SME
Nedeľa, 14. august, 2022 | Meniny má Mojmír

Rozšírenia pre Google Chrome, ktoré uľahčia prácu a skrášlia prehliadač

Chrome môže byť v tmavom režime.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: UNSPLASH/CC/Anete Lūsiņa)

Google Chrome je jeden z najpoužívanejších webových prehliadačov. Sám o sebe má veľa funkcií, ktoré vám uľahčia prehliadanie internetu. No svoj prehliadač na počítači si môžete prispôsobiť vlastným potrebám vďaka množstvu rozšírení.

Všetky nájdete zadarmo v Internetovom obchode Chrome. Redakcia Tech SME vybrala niekoľko rozšírení, ktoré vám uľahčia a spríjemnia oddychové surfovanie na internete ale i prácu.

Rozšírenia a bezpečnosť

Nie všetky rozšírenia, ktoré ponúka oficiálny obchod Google, musia byť bezpečné. Niektoré môžu sledovať vaše správanie na internete či výnimočne kradnúť vaše údaje.

SkryťVypnúť reklamu

Pred každou inštaláciou rozšírenia preto urobte niekoľko preventívnych krokov:

  • Skontrolujte vývojára, ktorý rozšírenie pre Google Chrome ponúka. Autora rozšírenia nájdete vždy priamo pod názvom aplikácie. Zvyčajne je pred jeho názvom napísané "Ponúka web:...". Ak je dané rozšírenie určené pre konkrétnu službu - napríklad pre Google - najdôveryhodnejšie je, ak je autorom samotná služba. Aplikácie však môžu vytvárať aj tretie strany. Vtedy si vývojára prekontrolujte. Ak sa dá, kliknite na meno autora, mali by ste sa tak dostať na jeho stránky. Ak preklik nie je dostupný, autora vyhľadajte cez vyhľadávač Google.
  • Prečítajte si všetky informácie o rozšírení. Popis aplikácie nájdete v časti "Prehľad." Venujte pozornosť akýmkoľvek podozrivým vetám a tomu, či aplikácia nesleduje vašu činnosť na internete alebo nezdieľa vaše údaje s tretími stranami. Tieto informácie vývojári nemusia v popise uvádzať. Ak ich v prehľade nájdete, viete aspoň sami zvážiť, či vám takýto zásah nevadí.
  • Skôr, ako rozšírenie pre Chrome stiahnete, pozrite si jeho recenzie. Väčšina bude zrejme v angličtine. V menu si však môžete vybrať, aby sa vám zobrazili iba tie v slovenčine, ak sú dostupné. Recenzie si môžete zoradiť podľa dátumu pridania či užitočnosti. Všimnite si, či sa viacerí používatelia nesťažujú na podozrivé správanie aplikácie.
  • Pri sťahovaní si pozorne prečítajte povolenia, ktoré dávate rozšíreniu. Po tom, ako stlačíte tlačidlo "Pridať do Chromu," sa vám zobrazí vyskakovacie okno. Sú na ňom napísané povolenia, ktoré dávate aplikácii. Aby ste si stiahli aplikáciu, musíte so všetkými súhlasiť. Riaďte sa zdravým rozumom. Ak sa vám zdá zbytočné, aby drobná prehliadačová hra "čítala a menila všetky údaje na navštevovaných stránkach", radšej si ju nestiahnite.

Rozšírenia sa vám po inštalácii zobrazia napravo od adresného riadku. Tie, ktoré nebudete využívať, môžete ľahko skryť. Stačí ak na ich ikonu kliknete pravým tlačidlom a zvolíte možnosť "Skryť v ponuke Chrome".

SkryťVypnúť reklamu

Ak máte otvorených veľa okien - One Tab

Zvyknete si cez deň nazhromaždiť desiatky stránok a máte pocit, že ich nemôžete len tak vypnúť, lebo by ste prišli o niečo dôležité? V tom prípade si určite stiahnite One Tab. Toto rozšírenie všetky otvorené stránky uloží vo forme zoznamu s odkazmi a následne ich vypne, aby ušetril operačnú pamäť. (Chrome je známy tým, že jej žerie dosť veľa.)

Stránky zostanú uložené, až kým zoznam nezrušíte. Môžete ich otvárať po jednej ale aj vymazávať zo zoznamu. Jednotlivé zoznamy si môžete aj premenovať, ak sa stránky týkali iba jednej témy. Táto funkcia sa hodí pri písaní diplomovky, hľadaní dovolenky či darčekov pre rodinu. Jednotlivé zoznamy môžete zdieľať aj s inými ľuďmi.

Zvýraznite, čo potrebujete - Super Simple Highlighter

Ak pracujete s textom, alebo si iba niečo potrebujete zdôrazniť, použite Super Simple Highlighter. Ako naznačuje názov, jeho použitie je jednoduché. Vyberte text, kliknite naň pravým tlačidlom, prejdite v menu myšou na Super Simple Highlighter a vyberte si z ponúkaných siedmich farieb. Zvýraznenie by malo zostať uložené aj po tom, čo stránku vypnete.

SkryťVypnúť reklamu

Uložte si články či videá na neskôr - Save to Pocket

Pocket je služba, ktorá vám dovoľuje ukladať texty či videá na neskoršie pozretie. Aby ste mohli využívať rozšírenie, musíte si založiť účet. Vždy, keď nájdete niečo zaujímavé, čo si chcete odložiť na neskôr, stačí, keď na otvorenej stránke kliknete na ikonu Pocket vedľa adresového riadku. Uložené články si potom môžete čítať priamo cez službu - bez reklám či iných rozptyľovaní.

Zosnímajte celú obrazovku - Full Page Screen Capture

S pomocou tohto rozšírenia si urobíte záber stránky, ktorú práve navštevujete. Ako obrázok či pdf súbor sa vám teda uloží celá stránka, nie iba časť, ktorú vy vidíte.

Skrášlite si prehliadač

S rozšíreniami si môžete prispôsobiť a skrášliť aj každú novú kartu, ktorú otvoríte. Momentum vám na nej zobrazí vždy novú fotku prírody spolu s časom, pozdravom, počasím a citátom známej osoby. Karta sa vás vždy opýta na cieľ dňa, ktorý si po splnení môžete odfajknúť.

SkryťVypnúť reklamu

Ak si chcete novú kartu iba skrášliť, stiahnite si napríklad rozšírenie Earth View From Google Earth. Vždy, keď otvoríte kartu, zobrazí sa na nej nový satelitný záber Zeme. Vpravo dole nájdete malú zemeguľu, ktorá ukazuje polohu zosnímaného miesta.

Keď vás viac ako prírodné scenérie zaujíma umenie a chcete si v ňom prípadne rozšíriť svoje obzory, stiahnite si rozšírenie Google Arts & Culture. Pri otvorení nového okna sa vám na jeho pozadí ukáže maľba. Môžete si vybrať, či sa budú obrazy striedať po dni alebo vždy, keď otvoríte nové okno.

Tmavý režim pre Google Chrome

Ťahajú vám svetlé pozadia na stránkach oči? Prepnite si každú do tmavého režimu pomocou rozšírenia Dark Reader. Túto funkciu oceníte najmä večer. Rozšírenie si môžete aj upravovať a meniť kontrast či jas stránok.

SkryťVypnúť reklamu

S pomocou ďalšieho rozšírenia si môžete zapnúť kino režim pri prezeraní videí. Všetko naokolo stmavne a jasné bude iba video. Rozšírenie Turn Off the Lights funguje v službách Youtube, Netflix či Vimeo.

Oficiálne rozšírenia od Google

Ak zvyknete využívať produkty od Google, prácu s nimi si môžete uľahčiť vďaka viacerým oficiálnym rozšíreniam.

Kontrola pošty Google

Drobná obálka vás vďaka tomuto rozšíreniu upozorní na nový email. Poslúži vám najmä vtedy, ak si v schránke Gmailu nenechávate stovky neprečítaných emailov. Obálka sa rozsvieti na červeno vždy, keď vám príde email. Ak je nových správ viac, zobrazí sa pod ňou ich počet. Potom už stačí na ikonku obálky iba kliknúť a Gmail sa vám otvorí v novom okne.

SkryťVypnúť reklamu

Prekladač Google

Užitočné rozšírenie pre prekladanie od Google môžete využívať priamo v prehliadači. Prekladať viete viacerými spôsobmi:

  1. Ľavým tlačidlom myši vyznačte vetu, spojenie či slovo, ktoré chcete preložiť. Pri označenej časti by sa mala okamžite objaviť ikonka Prekladača Google. Kliknite na ňu a zobrazí sa vám preklad.
  2. Ak je prekladaná časť dlhšia ako pár viet, ikonka sa vám nezobrazí. Vyznačte prekladanú časť a vpravo pri adresnom riadku kliknite ľavým tlačidlom myši na ikonu Prekladača. Preklad sa zobrazí vo vyskakovacom okne.
  3. Prípadne na označenú časť kliknite pravým tlačidlom a z ponuky vyberte Prekladač Google. Otvorí sa vám webová verzia.
  4. Pri prekladaní celej stránky, nemusíte nič vyznačovať. Vpravo pri adresnom riadku kliknite ľavým tlačidlom myši na ikonu Prekladača a na vyskakovacom okne zvoľte možnosť "preložiť túto stránku."

Slovník od Google

Ak sa učíte cudzí jazyk, pri používaní internetu sa vám môže hodiť aj Významový slovník od Google. Funguje automaticky. Stačí, ak slovíčko na stránke vyznačíte. Pri slovách v anglickom i cudzom jazyku sa vám nad nimi v žltom okienku okamžite objaví význam slova v angličtine. Okrem angličtiny a slovenčiny podporuje slovník aj čínštinu, francúzštinu, španielčinu, taliančinu, arabčinu, ruštinu a ďalšie jazyky.

SkryťVypnúť reklamu

Videá - obraz v obraze

S týmto rozšírením môžete sledovať videá aj po tom, čo si zapnete inú stránku. Po kliknutí na ikonu rozšírenia vedľa adresného riadku sa video otvorí v samostatnom plávajúcom okne, ktoré sa ukazuje vždy na vrchu. Na zapnutie funkcie môžete použiť aj klávesovú skratku: Alt+P.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Na rozdiel od iných zahraničných platforiem YouTube v Rusku stále funguje.


12. aug
Natália Germani vo filme Svetlonoc Terezy Nvotovej.

Jej film Svetlonoc triumfoval v Locarne.


10 h

Dve knihy o budúcnosti - dve odlišné vízie vývoja ľudstva.


5. aug
Štiavnica v Liptovskom Jáne je v 700-metrovom úseku prázdna.

Vodu nemá Štiavnica ani Demänovka. Prepadla sa pod zem.


12. aug
SkryťZatvoriť reklamu