Peking 29. januára (TASR) - Púšte pokrývajú v Číne až 28 percent územia alebo 2,67 milióna kilometrov štvorcových teritória. Len v rokoch 1994-99 sa však púšte v najľudnatejšej krajine sveta zväčšili o ďalšie dve percenta pôdy.
Celkom 18 percent čínskeho teritória, čiže 1,74 milióna kilometrov štvorcových pôdy, sa zmenilo na pustatinu vplyvom ľudskej činnosti, uviedol vo svojej správe Štátny úrad pre lesné hospodárstvo v Pekingu.
Hlavné príčiny degradácie pôdy na suchu na neúrodnú púšť spočívajú v kultivačnej vyčerpanosti pôdnych fondov, odlesňovaní plôch, intenzívnom rozvoji dobytkárstva na lúkach a pasienkoch, nedostatočnom zavlažovacom systéme, ako aj abnormálnych zmenách podnebia, sprevádzaných vytrvalými suchami.
Dezertifikáciou sú najviac zasiahnuté okrajové poľnohospodárske lokality v odľahlých častiach severnej a západnej Číny.
Napriek projektom určeným na záchranu pôdy sa v rokoch 1994-99 na púšť zmenilo 17.000 kilometrov štvorcových poľnohospodárskej pôdy.
Dôkazom postupu dezertifikácie je najväčšia prašná búrka za ostatných desať rokov, ktorá tento mesiac postihla Lhasu, hlavné mesto Tibetskej autonómnej oblasti. Prírodný živel pre mimoriadne slabú viditeľnosť vyradil na tri dni z prevádzky aj letisko v blízkosti tibetskej metropoly.