvéru.
Na svojom webe o tom informovalo Laboratórium prúdového pohonu (JPL) NASA, ktoré riadi misiu sond Voyager 1 a Voyager 2, vzďaľujúcich sa od Slnečnej sústavy.
Obe sondy vyslali Spojené štáty americké do hlbokého vesmíru v roku 1977, každú iným smerom.
Najprv 20. augusta Voyager 2 a potom 5. septembra Voyager 1. Druhá vypustená sonda sa pohybuje vyššou rýchlosťou, a preto je teraz ďalej od Zeme ako jej "dvojča" a do medzihviezdneho priestoru sa dostala o niekoľko rokov skôr.
Podľa informácií z JPL sa vo Voyageri 2 spustil jeden z autonómnych protokolov pre ochranu pri výskyte nejakého problému.
Voyager 1 a 2 majú naprogramovaných viac bezpečnostných postupov, ktoré im umožňujú automaticky urobiť kroky pre vlastnú ochranu, ak nastanú okolnosti, ktoré môžu viesť k poškodeniu.
Experti Laboratóriá prúdových pohonov v Pasadene s Voyagerom 2 stále komunikujú a dostávajú od neho telemetrické údaje.
Ich analýza tiež ukázala, že nevysvetlené oneskorenie v realizácii manévrovacích príkazov nechtiac spôsobilo súčasnú činnosť dvoch energeticky relatívne náročných systémov. Sonda preto prekročila hranicu dostupnej energie.
18,5 miliardy kilometrov
- Tak ďaleko od Zeme je v súčasnosti sonda Voyager 2.
Ochranný softvér je navrhnutý na automatické zvládnutie takýchto udalostí a zrejme vypol vedecké zariadenia Voyageru 2, aby sa deficit energie zrovnal.
Inžinierom JPL sa podarilo vypnúť jeden z energeticky náročných systémov sondy a potom vedecké zariadenia znova zapnúť, ale od kozmickej lode zatiaľ žiadne dáta nedostali. Preverujú preto stav ostatných častí sondy a snažia sa obnoviť bežnú prevádzku.
Voyager 2 je teraz približne 18,5 miliardy kilometrov ďaleko od Zeme. Pri komunikácii rýchlosťou svetla sa signál k sonde dostane zhruba za 17 hodín a rovnako dlho trvá, než sa vráti odpoveď.
Vedci tak musia čakať okolo 34 hodín, než zistia, či ich povely mali na sonde želaný účinok.