BRATISLAVA. Betón sa už celé stáročia vyrába približne rovnako. Zmiešate napríklad cement alebo vápno s pieskom či kamenivom, pridáte vodu a prípadne zopár špeciálnych prísad.
Americkí výskumníci teraz vytvorili žijúci betón z trochu iných ingrediencií - baktérií a želatíny.
Výsledkom je stavebný materiál, ktorý sa dokáže sám opraviť a môže aj ďalej rásť.
Štúdiu zverejnili v časopise Matter.
Unesie aj človeka
Žijúci betón vďačí za svoje schopnosti siniciam z rodu Synechococcus. Ak sú podmienky vhodné, prijímajú oxid uhličitý zo vzduchu a využívajú ho na to, aby rástli.

Zároveň však vytvárajú uhličitan vápenatý, ktorý je dôležitou zložkou pri výrobe cementu.
Keďže bežný betón pre tieto mikróby predstavuje nehostinné prostredie, výskumníci z Coloradskej univerzity v Boulderi museli nájsť iný základ, na ktorom mohli začať stavať.
Výskumníci mikróby vložili do roztoku s pieskom a želatínou z obchodu. Zmes potom naliali do foriem a dali do chladničky.
Keď materiál preskúmali, zistili, že uhličitan vápenatý z baktérií zmineralizoval želatínu, ktorá do seba nasala piesok.
Výsledkom bola kocka so stranou zhruba päť centimetrov, na ktorú sa dalo stúpiť a vôbec sa nerozpadla. Materiál môže mať tvar podľa toho, aká forma sa použije.

Môže sa rozmnožovať
Výskumníci tiež zistili, že materiál sa dokáže aj rozmnožovať. Keď jednu z vyrobených tehál rozpolili, vložili do formy a vytvorili vhodné podmienky, materiál začal dorastať.

"Aj keď je táto technológia ešte len v plienkach, v budúcnosti by sa žijúce stavebné materiály mohli použiť na zlepšenie účinnosti a udržateľnosti výroby a tiež by mohli vnímať a vplývať na prostredie," píše v tlačovej správe hlavná autorka výskumu Chelsea Heveranová.
Žijúci betón má hneď niekoľko výhod. Namiesto toho, aby vytváral oxid uhličitý, tak plyn vstrebáva. Oproti bežnému betónu, ktorý zväčša potrebuje špeciálny piesok, nový materiál nie taký vyberavý. Dá sa použiť aj starý betón.
Kým by sa materiál mohol rozšíriť, musia vedci najprv prekonať niekoľko obmedzení. V prvom rade, zatiaľ nie je rovnako pevný ako súčasný betón. Baktérie tiež potrebujú vlhké prostredie.